​​​​​

Departament Placówek Zdrowia Wirginii Zachodniej (DHF) ma przyjemność ogłosić zatrudnienie ponad 80 nowych pracowników w swoich placówkach państwowych po wdrożeniu nowych inicjatyw w zakresie rekrutacji i utrzymania pracowników rozpoczętych w styczniu. Wysiłki te zaowocowały zatrudnieniem nowych pracowników państwowych, przekształceniem 40 pracowników kontraktowych w pracowników państwowych i zmniejszeniem wskaźnika wakatów o osiem procent.

„To ogromne osiągnięcie” – powiedział Michael J. Caruso, sekretarz gabinetu DHF. „Dążymy do zapewnienia naszym pacjentom doskonałej opieki, a jednocześnie zapewniamy naszym pracownikom godziwe wynagrodzenie”.

Nowy system, system klasyfikacji i wynagrodzeń stworzony przez Biuro Zarządzania Zasobami Ludzkimi Biura Administracji Wspólnej, ma na celu wspieranie inicjatyw w zakresie rekrutacji i zatrzymywania pracowników i opiera się na rekomendacjach z badania rynku przeprowadzonego przez Korn Ferry.

Inicjatywa obejmuje:


  • Nowe stawki wynagrodzeń: Dotyczy to stażu pracy pracownika.

  • Elastyczny grafik pracy: Jest to zgodne z preferencjami pracowników.

  • Zwiększone zachęty w przypadku trudnych zmian: Pozwala to uwzględnić dodatkowe wyzwania związane z pewnymi zmianami.

  • Ukierunkowane finansowanie stanowisk trudnych do obsadzenia: Odpowiada to konkretnym potrzebom rekrutacyjnym.

  • Zachęty za mianowanie: Pozwala to na rekrutację na stanowiska o krytycznym znaczeniu, np. w dziedzinie pielęgniarstwa.

Od czasu wdrożenia DHF odnotowało również sukces w przekształceniu 40 pielęgniarek kontraktowych w pracowników państwowych, co przyniosło oszczędności podatnikom.

Nowy system gwarantuje, że pracownicy zachowają dotychczasowy pakiet świadczeń, obejmujący ubezpieczenie zdrowotne, stomatologiczne, okulistyczne i na życie. Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach zatrudnienia w DHF, odwiedź stronę Możliwości kariery (wv.gov)

źródło