Ostatnia szansa, aby zobaczyć „raz w życiu” Kometę A3, która będzie widoczna DZIŚ W NOCY i nie powróci przez kolejne 80 000 lat

JASNA kometa będzie widoczna gołym okiem dziś wieczorem, zanim w nadchodzących dniach rozpłynie się w ciemności.

Będzie to jedna z ostatnich okazji, aby obejrzeć kometa przy maksymalnej jasności, zanim minie Ziemianie wracać przez kolejne 80 000 lat.

2

Kometa C/2023 A3 znana jest również jako Tsuchinshan-ATLASŹródło: SWNS
Skała kosmiczna pochodzi z Obłoku Oorta, gigantycznej powłoki otaczającej nasz Układ Słoneczny, w której znajdują się miliony komet i innych lodowych kawałków gruzu

2

Skała kosmiczna pochodzi z Obłoku Oorta, gigantycznej powłoki otaczającej nasz Układ Słoneczny, w której znajdują się miliony komet i innych lodowych kawałków gruzuŹródło: SWNS

Kometa C/2023 A3, znana również jako Tsuchinshan-ATLASbył wcześniej widoczny z Ziemi między 27 września a 2 października.

Jednakże zniknęła z pola widzenia, gdy znalazła się zbyt blisko Słońca, aby można ją było zobaczyć zarówno z półkuli północnej, jak i południowej.

Między 12 a 13 października kometa zbliży się do Ziemi na bezpieczną odległość około 70 milionów mil.

Będzie świecić z jasnością około +2 lub +1 – czyli w ten sposób mierzy się jasność obiektów kosmicznych.

To sprawia, że ​​kometa ma podobną widoczność do Polaris, znanej również jako gwiazda północna.

Po weekendzie kometa zacznie słabnąć, a następnie zniknie całkowicie około 20 października.

Skała kosmiczna pochodzi z Obłoku Oorta, gigantycznej powłoki otaczającej nasz Układ Słoneczny, w której znajdują się miliony komet i innych lodowych kawałków gruzu.

Charakteryzuje się długim, dwuzębnym ogonem pyłu i lodu, który za nim podąża, który według ekspertów będzie oświetlany przez słońce na biało i niebiesko.

To właśnie ten ogon sprawia, że ​​jest on lepiej widoczny dla obserwatorów gwiazd na Ziemi w okresie największej jasności.

Astronauci Matthew Dominick i Dom Pettit, obaj zapaleni astrofotografowie, dostrzegł skałę kosmiczną, zanim była widoczna gołym okiem, korzystając z geometrii orbity i matematyki.

Para, która znajduje się obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, uchwyciła kamerą jedyną w swoim rodzaju kometę – jak pokazano na powyższym filmie.

Jak zobaczyć kometę A3

Chociaż kometa powinna być widoczna gołym okiem, nie zaszkodzi przygotować się na słabszy obraz.

Posiadanie dobrej lornetki do obserwacji gwiazd lub małego teleskopu pod ręką poprawi widok.

Kometa A3 będzie znajdować się w gwiazdozbiorze Wężownika, nad zachodnim horyzontem.

Możesz pobrać aplikację astronomiczną, która pomoże Ci znaleźć Wężownika na niebie.

Należy pamiętać, że zachmurzenie może zasłonić widok na kometę, która zdarza się raz w życiu.

Światło Księżyca może również zakłócać jasność skały kosmicznej.

Jaka jest różnica między asteroidą, meteorem i kometą?

Według NASA oto, co musisz wiedzieć…

  • Asteroida: Asteroida to małe skaliste ciało krążące wokół Słońca. Większość z nich znajduje się w pasie asteroid (między Marsem a Jowiszem), ale można je znaleźć gdziekolwiek (w tym na ścieżce, która może uderzyć w Ziemię).
  • Meteoryty: Kiedy dwie asteroidy zderzają się ze sobą, małe kawałki, które odrywają się, nazywane są meteoroidami
  • Meteor: Jeśli meteoroid dostanie się do atmosfery ziemskiej, zaczyna parować, a następnie staje się meteorem. Na Ziemi będzie to wyglądać jak smuga światła na niebie, ponieważ skała się pali
  • Meteoryt: Jeśli meteoroid nie odparuje całkowicie i przetrwa podróż przez ziemską atmosferę, może wylądować na Ziemi. W tym momencie staje się meteorytem
  • Kometa: Podobnie jak asteroidy, kometa krąży wokół Słońca. Jednak zamiast być zbudowana głównie ze skał, kometa zawiera dużo lodu i gazu, co może skutkować powstaniem za nimi niesamowitych ogonów (dzięki parowaniu lodu i pyłu).

źródło