Sztuczna inteligencja zarówno stworzy, jak i zniszczy miejsca pracy: członek EAC-PM Sanjeev Sanyal

Członek Ekonomiczna Rada Doradcza do Premiera (EAC-PM) Sanjeev Sanyal w środę to powiedział sztuczna inteligencja (AI) będzie zarówno tworzyć, jak i niszczyć miejsca pracy, a wiele zależy od tego, jak zostanie przyjęta. Przemawiając w Izbie Handlowej Bharatu podczas sesji interaktywnej, Sanyal stwierdził, że sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na wysoko wykwalifikowanych ludzi, a funkcje zostaną pozbawione pośrednictwa.

„Wiele szumu na temat sztucznej inteligencji. Wiele będzie zależeć od tego, jak ją przyjmiemy. W rządzie i społeczeństwie toczy się debata. Jeśli jej nie zastosujemy, zostaniemy zniszczeni” – powiedział Sanyal.

Twierdził, że obecni ludzie w obszarach wymagających wysokich kwalifikacji zostaną pozbawieni pośrednictwa, a miejsca pracy zostaną zarówno zniszczone, jak i utworzone.

„Jednym z obszarów, w którym sztuczna inteligencja z pewnością będzie miała wpływ, jest edukacja” – stwierdził ekonomista.

Powołując się na przykład, powiedział, że ludzie będą słuchać wykładów w witrynach umożliwiających strumieniowe przesyłanie wideo i korzystać z chatbotów AI, aby odpowiadać na pytania.


„Więc studenci nie musieliby już uczęszczać na studia, chyba że w ramach wspólnej pracy. Kształcenie licencjackie mogłoby być całkowicie bezpłatne” – stwierdził ekonomista. Sanyal powiedział również, że dzięki temu program nauczania będzie można płynnie aktualizować. „W takim scenariuszu uniwersytety będą miejscami wyłącznie badawczymi, a nie wykładowymi. Można też stworzyć system certyfikacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji” – powiedział.

Według niego główną kwestią jest to, jak to uregulować za pomocą środków politycznych.

Sanyal powiedział, że Stany Zjednoczone przyjęły „leseferyzm” (politykę pozostawiania spraw własnemu biegowi bez wtrącania się) podejście do sztucznej inteligencji, podczas gdy Europa opowiada się za kontrolą biurokratyczną.

Chińskie podejście jest również zgodne z podejściem europejskim, stwierdził ekonomista, który jest współautorem artykułu na temat tych aspektów.

Konieczne będzie również przyjęcie sztucznej inteligencji ludzki nadzór i ręczne (tworzenie systemu, w którym ludzie mogą powiedzieć „tak” lub „nie”), potrzeba „audytów wyjaśnialności i organu regulacyjnego monitorującego sytuację”, powiedział Sanyal.

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here