Z raportu wynika, że ​​prawie 1,8 miliarda dorosłych jest zagrożonych chorobami takimi jak rak, udar, demencja i cukrzyca z powodu braku ruchu, a sytuacja się pogarsza.

Nowe badanie przeprowadzone przez badaczy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i naukowców wykazało, że brak aktywności fizycznej na całym świecie wzrósł o około pięć punktów procentowych w latach 2010–2022. Ogólnie rzecz biorąc, prawie jedna trzecia dorosłych, czyli 31 procent, na całym świecie nie ćwiczy wystarczająco dużo, w porównaniu z 23 proc. – 900 milionów ludzi – w 2000 r. i 26 proc. w 2010 r.

Eksperci przewidują, że jeśli obecna tendencja się utrzyma, do 2030 roku około 35 procent społeczeństwa nie będzie podejmowało wystarczającej ilości ćwiczeń.

Według WHO gra w badmintona jest przykładem umiarkowanej aktywności fizycznej. Zdjęcie: Shutterstock

Jeśli chodzi o różnice między płciami, wydaje się, że kobiety stale rzadziej ćwiczą niż mężczyźni – wskaźnik braku aktywności wynosi 34% w porównaniu z 29%.

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie The Lancet Global Health, ostrzega, że ​​świat nie osiągnie globalnego celu ograniczenia braku aktywności fizycznej do roku 2030.

„Te nowe odkrycia wskazują na utraconą szansę na ograniczenie zachorowań na raka, choroby serca i poprawę samopoczucia psychicznego poprzez zwiększoną aktywność fizyczną” – powiedział dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Musimy odnowić nasze zaangażowanie na rzecz zwiększenia poziomu aktywności fizycznej i nadać priorytet odważnym działaniom, w tym wzmocnieniu polityki i zwiększeniu finansowania, aby odwrócić tę niepokojącą tendencję” – powiedział.

WHO zaleca osobom dorosłym podejmowanie 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75 minut aktywności fizycznej o dużej intensywności tygodniowo.

Brak aktywności fizycznej stanowi ciche zagrożenie dla zdrowia na świecie, przyczyniając się znacząco do obciążenia chorobami przewlekłymi

Dr Rudiger Krech, dyrektor ds. promocji zdrowia w WHO
Przykłady umiarkowanej aktywności obejmują bardzo szybki marszintensywne sprzątanie, takie jak mycie okien lub mycie, jazda na rowerze z małą prędkością lub badminton. Przykładami energicznych aktywności są wędrówki, jogging, odśnieżanie, szybka jazda na rowerze, mecz piłki nożnej, koszykówka lub tenis.

WHO definiuje niewystarczającą aktywność fizyczną jako niezgodność z cotygodniowymi wytycznymi dotyczącymi ćwiczeń.

Nowe badanie, które obejmowało dane i szacunki dla 163 krajów i terytoriów, wykazało, że osoby powyżej 60. roku życia są mniej aktywne niż osoby młodsze.

I chociaż wydaje się, że kraje zachodnie o wysokich dochodach powoli zmniejszają wskaźnik bierności zawodowej do 28 procent osób w 2022 r., nadal nie podążają za tym krokiem.

Światowe Zgromadzenie Zdrowia wyznaczyło globalny cel – powszechnie oczekuje się, że zostanie zrealizowany – polegający na 15-procentowym ograniczeniu niewystarczającej aktywności fizycznej w latach 2010–2030.

Powolna jazda na rowerze jest przykładem umiarkowanej aktywności fizycznej. WHO zaleca wykonywanie co najmniej 150 minut takich ćwiczeń tygodniowo, aby zmniejszyć ryzyko wielu chorób. Zdjęcie: Shutterstock

„Brak aktywności fizycznej stanowi ciche zagrożenie dla zdrowia na świecie, przyczyniając się w znacznym stopniu do obciążenia chorobami przewlekłymi” – mówi dr Rudiger Krech, dyrektor ds. promocji zdrowia w WHO.

„Dzięki temu, że aktywność fizyczna będzie dostępna, przystępna cenowo i przyjemna dla wszystkich, możemy znacznie zmniejszyć ryzyko chorób niezakaźnych i stworzyć populację, która będzie zdrowsza i bardziej produktywna”.

Dr Panagiota Mitrou, dyrektor ds. badań, polityki i innowacji w Światowym Funduszu Badań nad Rakiem, powiedział: „Ten aktualny raport jest sygnałem ostrzegawczym dla świata, że ​​należy zrobić więcej, aby zachęcić ludzi do większej aktywności.

Nowe badania sugerują, że przyjęcie zdrowszych nawyków stylu życia, nawet w późnym wieku, może zwiększyć szanse na dożycie 100 lat i więcej. Zdjęcie: Shutterstock

Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć być fit

Tymczasem, nikt nie jest za stary, aby podjąć regularne ćwiczenia i przyjmij inne zdrowe nawyki, twierdzi zespół lekarzy i naukowców z Chin i Stanów Zjednoczonych. Odkryli, że kopa zdrowotna w późnym wieku może zwiększyć szanse na dożycie 100 lat lub więcej.

Amerykańskie Towarzystwo Medyczne opublikowało ocenę ponad 5000 starszych Chińczyków, z których większość ma ponad 80 lat, a ponad 1500 z nich dożyło setnych urodzin.

Zespół ostrzegł, że nie jest w stanie właściwie uwzględnić wpływu „statusu społeczno-ekonomicznego, takiego jak dochód gospodarstwa domowego i zajęcie”, który – jak wykazano w innych badaniach – ma wpływ na zdrowie i długowieczność.

źródło