Leki odchudzające mogą pomóc w uzależnieniu od alkoholu i opioidów

Wleki przynoszące osiem strat, takie jak Wegovy i Zepbound, zmieniają zdrowie milionów ludzi, a nowe badanie wskazuje, że jeszcze więcej osób mogłoby odnieść korzyści z ich stosowania inne skutki narkotyków na organizm.

A badanie opublikowane niedawno w czasopiśmie Uzależnienie pokazuje, że osoby cierpiące na zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych, które przyjmują te leki odchudzające, są mniej narażone na przedawkowanie opioidów lub zatrucie alkoholem w porównaniu z osobami nieprzyjmującymi tych leków. Odkrycia uzupełniają rosnącą listę innych korzyści zdrowotnych, które badają naukowcy, związanych z lekami, których działanie ukierunkowane jest na hormony zwane inkretynami, które wpływają nie tylko na apetyt, trawienie i cukrzycę, ale także na zdrowie serca, sen i obwody mózgowe związane z satysfakcją i samopoczuciem. nagroda.

W najnowszym badaniu zbadano związek między zaburzeniami związanymi z używaniem opioidów i alkoholu a nową klasą nowoczesnych leków odchudzających. Ich celem jest albo hormon glukagonopodobny peptyd-1 (GLP-1), albo hormon polipeptydu insulinotropowego zależny od glukozy (GIP), i obejmują semaglutyd (aktywny składnik leków Ozempic i Wegovy) oraz tyrzepatid (występujący w lekach Mounjaro i Zepbound). Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną ponad 1,3 miliona osób w 136 systemach opieki zdrowotnej w całych Stanach Zjednoczonych. Wszyscy pacjenci cierpieli na zaburzenia związane z używaniem opioidów lub alkoholu, a niektórzy stosowali leki odchudzające.

W przypadku osób cierpiących na zaburzenia związane z używaniem opioidów, które otrzymywały którykolwiek z tych leków, w okresie objętym badaniem częstość występowania przedawkowania opioidów była o 40% mniejsza w porównaniu z osobami, które nie otrzymywały leków, natomiast u osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu otrzymujących receptę wykazano o 50% mniejszą częstość występowania przedawkowania opioidów. zatrucia w porównaniu z tymi, którzy ich nie przyjmowali.

„To sugeruje, że korzystny wpływ (narkotyków) na zachowania związane z uzależnieniami może wykraczać poza ich tradycyjną rolę w kontrolowaniu masy ciała i cukrzycy” – mówi Fares Qeadan, główny autor badania i profesor nadzwyczajny biostatystyki na Uniwersytecie Loyola w Chicago.

Przeczytaj więcej: Naukowcy badają leki odchudzające pod kątem czegoś więcej niż tylko utraty wagi

Możliwość ta ma sens biologiczny, ponieważ systemy GLP-1 i GIP wpływają na obwody nagrody w mózgu, które biorą udział w generowaniu uczucia satysfakcji i nagrody. Obwody te są powiązane zarówno z konsumpcją żywności, jak i innymi uzależniającymi zachowaniami. Badania na zwierzętach wykazały, że gryzonie otrzymywały te leki ograniczyli spożycie alkoholu i inne leki uzależniające. I choć dane te w połączeniu z obecnym badaniem z pewnością sugerują, że leki te mogą być przydatne w ograniczaniu niektórych skutków uzależnień, nadal należy przeprowadzić dalsze badania na ludziach, aby potwierdzić, czy podobny efekt występuje u ludzi.

Obecne badanie ustala jedynie potencjalny związek między przyjmowanymi lekami a uzależnieniem, ale rygorystyczne badania kliniczne monitorujące dawki tych leków i zmniejszone spożycie opioidów lub alkoholu wśród grup leczonych i kontrolnych mogą pomóc w wyjaśnieniu przydatności tych leków w leczeniu uzależnień. Badania obrazowe mózgu mogą również potwierdzić, w jaki sposób leki mogą tłumić zachowania uzależniające.

W miarę gromadzenia się większej liczby badań i długoterminowych danych na temat tych leków odchudzających mogą pojawić się również inne korzyści zdrowotne, a lekarze będą mieli lepsze informacje, na których będą opierać informacje dotyczące przepisywania leków. Jeśli dane to potwierdzą, w nadchodzących latach może okazać się, że beneficjentami tych leków nie będą tylko osoby chore na cukrzycę czy osoby z nadwagą lub otyłością.

Jak twierdzi Qeadan, dane wydają się zachęcające i wskazują, że leki odchudzające mogą wpływać na zaburzenia związane ze spożywaniem opioidów i alkoholu. „Jesteśmy przekonani, że zaobserwowane skutki — w szczególności zmniejszony odsetek przedawkowania opioidów i zatrucia alkoholem — nie można przypisać jedynie powiązaniu z cukrzycą typu 2 lub otyłością” – mówi.

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here