Z raportu wynika, że ​​kobiety w stanach, w których obowiązują zakazy, poddają się aborcji w podobnym tempie jak za czasów Roe

Kobiety mieszkające w stanach z poronienie Z opublikowanego we wtorek raportu wynika, że ​​zakazy wprowadzono procedurę w drugiej połowie 2023 r. w mniej więcej takim samym tempie, jak przed uchyleniem przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade.

Według niej kobiety robiły to, wyjeżdżając poza stan lub wysyłając im pocztą pigułki aborcyjne na receptę raport #WeCount z Towarzystwa Planowania Rodziny, które opowiada się za dostęp do aborcji. Z raportu wynika, że ​​w coraz większym stopniu korzystały one z telezdrowia, ponieważ świadczeniodawcy w stanach, w których przepisy mają chronić ich przed ściganiem w innych stanach, korzystali z wizyt online w celu przepisywania pigułek aborcyjnych.

„Zakazy aborcji nie eliminują potrzeby aborcji” – stwierdziła Ushma Upadhyay, socjolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i współprzewodnicząca ankiety #WeCount. „Ludzie przeskakują te przeszkody, bo muszą”.

W raporcie #WeCount zaczęto przeprowadzać comiesięczne ankiety dotyczące dostawców usług aborcyjnych w całym kraju tuż przed obaleniem Roe przegląd trendów aborcyjnych. W niektórych stanach część danych jest szacunkowa. W ramach tych wysiłków dane upublicznia się z opóźnieniem krótszym niż sześć miesięcy, dając obraz trendów znacznie szybciej niż amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom, których najnowszy raport roczny dotyczy aborcji w roku 2021.

W raporcie opisano szybkie zmiany od czasu Sądu Najwyższego Orzeczenie Dobbs przeciwko Jackson Women’s Health Organisation co zniosło narodowe prawo do aborcji i otworzyło drzwi do egzekwowania zakazów państwowych.

Liczba aborcji w stanach, w których obowiązują zakazy na wszystkich etapach ciąży, spadła niemal do zera. Spadł także w stanach, w których zakazy rozpoczynają się około szóstego tygodnia ciąży, czyli zanim wiele kobiet zdaje sobie sprawę, że jest w ciąży.

Jednak suma ogólnokrajowa była mniej więcej taka sama lub wyższa niż przed wydaniem orzeczenia. W badaniu szacuje się, że w pierwszej połowie 2024 r. każdego miesiąca miało miejsce 99 000 aborcji, w porównaniu z 81 000 miesięcznie od kwietnia do grudnia 2022 r. i 88 000 w 2023 r.

Jednym z powodów jest telezdrowie, które zyskało na popularności, gdy w zeszłym roku niektóre stany kontrolowane przez Demokratów zaczęły wdrażać przepisy mające na celu ochronę lekarzy przepisujących leki. Z raportu wynika, że ​​w kwietniu 2022 r. około 1 na 25 aborcji wynikała z pigułek przepisanych w ramach telezdrowia. W czerwcu 2024 r. było to 1 na 5.

Najnowszy raport to pierwszy przypadek, w którym #WeCount rozbił dane liczbowe dotyczące recept na pigułki aborcyjne w poszczególnych stanach. Około połowa recept na pigułki aborcyjne w ramach telezdrowia trafia obecnie do pacjentów w stanach, w których obowiązują zakazy aborcji lub ograniczenia dotyczące recept na aborcję w ramach telezdrowia.

W drugiej połowie ubiegłego roku pigułki co miesiąc wysyłano do około 2800 kobiet Teksasponad 1500 cali Missisipi i prawie 800 cali Missourina przykład.

Dane innej grupy, Instytutu Guttmachera, pokazują, że kobiety w stanach, w których obowiązują zakazy, w dalszym ciągu głównie podróżują, aby poddać się aborcji.

Łącząc wyniki obu ankiet i porównując je z danymi Guttmachera dotyczącymi aborcji osobistych w 2020 r., #WeCount odkrył, że kobiety w stanach, w których obowiązuje zakaz przez cały okres ciąży, poddawały się aborcji w podobnej liczbie jak w 2020 r. Liczby nie uwzględniają tabletek pozyskiwanych spoza systemu medycznego we wcześniejszym okresie, kiedy recepty te najczęściej pochodziły z zagranicy. Nie uwzględniają również osób, które otrzymały pigułki, ale ich nie zażyły.

Zachodnia Wirginia na przykład kobiety w drugiej połowie 2023 r. dokonywały prawie 220 aborcji miesięcznie, głównie podróżując – więcej niż w 2020 r., kiedy dokonywały około 140 aborcji miesięcznie. Dla Luizjana mieszkańców, miesięczna liczba aborcji była mniej więcej taka sama i wyniosła nieco poniżej 700 od lipca do grudnia 2023 r., głównie dzięki ustawom dotyczącym tarczy, i 635 w 2020 r. Jednakże Oklahoma mieszkańców w 2023 r. dokonało mniej aborcji, a miesięczna liczba spadła do poniżej 470 z około 690 w 2020 r.

Jednym z głównych dostawców pigułek telezdrowia jest Massachusetts Abortion Access Project. Współzałożyciel Angel Foster powiedział, że od uruchomienia we wrześniu 2023 r. do zeszłego miesiąca grupa przepisywała leki około 500 pacjentom miesięcznie, głównie w stanach, w których obowiązują zakazy.

Grupa pobierała opłatę w wysokości 250 dolarów od osoby, jednocześnie pozwalając ludziom płacić mniej, jeśli nie było ich na to stać. Od tego miesiąca, korzystając z dotacji pokrywających koszty operacyjne, próbuje innego podejścia: ustala cenę na 5 dolarów, ale informuje pacjentów, że docenią więcej w przypadku tych, którzy mogą to zapłacić. Foster powiedziała, że ​​grupa jest na dobrej drodze do zapewnienia od 1500 do 2000 aborcji miesięcznie dzięki nowemu modelowi.

Foster nazwał decyzję Sądu Najwyższego z 2020 r. „katastrofą praw człowieka i sprawiedliwości społecznej”, jednocześnie mówiąc, że „jest ironia w tym, co wydarzyło się w krajobrazie po Dobbsie”.

„W niektórych miejscach opieka aborcyjna jest bardziej dostępna i tańsza niż wcześniej” – stwierdziła.

Jak dotąd nie ma większych wyzwań prawnych dotyczących przepisów dotyczących tarczy, ale przeciwnicy aborcji próbowali spowodować wycofanie z rynku jednej z głównych tabletek. Na początku tego roku w USA Sąd Najwyższy jednomyślnie utrzymał dostęp leku mifepriston, stwierdzając jednocześnie, że grupa lekarzy i organizacji antyaborcyjnych nie miała prawa kwestionować federalnego zatwierdzenia leku w 2000 roku.

W tym miesiącu trzy stany zwróciły się do sędziego o zgodę na złożenie pozwu mającego na celu cofanie decyzji federalnych umożliwiło to łatwiejszy dostęp do pigułek – w tym za pośrednictwem telezdrowia.

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here