Apple i Masimo wrócili w tym tygodniu do kalifornijskiego sądu na rozprawę ławniczą, podczas której Masimo będzie argumentował, że Apple nielegalnie okradł swoich pracowników i ukradł tajemnice handlowe podczas opracowywania Apple Watch.
Masimo po raz pierwszy złożył pozew przeciwko Apple w sprawie tajemnicy handlowej w 2020 r., a rozprawa z ławą przysięgłych odbyła się w kwietniu 2023 r. Podczas tej rozprawy sąd odrzucił ponad połowę roszczeń Masimo dotyczących tajemnicy handlowej, ale ostatecznie sędzia ogłosił unieważnienie procesu, ponieważ ława przysięgłych była nie jest w stanie podjąć ostatecznej decyzji. Sześciu z siedmiu jurorów stanęło po stronie Apple, a jeden z przeciwników Masimo nie zmienił jej zdania.
Apple i Masimo mieli ponownie rozpatrzyć sprawę przed inną ławą przysięgłych, ale Masimo zrezygnował z wszelkich roszczeń i domagał się odszkodowania pieniężnego na rzecz rozprawy sądowej. Masimo pierwotnie żądał odszkodowania w wysokości 1,85 miliarda dolarów, rozsądnych opłat licencyjnych, utraconych zysków i kary za umyślne przywłaszczenie tajemnicy handlowej.
W procesie sądowym Masimo nie domaga się już żadnego odszkodowania pieniężnego, ale domaga się nakazu sądowego przeciwko Apple Watchowi. Na rozprawie sądowej najpierw zostanie ustalone, czy doszło do naruszenia tajemnicy handlowej, a następnie sąd rozważy argument Masimo dotyczący wydania nakazu sądowego. Nie jest jasne, o jaki nakaz sądowy mógłby wystąpić w tej sytuacji Masimo, zwłaszcza że wiele roszczeń w tej sprawie zostało już oddalonych.
W trakcie sprawy Masimo oskarżył Apple o naruszenie 17 patentów. Po przeglądzie ITC unieważniono 15 z 17 patentów, a dwa pozostały. Część dotycząca patentu w sprawie dotyczącej tajemnicy handlowej jest wstrzymana.
Należy pamiętać, że pozew przeciwko Apple dotyczący tajemnicy handlowej Masimo jest odrębny od nakazu ITC uniemożliwiającego sprzedaż modeli Apple Watch z czujnikiem tlenu we krwi oraz sprawy o naruszenie patentu wniesionej przez Apple przeciwko Masimo.
Apple odwołuje się od nakazu ITC dotyczącego Apple Watch, ale udało mu się kontynuować sprzedaż Apple Watch, wyłączając czujnik tlenu we krwi, co rzekomo narusza technologię Masimo. Aby w ogóle uzyskać zakaz sprzedaży, Masimo musiał udowodnić, że korzysta z patentów, które Apple narusza, dlatego Masimo pospiesznie stworzył w 2022 roku własny inteligentny zegarek, celowo kopiując kilka patentów Apple.
Inteligentny zegarek W1 Freedom firmy Masimo był przedmiotem pozwu patentowego złożonego przez Apple przeciwko Masimo, a w zeszłym tygodniu ława przysięgłych zdecydował, że urządzenia Masimo naruszył patenty na Apple Watch. Apple twierdzi, że zażądało jedynie 250 dolarów odszkodowania, ponieważ celem pozwu nie był zysk, ale nakłonienie Masimo do zaprzestania kopiowania projektu Apple Watch.
Nakaz ITC jest najbardziej szkodliwy dla Apple, ponieważ Apple nie może sprzedawać w Stanach Zjednoczonych modeli Apple Watch z czujnikiem poziomu tlenu we krwi. Apple wierzy, że sąd apelacyjny unieważni orzeczenie ITC, a w tym tygodniu firma oświadczyła, że bada wszystkie możliwe metody przywrócenia pomiaru poziomu tlenu we krwi w amerykańskich modelach Apple Watch.
Przez ostatnie pięć lat Masimo toczył z Apple trzy odrębne sprawy. Masimo rzeczywiście wygrał zakaz ITC dotyczący funkcji wykrywania tlenu we krwi, ale ostatecznie nie miało to istotnego wpływu na działalność Apple, ponieważ Apple było w stanie po prostu wyłączyć tę funkcję i kontynuować sprzedaż urządzenia. Jak dotąd Masimo nie zyskał wiele na swojej batalii prawnej z Apple i nie wygląda na to, aby sprawa dotycząca tajemnicy handlowej rozstrzygnęła na korzyść Masimo.