W rezultacie działań Unii Europejskiej mających na celu zwiększenie możliwości naprawy urządzeń konsumenckich, takich jak smartfony, firma Apple uważa, że ​​jest zmuszona do umożliwienia użytkownikom wymiany baterii w iPhonie do 2027 r. Podobnoskłoniło to firmę Apple do rozważenia zastosowania elektroadhezji zamiast konwencjonalnych klejów, które do uwolnienia wymagają ciepła, alkoholu izopropylowego, przemocy lub wszystkich powyższych. Choć szczegółów jest mało, wydaje się, że ogólną ideą byłoby to, że akumulator jest owinięty metalem, co wraz z wnętrzem metalowej obudowy umożliwiłoby utworzenie pary kationowo-anionowej zdolnej do trwałego przylegania do aplikacji prądu stałego o niskim napięciu.

To nie jest całkowicie szalony pomysł. Tesa wprowadziła już go na rynek w postaci odspajania elektrycznego Debonding na żądanie produkt. Używa się taśmy, która jest nakładana na jedną stronę powierzchni (metalowych), z ciśnieniem 5 barów stosowanym przez 5 sekund. Następnie dwie części można ponownie uwolnić bez pozostałości, jak pokazano na powyższym obrazku. Polega to na przyłożeniu napięcia stałego 12 V przez 60 sekund, a następnie usunięciu dwóch części bez użycia siły.

Tesa sprzedaje ten produkt obok samoprzylepnych pasków z uchwytem, ​​które są obecnie w modzie w smartfonach, a opinie na temat pasków pociągowych podczas wymiany baterii są mocno podzielone. Butelkę IPA zawsze warto mieć pod ręką, gdy zatrzask nieuchronnie pęknie i trzeba będzie podważyć baterię. Pod tym względem elektroadhezja do odklejania znacznie ułatwiłaby życie, gdyż czasy, w których baterie nie były częścią konstrukcyjną smartfonów, raczej nie wrócą bez względu na to jak bardzo możemy za nimi tęsknić.

Omówiliśmy elektroadhezję poprzednioponieważ można przykleić prawie wszystko, w tym tkanki biologiczne do grafitu i metalu, co może mieć potencjalnie interesujące zastosowania w robotyce i medycynie.

źródło