Asteroidy są mniej stare niż komety, na które często wpływa ciepło i woda w stanie ciekłym. Jednak efekty te mogą wygenerować nową, radykalnie nową złożoność biologiczną. Od dziesięcioleci naukowcy wiedzą, że meteoryty zwane chondrytami, które pochodzą z asteroid, zawierają zadziwiającą różnorodność cząsteczek organicznych. Meteoryt Murchison, który spadł w Australii w 1969 roku, zawiera ponad 96 różnych aminokwasów. Życie zużywa tylko około 20. Osiris-Rex i Hayabusa2 potwierdziły, że asteroidy Bennu i Ryugu są równie złożone jak te meteoryty. I wydaje się, że przynajmniej część tej złożoności powstała przed samymi asteroidami: A wstępna analiza Próbka Bennu pokazuje, że zachowała materię organiczną, w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, z dysku protoplanetarnego.

Chemia życia?

Cząsteczki organiczne na wczesnej Ziemi osiągnęły nowy, niezwykły wzrost złożoności. Oni jakoś się zorganizowałem W jakiejkolwiek żywej istocie. Niektóre hipotezy dotyczące pochodzenia życia na Ziemi obejmują zestaw startowy materiałów organicznych z kosmosu. Na przykład hipoteza „świata WWA” zakłada etap pierwotnej zupy, w którym dominowały wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Z tego rozwiązania wyłoniły się pierwsze cząsteczki genetyczne.

Ogólnie rzecz biorąc, rozumiejąc, jak złożone organizmy powstają w kosmosie i trafiają na planety, możemy lepiej zrozumieć, czy życie powstało na innych światach. Jeśli surowce do życia na Ziemi powstały w ośrodku międzygwiazdowym, wówczas materia życia powinna znajdować się wszędzie we wszechświecie.

Na razie takie pomysły są w dużej mierze nie do przetestowania. Ponieważ jednak życie samo w sobie reprezentuje nowy poziom złożoności biologicznej, astrobiolodzy poszukują złożonych materiałów organicznych jako potencjalnych biosygnałów, czyli oznak życia na innych światach naszego Układu Słonecznego.

Misja Juice Europejskiej Agencji Kosmicznej jest już w drodze, aby zbadać Jowisza i jego trzy lodowe księżyce, a misja NASA Europa Clipper wystartowała w październiku w kierunku jednego z tych księżyców, Europy. Obydwa wykorzystają instrumenty pokładowe do przeszukiwania atmosfery w poszukiwaniu cząsteczek organicznych, podobnie jak przyszła misja Dragonfly na księżyc Saturna, Tytana.

Trudno jednak określić, czy dana cząsteczka organiczna tak jest biosygnał, czy nieJeśli naukowcy znajdą wystarczająco złożoną organiczną kombinację molekularną, wystarczy przekonać przynajmniej część badaczy, że znaleźliśmy życie na innym świecie. Ale jak pokazują komety i asteroidy, sam świat nieożywiony jest złożony. Związki uważane za biosygnatury odkryto w martwych skałach, takich jak siarczek dimetylu, który zespół Hanniego niedawno zidentyfikował na 67P.

Source link