Szef oprogramowania Apple, Craig Federighi (z prawej), na zdjęciu z dyrektorem wykonawczym Johnem Giannandreą, ogłosił partnerstwo z OpenAI w celu wprowadzenia funkcji sztucznej inteligencji do swoich produktów. (AP Photo/Jeff Chiu)

Jeff Chiu/AP/AP


ukryj podpis

przełącz podpis

Jeff Chiu/AP/AP

Apple idzie na całość ze sztuczną inteligencją, ogłaszając kilka nowych funkcji AI i nawiązując współpracę z twórcą ChatGPT OpenAI. Firma ogłosiła transakcję na konferencji Worldwide Developers Conference w poniedziałkowe popołudnie.

Wyczekiwane partnerstwo w zakresie sztucznej inteligencji jest pierwszym tego typu w przypadku Apple, które zdaniem analityków wolniej wdraża sztuczną inteligencję niż inne firmy technologiczne, takie jak Microsoft i Google.

Transakcja umożliwia milionom użytkowników Apple dostęp do technologii OpenAI, jednej z najbardziej znanych firm zajmujących się sztuczną inteligencją ostatnich lat. OpenAI nawiązało już współpracę z różnymi firmami technologicznymi i wydawniczymi, w tym wielomiliardową umowę z Microsoftem.

OpenAI zostanie zintegrowane z cyfrowym asystentem Apple Siri, powiedział podczas konferencji szef oprogramowania Apple Craig Federighi. Umożliwiłoby to ludziom poproszenie o pomoc w zakresie pomysłów na przepisy, dekoracji pokoju lub napisania historii, powiedział Federighi.

„Załóżmy, że chcesz stworzyć niestandardową bajkę na dobranoc dla swojego sześciolatka, który uwielbia motyle i rozwiązywanie zagadek” – powiedział Federighi. „Wstaw swój początkowy pomysł i wyślij do ChatGPT.”

Ogłoszenie następuje w momencie, gdy sztuczna inteligencja doświadczyła gwałtownego rozwoju i kilku zawstydzających niepowodzeń. Chatboty i asystenci AI są nękani problemami obejmującymi halucynacje, plagiaty i nieprawidłowe lub stronnicze wyniki. Samo OpenAI zostało w to uwikłane zarzuty kopiowania głosu aktorki Scarlett Johansson bez jej zgody.

Apple znajduje się także w centrum pozwu antymonopolowego złożonego przez Departament Sprawiedliwości i 15 stanów. Rząd oskarża Apple o nadużywanie swojej pozycji monopolisty w celu wypchnięcia rywali i utrzymania klientów w korzystaniu z jego produktów. Nie jest jasne, jak nowe partnerstwo Apple z OpenAI może wpłynąć na tę sprawę.

Krótko po ogłoszeniu Apple dyrektor generalny OpenAI Sam Altman napisał na X, wcześniej znanym jako Twitter, „bardzo się cieszę, że mogę współpracować z Apple w celu zintegrowania chatgpt z ich urządzeniami jeszcze w tym roku! myślę, że naprawdę ci się spodoba.”

Apple wdraża także to, co nazywa Apple Intelligence, czyli określenie nowego, generatywnego oprogramowania AI firmy Apple.

Firma podała, że ​​Apple Intelligence umożliwi transkrypcję rozmów telefonicznych, retusz zdjęć za pomocą sztucznej inteligencji i usprawni naturalny przebieg rozmów z Siri. Oprogramowanie może służyć również do podsumowywania powiadomień i wiadomości tekstowych, a także artykułów, dokumentów i otwartych stron internetowych.

Federighi położył nacisk na prywatność, tworząc nowy system o nazwie Private Cloud Compute, który jego zdaniem zapewni bezpieczeństwo danych użytkownikom.

Apple twierdzi, że nowe funkcje zostaną udostępnione jeszcze w tym roku.

źródło