Nowy raport przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia mówi, że na świecie co roku 2,6 miliona zgonów wiąże się ze spożyciem alkoholu. Raport mówi, że spożycie alkoholu doprowadziło do 4,7% wszystkich zgonów, na podstawie danych z 2019 r.

Informacje te zawarto w Globalny raport WHO na temat stanu w sprawie alkoholu i zdrowia oraz leczenia zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Raport wykazał również, że rocznie około 600 000 zgonów jest związanych z używaniem narkotyków psychoaktywnych.

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że ​​na świecie 209 milionów ludzi zmaga się z uzależnieniem od alkoholu, co stanowi około 2,7% całkowitej populacji świata.

„Używanie substancji psychoaktywnych poważnie szkodzi zdrowiu jednostki, zwiększając ryzyko chorób przewlekłych, problemów ze zdrowiem psychicznym i tragicznie powodując miliony możliwych do uniknięcia zgonów każdego roku. Stanowi to duży ciężar dla rodzin i społeczności, zwiększając narażenie na wypadki, obrażenia i przemoc” — powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. „Aby zbudować zdrowsze, bardziej sprawiedliwe społeczeństwo, musimy pilnie zobowiązać się do odważnych działań, które zmniejszą negatywne konsekwencje zdrowotne i społeczne spożywania alkoholu oraz sprawią, że leczenie zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych będzie dostępne i niedrogie”.

Powiązana historia: To miasto ponownie zostało uznane za najbardziej pijane w Ameryce

Z raportu wynika, że ​​liczba zgonów związanych ze spożyciem alkoholu była wyższa w Europie i Afryce niż w Azji i obu Amerykach. Według WHO spośród 2,6 miliona zgonów związanych ze spożyciem alkoholu 1,6 miliona było spowodowanych chorobami niezakaźnymi, w tym 474 000 zgonów z powodu chorób układu krążenia i 401 000 z powodu raka.

WHO ustaliła, że ​​724 000 zgonów było spowodowanych urazami, takimi jak wypadki drogowe, samookaleczenia i przemoc. Spożywanie alkoholu było również powiązane z ryzykownym zachowaniem, które doprowadziło do 284 000 zgonów związanych z chorobami zakaźnymi.

Raport wykazał, że Stany Zjednoczone mają najwyższy wskaźnik osób pijących dużo w obu Amerykach, ponieważ 6,7% osób powyżej 15 roku życia uważa się za pijących dużo. Wskaźnik picia dużo w USA był wyższy niż we Włoszech (4,8%), ale niższy niż w Hiszpanii (7,7%), Niemczech (8,8%) i Francji (8,1%).

Dane wskazują, że w 2019 r. w Stanach Zjednoczonych odnotowano 149 867 zgonów związanych ze spożyciem alkoholu. Współczynnik zgonów związanych ze spożyciem alkoholu w USA wynosił 31,2 zgonów na 100 000 osób. W raporcie stwierdzono, że na całym świecie w 2019 r. z powodu alkoholu zmarło 32,3 na 100 000 osób.



źródło