Dla wielu osób obsługiwanych przez sektor humanitarny rok 2024 był najgorszym okresem. Najnowsze szacunki ONZ Liczba osób zmuszonych do ucieczki przed przemocą i katastrofami osiągnęła rekordową liczbę 120 milionów, a liczba ta podwoiła się w ciągu ostatniej dekady. Sama liczba osób potrzebujących pomocy humanitarnej, wynosząca 300 milionów, wzrosła z powodu eskalacji brutalnego konfliktu i rosnących skutków kryzysu klimatycznego. Poczyniono także postępy w realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ osiedlić się lub upaść W ponad połowie krajów niestabilnych. Dziecko urodzone w tych krajach jest dziesięciokrotnie bardziej narażone na życie w ubóstwie niż dziecko urodzone w stabilnej sytuacji.
Bezprecedensowe liczby odzwierciedlają potrzebę nowej fali humanitarnej: takiej, która wykorzystałaby moc technologii, technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji. Przez lata (słusznie) debatowaliśmy nad zagrożeniami i korzyściami związanymi ze sztuczną inteligencją i czekaliśmy na nadejście obiecanej „sztucznej inteligencji na dobre”. W 2025 roku w sektorach pomocowym, rozwojowym i humanitarnym może wreszcie nadejść ten moment.
Odpowiednio wykorzystana sztuczna inteligencja może otworzyć nowe granice pod względem skali, szybkości, zasięgu, personalizacji i oszczędności kosztów w działaniu człowieka. moja organizacja, Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC) oraz nasze wewnętrzne laboratorium badań i innowacji, dzwonek powietrzny, Badamy zastosowania sztucznej inteligencji w programowaniu ludzi. Widzimy rozwiązania wyłaniające się w trzech kluczowych obszarach – informacji, edukacji i klimatu – każdy z nich opiera się na obietnicy partnerstw i współpracy publiczno-prywatnej.
Na przykład dla uchodźców zmuszonych do ucieczki przed konfliktem najważniejszym priorytetem są aktualne, dokładne i dostosowane do kontekstu informacje na temat tego, komu można ufać oraz gdzie znaleźć pomoc i ochronę. Globalny Projekt Informacyjny, Drogowskaz, Wspierany przez Google.org – charytatywną część Google – IRC, we współpracy z Fundacją Cisco, Zendesk i Tech for Refugees, dostarcza kluczowe informacje milionom wysiedleńców za pośrednictwem kanałów cyfrowych i mediów społecznościowych w oparciu o dezinformację lub dezinformację przemytnicy, którzy kwitną. i ratowanie życia na szlakach migracyjnych. W miarę rozwoju prac Signpost tworzy „Laboratorium prototypów sztucznej inteligencji”, aby zapobiegać ryzyku i oceniać skuteczność generatywnej sztucznej inteligencji dla całego sektora humanitarnego.
Organizacje humanitarne badają również potencjał generatywnej sztucznej inteligencji w celu ulepszenia i personalizacji edukacji dzieci dotkniętych kryzysami – których jest 224 miliony na całym świecie. Głównym wyzwaniem jest testowanie i wzmacnianie możliwości ChatGPT w językach lokalnych. Na przykład modele AI nie rozumieją języków afrykańskich. rodzina AIAfrykańskie „laboratorium badawcze i produktowe AI” pracuje nad zmianą tego stanu rzeczy, rozwijanie nowych języków Aby wprowadzić sztuczną inteligencję do Afryki, podczas gdy OpenAI zaczęli dawać Niedrogi i tani dostęp do ChatGPT dla organizacji non-profit.
OpenAI wspiera także rozwój ubierz sięGlobalna platforma edukacyjna typu chatbot oparta na sztucznej inteligencji, która zapewnia spersonalizowane cyfrowe doświadczenia edukacyjne na dużą skalę za pośrednictwem platform komunikacyjnych dla dzieci, nauczycieli i rodziców dotkniętych kryzysem, jednocześnie testując i wzmacniając możliwości ChatGPAT w lokalnych językach.
Ostatecznie dostrzegamy siłę sztucznej inteligencji w ochronie społeczności stojących przed surowymi skutkami ekstremalnych warunków pogodowych. We współpracy z organizacjami pozarządowymi, rządami i Organizacją Narodów Zjednoczonych, Google wystartowało „Flood Hub” oparty na sztucznej inteligencji, który obecnie jest w stanie prognozować powodzie w 80 krajach. Google.org we współpracy z IRC i organizacjami pozarządowymi daj prostoIWykorzystanie uczenia maszynowego Ustanowienie systemów prognozowania w północno-wschodniej Nigerii, które uruchamiają wczesne ostrzeganie i transfery pieniężne przed katastrofalnymi zagrożeniami klimatycznymi.
Izraelski uczony i historyk Yuval Noah Harari opisana sztuczna inteligencja Jako najbardziej niebezpieczna technologia, jaką kiedykolwiek stworzyliśmy – i prawdopodobnie najbardziej korzystna. W 2025 r. świadczenia te powinny dotrzeć do najuboższych ludzi świata.