Należąca do NASA sonda kosmiczna Juno wykonała kilka przelotów w pobliżu wulkanicznego księżyca Jowisza Io i przywiozła wspaniałe widoki na tę odległą krainę wulkaniczną.

Niedawne przeloty na przełomie 2023 i 2024 r. dały planetologom głębszy wgląd w wulkaniczne działanie tego udręczonego księżyca. NASA opublikowała teraz nowe zdjęcia tego wulkanicznego świata, wykonane przez bardzo czułą kamerę Juno, zwaną Stellar Reference Unit, pokazujące gorącą i świeżą lawę.

„Podczas bliskiego przelotu misji #JunoMission obok Io jej instrumenty wykryły niedawne zmiany na powierzchni, a nawet blask aktywnej lawy” – opublikowała w Internecie agencja kosmiczna.

Zobacz także:

Naukowiec z NASA widzi pierwsze zdjęcie Voyagera. To, co zobaczył, przyprawiło go o dreszcze.

Na poniższym zdjęciu, wykonanym 30 grudnia 2023 r., aktywne wybuchy lawy na powierzchni zaznaczono czerwonymi strzałkami i okręgami. To pole wulkaniczne nazywane jest kompleksem Zal Montes-Patera i składa się z dwóch gór łączących głęboką „Patera” utworzoną przez świeże strumienie lawy.

możliwa do zmiażdżenia prędkość światła

Kiedy Juno robiła te zdjęcia, znajdowała się zaledwie 932 mil (1500 kilometrów) nad Io, co stanowi najwyższą rozdzielczość zdjęć, jakie Juno kiedykolwiek wykonała.

Należąca do NASA sonda kosmiczna Juno wykryła świecące gorące punkty lawy podczas bliskiego przelotu w grudniu 2023 r.
Źródło: NASA/Caltech-JPL/SwRI

Poniższe zdjęcie przedstawia „bezprecedensowo wydłużony, zakrzywiony obiekt emisyjny” – wyjaśnia NASA, zlokalizowany w pobliżu ciemnej Patery. Planetolodzy podejrzewają, że jest to aktywny kanał lawowy. Widoczna jest także część gigantycznego strumienia lawy zwanego Tonatiuh, nazwanego na cześć azteckiego boga, który ma 150 km długości i 18 km szerokości. Znajduje się przy lewej krawędzi lewego obrazu i przy górnej krawędzi prawego obrazu.

Widok w wysokiej rozdzielczości kompleksu Zal Montes-Patera na Io.

Widok w wysokiej rozdzielczości kompleksu Zal Montes-Patera na Io.
Źródło: NASA/Caltech-JPL/SWRI/LPI/USRA

Io otoczone jest wybuchającymi wulkanami, gdyż jest uwikłane w nieustanny konflikt pomiędzy pobliskimi obiektami, zwłaszcza Jowiszem. „Nie tylko największa planeta Układu Słonecznego jest nieustannie przyciągana przez grawitację, ale także galileuszowe rodzeństwo Io – Europa i największy księżyc Układu Słonecznego, Ganimedes” NASA wyjaśniła W oświadczeniu. „W rezultacie Io stale się rozciąga i kurczy, co jest powiązane z powstawaniem lawy wydobywającej się z licznych wulkanów”.

Jednakże niedawne przeloty NASA nad Io sugerują, że jest mało prawdopodobne, aby pod powierzchnią znajdował się globalny ocean magmy, jak wykazały nowe obserwacje grawitacji Księżyca. Zamiast tego każdy z około 400 wulkanów Io może mieć własną komorę magmy.

Jak pokazuje przelot Juno nad Io, ta gorąca skała często opada na powierzchnię, tworząc stale ewoluujący, ekstremalny krajobraz wulkaniczny.

Source link