Aby uzasadnić trud doboru poszczególnych akcji, warto dążyć do przebicia stóp zwrotu z rynkowego funduszu indeksowego. Jednak w każdym portfelu prawdopodobnie znajdą się akcje, które nie osiągną tego poziomu odniesienia. Z przykrością informujemy, że jest to kwestia długoterminowa Sfera Entertainment Co. (NYSE:SPHR) akcjonariusze mieli takie doświadczenie – cena akcji spadła o 47% w ciągu trzech lat w porównaniu ze zwrotem rynkowym na poziomie około 17%.
Mając to na uwadze, warto sprawdzić, czy podstawowe fundamenty spółki były czynnikiem wpływającym na długoterminowe wyniki, czy też występują pewne rozbieżności.
Sprawdź naszą najnowszą analizę dla Sphere Entertainment
Sphere Entertainment nie była rentowna przez ostatnie dwanaście miesięcy, jest mało prawdopodobne, że zobaczymy silną korelację pomiędzy ceną jej akcji a zyskiem na akcję (EPS). Prawdopodobnie przychody to nasza kolejna najlepsza opcja. Akcjonariusze nierentownych spółek pragną zazwyczaj silnego wzrostu przychodów. Dzieje się tak dlatego, że trudno mieć pewność, że firma będzie trwała, jeśli wzrost przychodów będzie znikomy i nigdy nie będzie przynosić zysków.
W ciągu ostatnich trzech lat przychody Sphere Entertainment spadały o 4,9% rocznie. Nie tego na ogół oczekują inwestorzy. Akcje rozczarowywały posiadaczy przez ostatnie trzy lata, spadając o 14% w ujęciu rocznym. Ma to sens, biorąc pod uwagę brak zysków i wzrostu przychodów. Oczywiście nastroje mogą stać się zbyt negatywne, a firma może faktycznie osiągać rentowność.
Przychody i zyski firmy (w czasie) przedstawia poniższy obrazek (kliknij, aby zobaczyć dokładne liczby).
Podoba nam się, że insiderzy kupowali akcje w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Mimo to przyszłe zyski będą znacznie ważniejsze od tego, czy obecni akcjonariusze będą zarabiać pieniądze. Można w tym zobaczyć, co analitycy przewidują dla Sphere Entertainment interaktywny wykres przyszłych szacunków zysków.
Inwestorzy powinni pamiętać, że istnieje różnica pomiędzy całkowitym zwrotem dla akcjonariuszy (TSR) Sphere Entertainment a zmianą ceny akcji, którą omówiliśmy powyżej. Prawdopodobnie TSR stanowi pełniejszą kalkulację zwrotu, ponieważ uwzględnia wartość dywidend (tak jakby były one reinwestowane) wraz z hipotetyczną wartością wszelkich zdyskontowanych kapitału zaoferowanych akcjonariuszom. Zauważamy, że TSR Sphere Entertainment na poziomie 14% jest wyższy niż zwrot z ceny akcji spółki wynoszący -47%. Jeśli wziąć pod uwagę, że spółka nie wypłacała dywidendy, dane te sugerują, że akcjonariusze odnieśli korzyści z wydzielenia lub mieli możliwość nabycia atrakcyjnie wycenionych akcji w ramach podwyższenia kapitału po obniżonej cenie.