Archeolodzy znajdują szczątki niebieskookiego chłopczyka z epoki lodowcowej liczącego 17 000 lat – i ujawniają szokujące praktyki rodziny – The Sun

NAUKOWCY odkryli szokujące szczegóły dotyczące chłopca, który żył 17 000 lat temu, po odkopaniu jego starożytnych szczątków szkieletu we Włoszech.

Analiza szkieletu przeprowadzona przez ekspertów wykazała, że ​​dziecko miało zaledwie 16 miesięcy, kiedy zmarło na chorobę serca w epoce lodowcowej.

2

Szkielet niemowlęcia odkopano w 1998 roku w jaskini w ApuliiŹródło: Mauro Calattini; Owen Alexander Higgins i in. Komunikacja przyrodnicza
Analiza zębów niemowlęcia dostarczyła informacji o krótkim życiu chłopca

2

Analiza zębów niemowlęcia dostarczyła informacji o krótkim życiu chłopcaŹródło: Komunikacja przyrodnicza

W 1998 roku archeolodzy przypadkowo odnaleźli grób dziecka podczas prac wykopaliskowych w jaskini Grotta delle Mura w Monopoli we Włoszech.

Szkielet, który prawdopodobnie pochodził sprzed co najmniej 17 000 lat temu, kiedy była epoka lodowcowa, był „bardzo dobrze zachowany” i znaleziono go w nienaruszonym stanie.

Wewnątrz jaskini znajdowały się dwie gigantyczne skały.

Analiza DNA szczątków wykazała, że ​​chłopiec miał niebieskie oczy, ciemną skórę i kręcone ciemnobrązowe włosy – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Nature Communications.

Szczątki wskazują, że matka chłopca była w czasie ciąży poważnie niedożywiona i żyjąc w zwartej grupie, brała udział w praktykach chowu wsobnego.

Alessandra Modi, antropolog z Uniwersytetu we Florencji, która jest współautorką badania, nazwała odkrycie „niezwykłym osiągnięciem”.

Powiedział NewScientist: „Dzięki temu mogliśmy wyciągnąć solidne wnioski na temat pochodzenia niemowlęcia, cech fizycznych, a nawet niektórych aspektów zdrowotnych”.

Stwierdzono, że skóra chłopca jest ciemniejsza niż u większości współczesnych Europejczyków, ale nie tak ciemna jak u osoby zaaklimatyzowanej w klimacie tropikalnym.

To doprowadziło badaczy do przekonania, że ​​niemowlę było przodkiem Villabruny – grupy ludzi, która żyła 14 000 lat temu po epoce lodowcowej.

Ponieważ szkielet odnaleziono w doskonałym stanie, naukowcom udało się również przeprowadzić szczegółową analizę zębów chłopca.

Ustalili, że doświadczył „fizjologicznych zdarzeń stresowych”, które miały miejsce przed i po urodzeniu.

Sugeruje to również, że matka w czasie ciąży była poważnie niedożywiona.

– powiedział Owen Alexander Higgins, archeolog z Uniwersytetu w Bolonii Nauka na żywo: „Analiza izotopu strontu ujawniła ponadto, że matka pozostawała w okolicy przez ostatni okres ciąży… co z kolei mogło mieć również wpływ na jej płód.

Antropolog Vanessa Villalba-Mouco powiedziała o odkryciu: „Coraz więcej dowiadujemy się o populacjach z epoki lodowcowej, a to badanie stanowi cenny element układanki”.

Tymczasem odkryto starożytny zestaw zębów z epoki Wikingów oznaki brutalnego „rytuału inicjacyjnego” które wyznaczały ich tożsamość społeczną.

Przeklęte nowe dowody znalezione po zbadaniu 1000-letnich szczątków mężczyzny pokazują, że Wikingowie wypełniali w zębach poziome bruzdy, co najwyraźniej pomogło im zidentyfikować się jako kupcy.

Archeolodzy Matthias Toplak z Muzeum Wikingów w Haithabu i Lukas Kerk z Uniwersytetu w Münster w Niemcy znaleźli dziwne opiłki zębów w szczątkach 130 mężczyzn z bałtyckiej wyspy Gotlandia.

W czaszkach mężczyzn odkryto mistrzowsko wypełnione poziome rowki Szwecja I Dania jest to praktyka, która zdaniem ekspertów mogła trwać latami.

Badania sugerują, że te plomby znaleziono w miejscach znanych z handlu, a wszystkie osoby z wypiłowanymi zębami wydają się być dorosłymi mężczyznami.

Dokładnie analizowali modyfikacje, szukając możliwego wyjaśnienia dziwacznych metod.

Naukowcy myśleli już wcześniej tatuaże były jedyną formą modyfikacji ciała stosowaną w epoce Wikingów, ale obecnie sugerują, że Wikingowie celowo deformowali także swoje czaszki.

U trzech kobiet z Gotlandii znaleziono przypadki celowego przekształcenia i wydłużenia czaszki związanego z epoką Wikingów.

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here