gry wideo W zeszłym roku branża borykała się z problemami, a głównymi obawami deweloperów były zamknięcia studiów i bezpieczeństwo pracy. Rosnące zwolnienia, których końca nie widać, malują ponury obraz dla programistów, podczas gdy firmy są zajęte inwestowaniem w inicjatywy związane ze sztuczną inteligencją.
według nowy raport Pięćdziesiąt dwa procent programistów ankietowanych przez organizatorów Game Developers Conference stwierdziło, że pracowało w firmach, które wykorzystują generatywną sztuczną inteligencję w swoich grach. Spośród 3000 ankietowanych osób prawie połowa stwierdziła, że obawia się wpływu tej technologii na branżę, a coraz większa liczba stwierdziła, że ogólnie negatywnie ocenia sztuczną inteligencję. Opublikowany we wtorek raport „Stan branży gier” jest jednym z serii badań przeprowadzanych co roku przez organizatorów GDC przed doroczną konferencją. Tegoroczna impreza odbędzie się w marcu w San Francisco.
Raport GDC 2025 ukazuje się po kilku burzliwych latach dla branży. Nawet jako wybór sportowy robot astro, piekielny nurek 2I Balatro Odniosłem sukces, studio Podobnie jak Microsoft i Sony ma redukcja personelu A mecze odwołano. Pośród szeregu czynników kulturowych i ekonomicznych wpływających na branżę, programiści wciąż mają do czynienia z entuzjazmem firm wobec technologii, który niektórzy uważają za moralnie niepokojący.
„Mam doktorat w dziedzinie sztucznej inteligencji i pracowałem nad opracowaniem niektórych algorytmów używanych przez generatywną sztuczną inteligencję” – napisał jeden z programistów. „Głęboko żałuję, jak naiwnie się przyczyniłem”.
Prawie 30 procent programistów, którzy wzięli udział w ankiecie, stwierdziło, że ma negatywne zdanie na temat sztucznej inteligencji, w porównaniu z 18 procentami w zeszłym roku; Tylko 13 procent uważa, że sztuczna inteligencja ma pozytywny wpływ na sport, w porównaniu z 21 procent w 2024 r. „Bez względu na to, jak to nazwiesz, generatywna sztuczna inteligencja nie jest dobrym zamiennikiem prawdziwych ludzi, a jakość będzie gorsza” – napisał w swojej odpowiedzi inny programista.
Dla programistów sztuczna inteligencja ma Możliwość Respondenci twierdzili, że ma to pomóc w szeregu zadań, w tym w kodowaniu, tworzeniu grafik koncepcyjnych i tworzeniu modeli 3D, ale na pytanie, jakie widzą zastosowania sztucznej inteligencji w branży, organizatorzy GDC odpowiedzieli: „Ich odpowiedzi Najczęściej używanym słowem było„ żadne ” .” napisał.
Teoretycznie generatywna sztuczna inteligencja może pomóc niektórym programistom zmniejszyć obciążenie pracą. To się nie dzieje. Zamiast tego programiści podobno pracują dłużej niż przez ostatnie lata. Trzynaście procent respondentów stwierdziło, że przepracowuje ponad 51 godzin tygodniowo, co oznacza wzrost w porównaniu z 8 procentami respondentów w zeszłym roku. Chociaż te dodatkowe godziny można przypisać programistom pracującym w nadgodzinach, aby zrekompensować współpracownikom straconym podczas masowych zwolnień w całej branży w 2024 r., wielu wyraziło obawy, że sztuczna inteligencja również była czynnikiem. „Powinniśmy używać generatywnej sztucznej inteligencji, aby pomóc ludziom szybciej znaleźć pracę, a nie ją stracić” – napisał jeden z pracowników.
Poważnym problemem w dalszym ciągu pozostają zwolnienia, z którymi boryka się branża od kilku lat. Mantra „przetrwać do 25 lat” stosowana przez programistów borykających się z problemami nie pomogła tym, którzy stracili pracę. Z badania wynika, że w ciągu ostatniego roku zwolniony został co dziesiąty deweloper. Wzrosła także liczba odpowiedzi „nie dotyczy”: „Pytanie nie dotyczyło tego, że zostali już zwolnieni lub z innego powodu bezrobotni. Innymi słowy, nie stanowiło to już problemu, ponieważ w jakiś sposób zostało to już wspólnie zrobione”.