Brytyjski organ regulacyjny zatwierdza drugi lek na Alzheimera w ciągu miesięcy, ale rząd za niego nie płaci

LONDYN — Brytyjski organ regulacyjny ds. narkotyków zatwierdził w środę lek na chorobę Alzheimera Kisunla, ale rząd nie będzie za niego płacić po tym, jak niezależna agencja nadzorująca stwierdziła, że ​​leczenie nie jest warte kosztów ponoszonych przez podatników.

To drugi lek na Alzheimera, który w ciągu miesięcy spotkał się z tak mieszanym przyjęciem. W sierpniu wydał zezwolenie brytyjski organ regulacyjny Ta grupa podczas gdy ta sama agencja nadzorująca wydała projekt wytycznych odradzających zakup na rzecz Narodowej Służby Zdrowia.

W środowym oświadczeniu pt. Brytyjska Agencja Regulacyjna ds. Leków i Opieki Zdrowotnej stwierdził, że lek Kisunla „wykazał pewne dowody skuteczności w spowalnianiu postępu choroby (Alzheimera)” i zatwierdził jego stosowanie w leczeniu osób we wczesnych stadiach choroby okradającej mózg. Kisunla, znany również jako donanemab, działa poprzez usuwanie lepkiego białka z mózgu, które prawdopodobnie powoduje chorobę Alzheimera.

Tymczasem Narodowy Instytut Doskonałości Zdrowia i Opieki, or ŁADNYstwierdził, że potrzeba więcej dowodów, aby udowodnić wartość Kisunli – producent leku, Eli Lilly, twierdzi, że roczny koszt leczenia wynosi 32 000 dolarów. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków upoważniony Kisunla w lipcu. Wprowadzanie na rynek konkurencyjnego leku Leqembi zostało w USA spowolnione ze względu na nierówną ochronę ubezpieczeniową, przeszkody logistyczne i problemy finansowe.

NICE stwierdziło, że koszt podawania leku Kisunla, który wymaga regularnych wlewów dożylnych i rygorystycznego monitorowania pod kątem potencjalnie poważnych skutków ubocznych, w tym obrzęku lub krwawienia mózgu, „oznacza, że ​​nie można obecnie uznać go za dobrą wartość dla podatnika”.

Eksperci z NICE stwierdzili, że „uznali znaczenie nowych możliwości leczenia” choroby Alzheimera i zwrócili się do Eli Lilly i Narodowej Służby Zdrowia o „dostarczenie dodatkowych informacji w celu uwzględnienia obszarów niepewności w dowodach”.

W brytyjskim systemie opieki zdrowotnej większość ludzi korzysta z bezpłatnej opieki zdrowotnej opłacanej przez rząd, ale mogliby uzyskać Kisunla, gdyby płacili za nią prywatnie.

„Osoby cierpiące na demencję i ich bliscy niewątpliwie będą rozczarowani decyzją o niefinansowaniu tego nowego leczenia” – powiedziała Tara Spires-Jones, dyrektor Center for Discovery Brain Sciences na Uniwersytecie w Edynburgu. „Dobra wiadomość, że nowe metody leczenia mogą nawet w niewielkim stopniu spowolnić chorobę, jest pomocna” – stwierdziła w oświadczeniu, dodając, że nowe badania ostatecznie przyniosą bezpieczniejsze i skuteczniejsze metody leczenia.

Fiona Carragher, dyrektor ds. polityki i badań w Alzheimer's Society, stwierdziła, że ​​decyzja NICE jest „przygnębiająca”, ale zauważyła, że ​​w zaawansowanych badaniach testowano około 20 leków na chorobę Alzheimera, co przewiduje, że w ciągu lat do zatwierdzenia zostanie przedstawionych więcej leków.

„W przypadku innych chorób, takich jak rak, leczenie z czasem staje się skuteczniejsze, bezpieczniejsze i tańsze” – stwierdziła. „Mamy nadzieję, że podobny postęp nastąpi w przypadku demencji”.

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Grupy ds. Nauki i Mediów Edukacyjnych Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here