Prezydent elekt Donald Trump nalega, aby Sąd Najwyższy pozwolił mu wynegocjować porozumienie chroniące TikTok przed zbliżającym się zakazem w USA.

w jednym amicus krótki W pozwie Trump twierdzi, że „po objęciu urzędu chce mieć możliwość rozwiązywania problemów środkami politycznymi” oraz że „jedynie on ma wiedzę specjalistyczną w zakresie zawierania transakcji, mandat wyborczy i wolę polityczną do negocjowania rozwiązania”. Aby ocalić platformę.

W zeszłym tygodniu Sąd Najwyższy zgodził się rozpatrzyć argumenty, że przyjęta przez Kongres ustawa zakazująca TikToka ze względów bezpieczeństwa narodowego narusza Pierwszą Poprawkę. Ustawa daje prezydentowi dużą swobodę w opóźnieniu jej wdrożenia, jeśli poczynione zostaną postępy w kierunku porozumienia, które zapewni, że TikTok nie będzie całkowicie kontrolowany przez chińską spółkę-matkę ByteDance.

Jednak ostatecznym terminem na podjęcie decyzji jest 19 stycznia, dzień przed inauguracją Trumpa.

W swoim pozwie do Sądu Najwyższego Trump poprosił o zawieszenie terminu uchwalenia ustawy wyznaczonego na 19 stycznia, argumentując, że wynegocjowane przez niego porozumienie byłoby „niezwykle pochopne w odniesieniu do przedstawianej obecnie tutaj historycznie trudnej kwestii Pierwszej Poprawki”. od którego należy podejmować decyzje.

Nie podał żadnych szczegółów na temat tego, jak miałaby wyglądać wspomniana transakcja, aczkolwiek wiązałaby się ona ze sprzedażą przez ByteDance znacznej części swoich udziałów w TikToku amerykańskiej firmie.

Trump argumentuje, że posiadanie ponad 14 milionów obserwujących na TikToku w połączeniu z własnością Truth Social dałoby mu wyjątkową możliwość „oceny znaczenia TikTok jako wyjątkowego medium wolności słowa, w tym głównego nurtu wypowiedzi politycznych”. Przytoczył tymczasowy zakaz emisji filmu X Elona Muska w Brazylii jako przykład „historycznych niebezpieczeństw”, jakie stwarzają rządy zakazujące platform mediów społecznościowych.

Jednak nadal istnieje znaczna presja polityczna, aby wprowadzić zakaz TikTok. Grupa senatorów i kongresmenów, w tym Mitch McConnell i Ro Khanna, wnioski złożone w piątek22 stany USA i były przewodniczący FCC Ajit Pai wezwali Sąd Najwyższy do odrzucenia apelacji TikTok.

Source link