Pierwszy ludzki implant Neuralink gra w Slay the Spire, Old School RuneScape i szereg innych popularnych gier, wykorzystując implant do tłumaczenia sygnałów neuronowych.

Firma neurotechnologiczna Elona Muska ujawniła również w nowej aktualizacji, że wiele nici implantu z elektrodami wycofało się z mózgu pacjenta, co doprowadziło do tymczasowego spadku wydajności interfejsu mózg-komputer (BCI).

Jeszcze w styczniu Współzałożyciel Neuralink, Elon Musk, podczas rozmowy z X ogłosił, że firma wszczepiła pierwszy chip mózgowy „N1” w głowę ludzkiego pacjenta jako część precyzyjnego, wszczepionego robotycznie interfejsu mózg-komputer (GŁÓWNY) badanie. Później okazało się, że pacjentem był 29-letni Amerykanin z porażeniem czterokończynowym Noland Arbaughktóry doznał paraliżu poniżej ramion po urazie kręgosłupa podczas wypadku nurkowego jakieś osiem lat temu.

Podczas operacji usunięto okrągły odcinek czaszki, aby umożliwić wyspecjalizowanemu robotowi dostęp do części mózgu Arbaugha. Robot użył igły cieńszej od ludzkiego włosa, aby wprowadzić do istoty szarej zestaw 64 ultracienkich nici zawierających elektrody. Te nowo zainstalowane czujniki mają za zadanie wykrywać sygnały nerwowe pacjenta i przesyłać uzyskane dane gwintami do głównego korpusu implantu N1, który został zainstalowany w szczelinie czaszki powstałej podczas zabiegu chirurgicznego. Sygnały z implantu są następnie przesyłane do aplikacji Neuralink, która jest szkolona w zakresie dekodowania informacji kryjących się za intencjami i przekształcania ich w możliwe do wykonania działania, takie jak ruch kursora komputera.

„Pokonuję moich przyjaciół w grach, w których jako osoba z porażeniem czterokończynowym nie powinienem ich pokonywać.

Przed operacją Arbaugh musiała korzystać ze sztyftu do ust – narzędzia pomocniczego, które pozwala użytkownikowi wywierać nacisk na ekran dotykowy po umieszczeniu go w ustach – aby grać w gry i wchodzić w interakcję ze światem cyfrowym. Chociaż umożliwiło to Arbaughowi korzystanie z iPada, wiązało się to z szeregiem wad. Na przykład, aby użyć sztyftu, musiał siedzieć prosto i mieć przy sobie opiekuna, który dał mu to narzędzie. Co więcej, podczas jego używania nie mógł poprawnie mówić, a długotrwałe używanie mogło wywołać skurcze i spowodować odleżyny.

„Miesiąc temu myślałem, że sztyft do ust był dużo lepszy niż BCI. Kiedy je porównaliśmy, stwierdziłem, że BCI jest równie dobry, jeśli nie lepszy i wciąż się poprawia; Gry, w które mogę teraz grać, są o wiele lepsze niż poprzednie” – powiedział Arbaugh w: Aktualizacja bloga Neuralink z okazji 100-dniowej rocznicy operacji. „Pokonuję moich przyjaciół w grach, w których jako osoba z porażeniem czterokończynowym nie powinienem ich pokonywać”.

Neuralink ujawnił, że Arbaugh ostatnio korzystał z interfejsu mózg-komputer przez 69 godzin w tygodniu, z czego 34 godziny w celach rekreacyjnych. W tym czasie Arbaugh korzystał z technologii wspomagających, aby surfować po Internecie, uczyć się nowych języków i grać w szereg gier wideo, w tym w grę typu rogue-like służącą do budowania talii. Zabij Iglicę, Stara szkoła RuneScape, Mario Kart 8 DeluxeI Cywilizacja Sida Meiera 6wszystko poprzez manipulowanie kursorem za pomocą umysłu. Naukowcy pracują także nad dostosowaną do indywidualnych potrzeb funkcją gier w aplikacji Neuralink, która ma zapewnić Arbaughowi większą swobodę w zakresie tego, jak i kiedy może łączyć się i grać w gry.

W ciągu 100 dni po operacji Arbaugh ustanowił coś, co Neuralink określił jako „nowy rekord świata w sterowaniu kursorem BCI przez człowieka”. Obecnie jest w stanie używać interfejsu do uzyskiwania wartości 8,0 bitów na sekundę (BPS), czyli miary stosowanej przez społeczność naukową do oceny dokładności i szybkości ruchów kursora komputera. Dla porównania, inżynierowie Neuralink osiągnęli prędkość około 10 BPS przy użyciu fizycznej myszy – to wynik, którego Arbaugh oczekuje w nadchodzących miesiącach.

Firma ujawniła również, że nieokreślona liczba nitek z elektrodami, które zostały wprowadzone do głowy Arbaugha podczas instalacji implantu N1, „wycofała się” z jego mózgu w ciągu kilku tygodni po operacji. Ruch nici zmusił naukowców z Neuralink do ulepszenia algorytmu odpowiedzialnego za gromadzenie i tłumaczenie danych neuronowych, co według firmy zrekompensowało spadek wydajności.

Arbaugh nadał implantowi przydomek Ewa. Źródło zdjęcia: Noland Arbaugh / X.

IGN skontaktował się z firmą Neuralink w celu uzyskania komentarza na temat tego, czy wycofanie nici było oczekiwanym powikłaniem i czy rozwój sytuacji może w jakikolwiek sposób wpłynąć na zdrowie pacjenta, oraz zaktualizuje ten artykuł, aby odzwierciedlić wszelkie późniejsze reakcje.

W przyszłości Neuralink planuje zwiększyć możliwości Arbaugh w zakresie kontrolowania kursora – częściowo poprzez rozwiązanie znanego problemu zwanego „dryfem kursora”, który jest rozwiązywany poprzez rozwój systemu „korekty odchylenia” – oraz poprzez dodanie nowych funkcji. Mówiąc dokładniej, badacze mają nadzieję umożliwić użytkownikom kontrolowanie fizycznych urządzeń zewnętrznych, takich jak ramiona robotyczne i wózki inwalidzkie, za pomocą wyłącznie łącza, co z kolei mogłoby pomóc pacjentom z porażeniem czterokończynowym uzyskać większy stopień autonomii.

Nadrób zaległości w naszych wcześniejszych relacjach, aby być na bieżąco z drogą Neuralink do prób na ludziach i dotychczasowe kontrowersje wokół skarg dotyczących testów na zwierzętach.

Anthony jest niezależnym współpracownikiem, piszącym dla IGN o nowościach naukowych i związanych z grami wideo. Ma ponad ośmioletnie doświadczenie w omawianiu przełomowych osiągnięć w wielu dziedzinach nauki i absolutnie nie ma czasu na twoje bełkoty. Śledź go na Twitterze @BeardConGamerźródło