Zdjęcie Zasoby naturalne Walii

Nowe badania nad postrzeganiem przez opinię publiczną inicjatyw dotyczących zmian klimatycznych wskazują, że pomimo silnego poparcia dla stylu życia opartego na niskiej emisji dwutlenku węgla, brak działań osłabia wiarę społeczeństwa w możliwość istnienia przyszłości opartej na niskiej emisji dwutlenku węgla.

Nowe badanie przeprowadzone przez Centrum Zmian Klimatu i Transformacji Społecznych wykazało, że debata polityczna i medialna uzasadniająca niewystarczające działania na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych – określana mianem „dyskursu opóźnień” – drastycznie wpływa na postrzeganie problemu przez opinię publiczną w Wielkiej Brytanii.

Dr Catherine Cherry, Cardiff University’s School of Psychology i Centre for Climate Change and Social Transformations, powiedziała: „W obliczu ciągłego wzrostu globalnych temperatur ograniczenie ocieplenia do poziomu jak najbliższego 1,5°C stanowi ogromne wyzwanie, wymagające transformacji na skalę całego sektora społeczeństwa. Pilnie potrzebujemy znaleźć nowe sposoby życia.

„Argumenty mające na celu opóźnienie działań na rzecz klimatu i usprawiedliwienie niewystarczających wysiłków na rzecz łagodzenia skutków zmian klimatycznych, często określane jako „dyskursy opóźnień”, są powszechne w politycznej i medialnej debacie na temat zmian klimatycznych”.

“Zbytnia pewność siebie”

Naukowcy postanowili zrozumieć, jak społeczeństwo postrzega działania na rzecz klimatu, w ramach współpracy z mieszkańcami Manchesteru, Aberdeen i południowo-zachodniej Anglii w okresie od grudnia 2020 r. do stycznia 2021 r.

Odkryli, że społeczeństwo obecnie ma zbyt duże zaufanie do bieżących działań, na co wpływają długotrwałe komunikaty dotyczące ochrony środowiska – co prowadzi do przekonania, że ​​drobne osobiste działania są wystarczające i zapewnia fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

Stwierdzono również, że społeczeństwo jest niechętne radykalnym zmianom, takim jak ograniczenie spożycia mięsa czy ograniczenie lotów, co prowadzi do sprzeciwu wobec najbardziej radykalnych zmian stylu życia, podsycanego obawami o wolność osobistą i sprawiedliwość.

Zaobserwowano również poczucie beznadziei, co przekonywało jednostki, że wprowadzenie znaczącej zmiany jest niemożliwe.

Dr Cherry dodał: „Odkryliśmy, że pomimo silnego poparcia społecznego dla wielu strategii stylu życia opartego na niskiej emisji dwutlenku węgla, opóźnienia i bezczynność ograniczają wiarę w to, że sprawiedliwa, niskoemisyjna przyszłość jest w ogóle możliwa.

„Naszym zdaniem przeciwdziałanie tym narracjom i reakcjom obronnym, jakie one wywołują, jest niezbędne do podjęcia znaczących działań publicznych w sprawie zmiany klimatu”.

Naukowcy apelują o nowe podejście do angażowania społeczeństwa, wykraczające poza proste przekazywanie informacji.

„Sugerujemy zaangażowanie społeczeństwa we współtworzenie pozytywnych i sprawiedliwych wizji zrównoważonej przyszłości poprzez procesy deliberatywne, takie jak Zgromadzenia Obywatelskie. Mogłoby to pomóc w budowaniu publicznego mandatu dla polityki klimatycznej i wzmocnić poczucie obywatelstwa klimatycznego, osłabiając dyskurs opóźnienia.

„Te badania i podobne badania są kluczowe w ciągle zmieniającym się i szybko zmieniającym się krajobrazie medialnym i politycznym. Musimy zrozumieć opinię publiczną na temat tak kluczowego tematu, jak zrównoważona przyszłość w szerszym ujęciu, ale jest to szczególnie nasilone podczas wyborów i kampanii politycznych.

„Rozumiejąc, w jaki sposób «dyskursy opóźnień» wpływają na inwestycje społeczeństwa w bardziej zrównoważoną przyszłość, możemy skupić się na przekazie płynącym z debaty politycznej i medialnej, aby zapewnić, że wszyscy — od polityków po ogół społeczeństwa — zainwestują w działania na rzecz klimatu” — dodał dr Cherry.

Badanie, Dyskusje o bezczynności klimatycznej podważają poparcie społeczne dla stylu życia na poziomie 1,5 °Czostał opublikowany w Globalne zmiany środowiskowe.


Wesprzyj nasz Naród już dziś

Dla cena filiżanki kawy miesiąc możesz pomóc nam stworzyć niezależną, niekomercyjną, ogólnokrajową usługę informacyjną dla mieszkańców Walii, przez mieszkańców Walii.

źródło