Pracownicy służby zdrowia rozpoczęli w tym tygodniu kampanię mającą na celu zaszczepienie 9,5 miliona dzieci przeciwko polio w 41 dystryktach w Pakistanie. Ta ostatnia runda krajowej akcji szczepień obejmie Islamabad i skupi się w szczególności na obszarach, w których znaleziono próbki ścieków z pozytywnym wynikiem na polio.

Jak podają lokalne media, akcja zwalczania polio zostanie przeprowadzona w 16 dystryktach Beludżystanu, 11 dystryktach Chajber Pasztunchwa, ośmiu dystryktach Sindhu i pięciu dystryktach Pendżabu.

Pomimo poważnych wysiłków na rzecz wyeliminowania choroby w Pakistanie, w tym roku zgłoszono już sześć przypadków wysoce zakaźnego wirusa. Co więcej, utrudniając akcję, zespoły ds. szczepień i personel medyczny spotykały się z nękaniem, a nawet atakami fizycznymi w niektórych częściach Pakistanu.

Premier Pakistanu Shehbaz Sharif stwierdził jednak, że rząd „pozostaje nieugięty” w dążeniu do wyeliminowania polio po spotkaniu z amerykańskim miliarderem i filantropem Billem Gatesem w Islamabadzie w zeszłym tygodniu.

Jak poważnym problemem jest polio w Pakistanie?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Pakistan jest jednym z dwóch krajów na świecie, w których polio jest nadal chorobą endemiczną (drugim jest sąsiadujący Afganistan).

Wysoce zaraźliwa choroba wirusowa dotyka głównie dzieci poniżej piątego roku życia. Dzieci zarażone wirusem polio mogą cierpieć na paraliż, a w niektórych przypadkach nawet na śmierć.

W tym południowoazjatyckim kraju program szczepień został uruchomiony w ramach Programu Eradykacji Polio w 1994 roku. Władze twierdzą, że w kraju notowano wcześniej ponad 20 000 zachorowań rocznie.

Mimo że rocznie podaje się ponad 300 milionów dawek doustnej szczepionki i wydaje się miliardy dolarów, choroba ta wciąż szerzy się w Pakistanie.

W tym roku przeprowadzono już cztery kampanie szczepień skierowane do ponad 43 milionów dzieci. Władze twierdzą, że znajdują się na „ostatniej mili” walki z polio w kraju liczącym 235 milionów mieszkańców.

Ile przypadków odnotowano w Pakistanie?

Od 2015 r. Pakistan zgłosił 357 przypadków polio, w tym sześć w tym roku. Jedna z ofiar, dwuletni chłopiec, zmarła w maju.

Urzędnicy poinformowali, że wszystkie tegoroczne przypadki należą do klastra YB3A, który ich zdaniem ma swoje źródło w Afganistanie, gdzie w tym roku zgłoszono cztery przypadki.

Oprócz przypadków u ludzi, dziki wirus polio typu 1 (WPV1) często wykrywano w próbkach środowiskowych pobranych w całym kraju. W tym roku WPV1 wykryto w 45 z 166 dystryktów Pakistanu.

W jaki sposób Pakistan prowadzi kampanię szczepień przeciwko polio?

Ogólnokrajowe kampanie szczepień, w których bierze udział ponad 350 000 pracowników służby zdrowia, są prowadzone etapami, w ramach których w ośrodkach zdrowia ustawiane są stanowiska szczepień, a pracownicy służby zdrowia chodzą od drzwi do drzwi. Kampanie są organizowane przez rządowe Narodowe Centrum Operacji Kryzysowych (NEOC), któremu powierzono zadanie prowadzenia pakistańskiego programu eradykacji polio.

Pracownicy terenowi chodzą od drzwi do drzwi przez określoną liczbę dni i szczepią dzieci poniżej piątego roku życia.

Szczepionki podaje się również na granicach lądowych i powietrznych, także osobom dorosłym, oraz na autostradach łączących główne miasta w całym kraju.

Jakie problemy stoją przed kampanią na rzecz walki z polio?

W Pakistanie nasilił się opór wobec akcji szczepień przeciwko polio po tym, jak CIA, amerykańska agencja wywiadowcza, zorganizowała sfingowaną akcję szczepień przeciwko zapaleniu wątroby, aby wyśledzić przywódcę Al-Kaidy Osamę bin Ladena, który został zabity w 2011 roku w Pakistanie przez amerykańskie siły specjalne.

Rozpowszechniono również błędne informacje związane z wierzeniami religijnymi. Twierdzi się, że szczepionka zawiera śladowe ilości wieprzowiny i alkoholu, które są zakazane w islamie.

Dezinformacja, kampanie oparte na agendzie, mity, bojkoty społeczności i nieufność do rządu również były czynnikami stojącymi za odmowami. Jednak urzędnicy powiedzieli, że kampanie rządowe pomagają zmienić złe postrzeganie.

Władze sanitarne w Pakistanie wymieniły siedem dystryktów, w których polio jest „endemiczne”. Wszystkie siedem znajduje się na północnym zachodzie, w prowincji Chajber Pasztunchwa. Urzędnicy stwierdzili, że sytuacja bezpieczeństwa była największą przeszkodą w dotarciu do populacji docelowej w prowincji graniczącej z Afganistanem.

Oprócz kwestii bezpieczeństwa, przedstawiciele służby zdrowia twierdzą, że wyzwaniem okazała się docelowa grupa osób, która przemieszcza się z jednego miejsca do drugiego i może być nosicielem wariantu YB3A.

INTERACTIVE_POLIO_MAR14_Co to jest polio

Dlaczego celem ataków stali się pracownicy służby zdrowia i funkcjonariusze służb bezpieczeństwa?

Pracownicy służby zdrowia i towarzyszący im funkcjonariusze służb bezpieczeństwa byli nękani, wyśmiewani, drwieni, zastraszani, a nawet atakowani fizycznie.

Co najmniej 102 pracowników służb szczepień przeciwko polio, urzędników i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa poniosło śmierć, w tym co najmniej sześciu podczas kampanii przeprowadzonych w tym roku.

W ostatnich latach pakistańscy talibowie zabili dziesiątki pracowników służby zdrowia i członków sił bezpieczeństwa zaangażowanych w kampanie polio. Jednak urzędnicy uważają, że przyczyną przemocy nie jest sam program polio.

„Przez ostatnie kilka lat celem ataku nie był program polio, lecz niestety personel ochrony chroniący zespoły, ponieważ ze względu na sytuację bezpieczeństwa w niektórych częściach kraju, stają się oni łatwym celem, gdy znajdują się w społeczności” – powiedział dr Hamid Jafari, dyrektor WHO ds. eradykacji polio, w wywiadzie dla Al Jazeery.

Jakie inne problemy dotyczą pracowników służby zdrowia?

Niskie płace, opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń, brak pomocy i współczucia oraz trudne warunki pracy to tylko niektóre z problemów, z jakimi borykają się pracownicy terenowi.

Niektórzy pracownicy służby zdrowia powiedzieli Al Jazeerze, że otrzymują wynagrodzenie wynoszące zaledwie 1360 rupii dziennie (około 5 USD) za co najmniej osiem godzin pracy. Dni nadrabiania zaległości, gdy wychodzą w teren po zakończeniu kampanii szczepień dzieci, które zostały pominięte, nie są opłacane, powiedzieli.

Ponadto niektórzy ocalali po polio, którzy obecnie biorą udział w kampanii, nie otrzymują pomocy w zakresie transportu ani świadczeń zdrowotnych, pomimo swojego stanu zdrowia. W związku z tym muszą oni wykonywać swoją pracę pieszo, mimo złej pogody i trudnego terenu.

Część personelu ubolewała nad brakiem parytetu płacowego, twierdząc, że osoby pracujące dla organizacji międzynarodowych zaangażowanych w kampanię otrzymują znacznie wyższe wynagrodzenie.

INTERACTIVE_POLIO_14 CZERWCA 2024_Wydatki Pakistanu-1718880042

Jakie są perspektywy kampanii eradykacji polio?

Dr Shahzad Baig, który do maja był szefem NEOC, powiedział w wywiadzie dla Al Jazeery, że celem jest uczynienie Pakistanu wolnym od polio do 2026 roku.

„To jest nasz obecny cel” – powiedział, zanim został zastąpiony.

Jednakże po spotkaniu Grupy Doradczej ds. Technicznych, które odbyło się w maju w Katarze, zorganizowanej przez WHO, pojawiły się coraz większe obawy dotyczące „pogarszającej się sytuacji związanej z chorobą” w kraju, jak donosi pakistańska gazeta Dawn.

Cytowany w raporcie pakistański urzędnik powiedział, że na spotkaniu „staliśmy w obliczu zawstydzającej sytuacji, ponieważ wszystkie osiągnięcia Pakistanu w 2021 roku zostały utracone, a wirus pojawił się ponownie w trzech blokach”.

Służby zdrowia pozostają jednak pełne nadziei, biorąc pod uwagę fakt, że liczba przypadków pozytywnych znacznie spadła w ciągu ostatnich pięciu lat – ze 147 w 2019 r. do sześciu w tym roku.

„Programy w Pakistanie i Afganistanie są bardzo dojrzałe i wiele nas nauczyły” – powiedział Dżafari.

„Pomimo zmian w rządzie i sytuacji bezpieczeństwa, te programy ewoluowały, dostosowywały się i dostosowywały. I dlatego mają taki poziom odporności populacji, że nie widać ognisk przypadków paralitycznego polio.

„To nie jest powszechny problem w całym Pakistanie. To nawet nie jest powszechny problem geograficzny. Teraz chodzi o dotarcie do tych ostatnich, trudno dostępnych populacji. Kiedy zaczynasz docierać do tych populacji, postęp następuje bardzo szybko”.

INTERAKTYWNY_POLIO_14 CZERWCA 2024_rozprzestrzenianie się polio-1718368030

źródło