Bezpieczeństwo danych: przełom w badaniach nad spersonalizowanymi danymi zdrowotnymi

Projekt badawczy Federated Secure Computing, finansowany przez Stifterverband, zajmuje się analizą danych pacjentów chorych na raka w europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia poza granicami kraju, bez udostępniania jakichkolwiek rzeczywistych danych, z wykorzystaniem nowoczesnej metody kryptograficznej – bezpiecznych obliczeń wielostronnych. Europejski zespół badawczy składa się z naukowców z LMU Monachium w Niemczech, Fondazione Policlinico Universitario Agostino Gemelli IRCCS we Włoszech oraz ekspertów w dziedzinie kryptografii z Cybernetica w Estonii.

W nowym badaniu pilotażowym naukowcy zaprezentowali i przetestowali podejście, które pozwala pokonać wyzwania techniczne i prawne w wymagającym kontekście badań klinicznych nad pacjentami chorymi na raka, zachowując jednocześnie zgodność z surowymi europejskimi przepisami dotyczącymi ochrony prywatności pacjentów i ochrony danych. Wyniki badania opublikowano niedawno w czasopiśmie npj Medycyna cyfrowa.

Hendrik Ballhausen, inicjator Federated Secure Computing na LMU, wyjaśnia, w jaki sposób kilka instytucji partnerskich tworzy bezpieczną sieć komputerową: „Żadna ze stron nie ma dostępu do danych drugiej strony. Całościowo zaszyfrowane obliczenia odbywają się na tajnych udziałach w sieci. matematycznie udowodniono, że protokół zawsze ujawnia jedynie wynik wspólnych obliczeń, ale nigdy dane poszczególnych pacjentów.

Jako zbiór danych wykorzystano dane dotyczące stanu zdrowia pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego LMU i Policlinico Universitario Fondazione Agostino Gemelli w Rzymie. W szczególności z zabiegu korzystają pacjenci z guzami nadnerczy poddawani radioterapii. Profesor Stefanie Corradini, zastępca dyrektora kliniki ds. radioterapii w Szpitalu Uniwersyteckim LMU, podsumowuje motywację: „Dzięki tym badaniom lepiej rozumiemy czynniki ryzyka i możemy opracować ukierunkowane terapie z mniejszą liczbą skutków ubocznych. Zwiększa to przeżywalność i jakość życia pacjentów .”

„Nasze instytucje zapewniają najnowocześniejszą radioterapię pod kontrolą rezonansu magnetycznego” – dodaje Luca Boldrini, lekarz w Centrum Zaawansowanej Radioterapii „Gemelli ART”. „Dopiero zaczynamy widzieć dane dotyczące tej metody. Łącząc siły, nasze dwie instytucje udostępniają dane na temat tej innowacyjnej i wciąż rzadkiej technologii radioterapii dwa razy szybciej, niż byłoby to możliwe bez umowy o współpracy”.

Zespół zbudował architekturę w oparciu o Sharemind MPC, platformę klasy branżowej do bezpiecznego przetwarzania danych przez estońską firmę Cybernetica. „Bezpieczne przetwarzanie wielostronne może znacznie zwiększyć prywatność i interoperacyjność w sektorze opieki zdrowotnej” – mówi dr Dan Bogdanov, dyrektor ds. nauki w Cybernetica. „Jeśli potrzebujesz silnego, kompleksowego bezpieczeństwa oraz sprawdzonego egzekwowania zasad i zgodności, kryptografia może zapewnić odpowiednie narzędzia” – kontynuuje dr Bogdanow.

Ważną częścią tych wysiłków była ścisła współpraca z komisjami ds. wykorzystania i dostępu do danych, a także inspektorami ochrony danych. Projekt był wspierany przez specjalistyczną kancelarię prawną i regulowany umową o współpracy pomiędzy trzema instytucjami partnerskimi, głosami etycznymi oraz pisemną zgodą pacjentów. „W przyszłości musimy lepiej i szybciej wykorzystywać dane dotyczące zdrowia w badaniach. Taki jest właśnie cel Bawarskiej Chmury na rzecz Badań nad Zdrowiem w ramach programu Bawarskiego Highmed” – podkreśla profesor Markus Lerch, dyrektor generalny i dyrektor medyczny firmy Szpital Uniwersytecki LMU wspierający projekt.

Zespół pracuje już nad kolejnymi przypadkami użycia. Hendrik Ballhausen zachęca zainteresowane strony z przemysłu, nauki i sektora publicznego: „Chcielibyśmy zapewnić doradztwo w zakresie zastosowania naszego podejścia w innych obszarach. Federated Secure Computing oznacza nowoczesną europejską ochronę danych, która czyni dane bardziej wartościowymi. To nowe podejście do danych ochrona nie spowalnia współpracy, a wręcz ułatwia i przyspiesza dalsze działania.”

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here