Spojrzenie na choroby związane z żywnością w restauracjach na przestrzeni lat

W przypadku znanych sieci restauracji ogniska chorób przenoszonych drogą pokarmową są dość rzadkie, ale zdarzają się.

W tym tygodniu wybuchła epidemia zatruć pokarmowych wywołanych przez E. coli McDonalda Na hamburgery Quarter Pounder zachorowało co najmniej 49 osób w 10 stanach, w tym jedna osoba zmarła, a 10 trafiło do szpitala.

McDonald's wstrzymał dystrybucję cebuli w plasterkach i tymczasowo usunął Quarter Pounder z menu w wielu stanach.

Oto krótka historia niektórych niedawnych incydentów, które irytowały klientów, nękały firmy, a czasami zmieniały sposób regulacji bezpieczeństwa żywności w USA

Wendy wyciągnął sałatę z kanapek w swoich restauracjach w Michigan, Ohio i Pensylwanii w sierpniu 2022 r., po tym jak niektóre osoby zgłosiły zachorowanie.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom oświadczyły wówczas, że próbują ustalić, czy sałata rzymska była źródłem epidemii E. coli, w wyniku której zachorowało co najmniej 37 osób i czy sałata rzymska używana w Wendy's była również podawana lub sprzedawana w innych firmach.

Według CDC jedna osoba zachorowała również w stanie Indiana.

W 2015 r. w Chipotle wybuchła epidemia bakterii E. coli, w wyniku której zachorowało ponad 50 osób i tymczasowo zamknięto dziesiątki restauracji na zachodnim wybrzeżu, ale to był dopiero początek. Miesiąc później 30 studentów Boston College, w tym co najmniej ośmiu członków męskiej drużyny koszykówki, skarżył się na objawy żołądkowo-jelitowe po jedzeniu w restauracji Chipotle.

Urzędnicy federalni ogłosili koniec epidemii w lutym 2016 r., ale sieć zamknęła wszystkie swoje restauracje przekwalifikować pracowników i pozwolić im się przegrupować.

Jednak pod koniec roku Chipotle zostanie współdyrektorem generalnym Montgomery Moran ustąpił ze stanowiska po spadku sprzedaży.

W 2020 r Chipotle Mexican Grille zgodziła się zapłacić rekordową karę w wysokości 25 milionów dolarów w celu rozstrzygnięcia zarzutów karnych dotyczących serwowania skażonej żywności, na którą w latach 2015–2018 w USA zachorowało ponad 1100 osób.

Firma przyznała, że ​​niewłaściwe praktyki bezpieczeństwa, takie jak nieprzetrzymywanie żywności w odpowiedniej temperaturze, aby zapobiec rozwojowi patogenów, powodowały choroby u klientów w Los Angeles i pobliskiej Simi Valley, a także w Bostonie, Sterling w Wirginii i Powell w stanie Ohio.

Dziś Chipotle należy do najlepiej prosperujących sieci restauracji w USA, a jej sprzedaż w ubiegłym roku wyniosła prawie 10 miliardów dolarów.

W grudniu 2006 r. firma Taco Bell nakazała usunięcie zielonej cebuli ze swoich 5800 restauracji w całym kraju po tym, jak śledczy pobrali próbki, które najprawdopodobniej zawierały ostry szczep E. coli. Według CDC co najmniej 71 osób w New Jersey, Nowym Jorku, Pensylwanii i Delaware zachorowało na epidemię, a większość z nich trafiła do szpitala.

U ośmiu osób rozwinął się rodzaj niewydolności nerek zwany zespołem hemolityczno-mocznicowym.

Ostatecznie ustalono, że prawdopodobną przyczyną była skażona sałata, a warzywo to pojawiało się w wielu daniach z menu.

Niemal natychmiast firma Taco Bell rozpoczęła kampanię reklamową w prasie i wysłała swojemu prezesowi szereg wywiadów do mediów, aby zapewnić klientów, że jego żywność jest bezpieczna.

Taco Bell powróciła do pełnej formy, a sprzedaż w zeszłym roku wzrosła o 6%, ponieważ firma otworzyła ponad 200 nowych lokalizacji.

Ostatecznie ustalono, że cztery zgony i ponad 700 chorób w Waszyngtonie, Idaho, Kalifornii i Nevadzie w latach 1992–1993 wynikały z niedogotowania Jack w pudełku hamburgery restauracyjne skażone E. coli.

Eksperci twierdzą, że dochodzenie przeprowadzone przez federalne organy regulacyjne zmieniło praktyki regulacyjne w USA.

Dochodzenie przeprowadzone przez CDC zidentyfikowało pięć rzeźni w USA i jedną w Kanadzie jako prawdopodobne źródła zwierząt wykorzystywanych w skażonych partiach mięsa oraz zidentyfikowało potencjalne punkty kontroli mające na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa skażenia. Zwierzęta ubijane w ubojniach domowych pochodziły z gospodarstw i aukcji w sześciu zachodnich stanach. Jako źródło nie wskazano żadnej rzeźni ani gospodarstwa.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych nakazał wprowadzenie systemu analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli, który pomaga identyfikować i kontrolować zagrożenia w systemie produkcji żywności. System zapewnił lepsze monitorowanie i kontrole w celu szybkiego ograniczenia rozprzestrzeniania się ognisk.

Jack in the Box stracił w 1993 roku ponad 44 miliony dolarów i przez kolejne trzy lata nie odnotował kolejnego rocznego zysku.

Firma powróciła do pełnej formy i w zeszłym roku odnotowała sprzedaż na poziomie 1,7 miliarda dolarów, co stanowi trzeci rok z rzędu dwucyfrowego wzrostu sprzedaży.

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here