Przełomowe zasady chińskiej walki z siedzącym trybem życia dzieci na całym świecie

Z nowych badań wynika, że ​​pionierskie środki mające na celu rozwiązanie problemu siedzącego trybu życia wśród dzieci w Chinach okazały się skuteczne.

Badanie prowadzone pod kierunkiem Uniwersytetu w Bristolu ujawnia regulacje wprowadzone niedawno przez chiński rząd w celu ograniczenia siedzącego trybu życia dzieci w wieku szkolnym poprzez ograniczenie firm zajmujących się grami online obsługujących tę grupę wiekową, ograniczenie liczby prac domowych, które nauczyciele mogą zadawać oraz ograniczenie sytuacji, gdy firmy oferujące prywatne lekcje może zapewnić lekcje, znacznie skrócić całkowity czas siedzenia, a także czas spędzony na różnych czynnościach siedzących. Pomiary powiązano z ogólnym spadkiem dziennego poziomu siedzącego trybu życia o 13,8%, co równa się ponad trzy czwarte godziny krótszego dziennego spędzania w tym trybie nieaktywności fizycznej.

Odkrycia, opublikowane dzisiaj w International Journal of Behavioural Nutrition and Physical Activity, mają ważne implikacje dla przyszłych polityk i środków mających na celu poprawę fizycznego i psychicznego dobrostanu dzieci na całym świecie.

Główny autor dr Bai Li z Centrum Nauk o Ćwiczeniach, Żywieniu i Zdrowiu przy Uniwersyteckiej Szkole Studiów Politycznych powiedział: „Wyniki są ekscytujące, ponieważ nigdy wcześniej nie próbowano tego typu interwencji regulacyjnej w wielu środowiskach. Tradycyjnie dzieci i dzieci ich rodzicom lub opiekunom udzielono wskazówek edukacyjnych i zachęcono do samodzielnego wprowadzania zmian w zachowaniu, co tak naprawdę nie zadziałało.

„Dzięki tym środkom regulacyjnym obowiązek przestrzegania przepisów przeniósł się na firmy zajmujące się grami online, szkoły i prywatne firmy zajmujące się nauczaniem. To zupełnie odmienne podejście wydaje się bardziej skuteczne, ponieważ ma na celu poprawę środowiska, w którym żyją dzieci i młodzież, wspieranie zdrowszy tryb życia.”

Zespół badaczy z Wielkiej Brytanii i Chin przeanalizował indywidualnie dopasowane dane z nadzoru zebrane od ponad 7 000 uczniów szkół podstawowych i średnich w latach 2020 i 2021, przed wprowadzeniem przepisów i po ich wprowadzeniu. Do badania rekrutowano uczestników z 31 obszarów miejskich i wiejskich w 14 miastach regionu Kuangxi w południowych Chinach.

Statystyki wykazały, że w tym okresie średnia ilość czasu, jaki uczniowie spędzali każdego dnia na siedzącym trybie życia, zmniejszyła się o 46 minut. Było to szczególnie widoczne wśród uczniów mieszkających w miastach w porównaniu do uczniów ze wsi. Średni dzienny czas oglądania ekranu – obejmujący korzystanie z telefonów komórkowych, przenośnych konsol do gier, tabletów, telewizorów, konsol do gier podłączonych do telewizorów lub komputerów – skrócił się o 6,4% (dziesięć minut).

Wykazano również, że po wdrożeniu przepisów o 20% częściej uczniowie przestrzegali zalecenia dotyczącego czasu spędzanego przed ekranem poniżej dwóch godzin dziennie, obowiązującego w Wielkiej Brytanii i USA.

Wyniki wykazały, że ogólnie rzecz biorąc, uczniowie prawie trzy (2,8) razy częściej spełniali zalecenia chińskiego rządu dotyczące maksymalnej ilości czasu spędzanego na odrabianiu zadań domowych. Prawdopodobieństwo to zmniejszało się wraz z wiekiem, z 3,6 razy wśród dzieci w wieku szkolnym do 2,1 razy wśród dzieci w szkołach średnich.

Doktor Li, który reżyseruje Program studiów magisterskich z żywienia, aktywności fizycznej i zdrowia publicznego stwierdził: „Nasze ustalenia z pewnością sugerują, że regulacje rządowe mogły pomóc w ograniczeniu siedzącego trybu życia wśród dzieci i młodych ludzi w tym regionie Chin. Konieczne są dalsze badania, aby ocenić, czy takie interwencje mają podobny wpływ w innych regionach Chin i na arenie międzynarodowej.”

Prof. Boyd Swinburn, profesor zdrowia globalnego na Uniwersytecie w Auckland i współdyrektor Centrum Współpracy na rzecz Zapobiegania Otyłości Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Uniwersytecie Deakin w Melbourne, a także były współprzewodniczący ds. polityki Światowej Federacji Otyłości (WOF) & Prevention stwierdził: „To fascynujące badanie, ponieważ większość interwencji mających na celu ograniczenie siedzącego trybu życia opierała się na podejściu edukacyjnym, a nie na zastosowanych tutaj środkach regulacyjnych.

„Chociaż wprowadzenie podobnych przepisów w krajach poza Chinami może stanowić wyzwanie, wpływ tych przepisów pokazuje, jak wrażliwy jest siedzący tryb życia na panujące warunki i zasady środowiskowe”.

/Publikacja. Materiały pochodzące od organizacji/autorów, z których pochodzą, mogą mieć charakter punktowy i zostać zredagowane pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk ani stron instytucjonalnych, a wszystkie poglądy, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie poglądami autorów. Zobacz w całości Tutaj.

źródło