Dołącz do naszych codziennych i cotygodniowych biuletynów, aby otrzymywać najnowsze aktualizacje i ekskluzywne treści na temat wiodącego w branży zakresu sztucznej inteligencji. dowiedz się więcej
Jeśli przegapiliście, wczoraj ogłoszono największą w historii inwestycję w infrastrukturę sztucznej inteligencji, pośród lawiny rozporządzeń wykonawczych napływających z Białego Domu od czasu powrotu prezydenta Trumpa na urząd w tym tygodniu na drugą kadencję bez rzędu popołudnie. znany jakoprojekt gwiezdnych wrót„To wysiłek OpenAI, SoftBank, Oracle i MGX o wartości 500 miliardów dolarów (pół biliona) mający na celu utworzenie nowego przedsięwzięcia, które zbuduje „nową infrastrukturę sztucznej inteligencji dla OpenAI w Stanach Zjednoczonych” – jak OpenAI umieszcza to w swoim Kept in. Ogłoszenie w sieci społecznościowej„Wspieranie reindustrializacji Stanów Zjednoczonych… zapewnianie także strategicznej zdolności ochrony bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników”.
Ostateczny cel: stworzenie sztucznej inteligencji ogólnej (AGI), czyli sztucznej inteligencji, która przewyższa ludzi w najbardziej wartościowych ekonomicznie zadaniach, co było celem OpenAI od początku – i ostatecznie sztucznej superinteligencji, czyli sztucznej inteligencji, która przewyższa ludzi mądrzej, niż można to zrozumieć .
Wraz z Trumpem współzałożyciel i dyrektor generalny OpenAI Sam Altman pojawił się w Białym Domu wraz z dyrektorem generalnym SoftBank Masayoshim „Masą” Sonem i prezesem wykonawczym Oracle Larrym Ellisonem, mówiąc: „Jestem podekscytowany, że mamy coś takiego w Stanach Zjednoczonych. „Myślę, że będzie to najważniejszy projekt tej epoki – i jak powiedział Masa, budując tutaj AGI, tworząc setki tysięcy miejsc pracy, tworząc nowy przemysł skupiony tutaj – zamierzamy to zrobić. Bez Ciebie nie bylibyśmy w stanie tego zrobić, Panie Prezydencie.”
Słońce nazwało to „początkiem naszego złotego wieku”.
W inicjatywie budowy i obsługi infrastruktury nawiązało współpracę kilka znanych firm technologicznych. Arm, Microsoft, Nvidia, Oracle i OpenAI należą do kluczowych partnerów, którzy wnoszą do tego przedsięwzięcia swoją wiedzę i zasoby. W szczególności Oracle, Nvidia i OpenAI będą ściśle współpracować przy opracowywaniu systemów obliczeniowych niezbędnych do powodzenia projektu.
Choć niektórzy postrzegają projekt Stargate jako inwestycję transformacyjną w przyszłość sztucznej inteligencji, krytycy twierdzą, że jest to kosztowne przekroczenie zasięgu, które utrudni szybki rozwój oszczędnych, opartych na otwartym kodzie źródłowym modeli sztucznej inteligencji, takich jak chiński DeepSeq R-1 w świetle tego, który został wydany na początku tego tygodnia na liberalnej licencji MIT – można go bezpłatnie pobrać, naprawić lub zmienić jego przeznaczenie, zarówno w projektach komercyjnych, jak i niekomercyjnych. – i który dorównuje lub przewyższa O1 OpenAI. Modele logiczne w głównych testach porównawczych innych firm.
Debata stała się piorunochronem dla konkurencyjnych podejść do rozwoju sztucznej inteligencji i dynamiki geopolitycznej kształtującej wyścig o dominację technologiczną.
Transformacyjny krok naprzód?
Dla wielu zwolenników projekt Stargate stanowi wyjątkowe zaangażowanie zarówno w innowacje, jak i konkurencyjność kraju. Poprzednie epoki dużych wydatków na infrastrukturę, taką jak amerykański system autostrad w epoce Eisenhowera (Jednak działo się to za środki publiczne – w tym przypadku nie prywatne).
W X, komentator AI i były inżynier Dawid Szapiro Powiedział: „Dzięki projektowi Stargate Ameryka wygrała geopolitykę na następne 50 lat” i porównał tę inicjatywę do historycznych osiągnięć, takich jak Projekt Manhattan i program Apollo NASA.
Argumentował, że biorąc pod uwagę ryzyko, taki poziom inwestycji w sztuczną inteligencję jest nie tylko konieczny, ale i nieunikniony. Shapiro określił projekt jako strategiczne posunięcie mające zapewnić USA utrzymanie dominacji technologicznej, biorąc pod uwagę, że inwestycja ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania problemów globalnych, promowania wzrostu gospodarczego i zabezpieczenia bezpieczeństwa narodowego. „Kiedy Ameryka podejmuje ważną decyzję i wspiera ją takimi pieniędzmi? to się zdarza. Kropka – oznajmił.
Jeśli chodzi o praktyczne zastosowania, zwolennicy projektu Stargate obiecują przełomowe osiągnięcia dzięki sztucznej inteligencji w takich obszarach, jak badania nad rakiem, medycyna personalizowana i zapobieganie pandemiom.
Ellison z Oracle szczególnie podkreślił potencjał opracowania nowych spersonalizowanych szczepionek na bazie mRNA i metod leczenia raka, rewolucjonizujących opiekę zdrowotną.
Strata (jeszcze nie zakupionych) pieniędzy?
Pomimo tego optymizmu krytycy kwestionują projekt na kilku frontach, od jego wykonalności finansowej po kierunek strategiczny.
Elon Musk, szef Departamentu Efektywności Rządu (DOGE) w drugiej administracji prezydenta Donalda Trumpa i współzałożyciel OpenAI, podaje w wątpliwość finansowanie projektu.
Musk, który od tego czasu założył własną firmę XAI zajmującą się sztuczną inteligencją i rodzinę modeli językowych Grok, Opublikowano w Twojej sieci społecznościowej,„Tak naprawdę nie mają pieniędzy” – stwierdził, utrzymując, że SoftBank – główny sponsor finansowy Stargate – zabezpieczył „mniej niż 10 miliardów dolarów”.
W odpowiedzi Altman odpowiedział dziś rano: „(Ja) naprawdę szanuję Twoje osiągnięcia i uważam, że jesteś jednym z najbardziej inspirujących przedsiębiorców naszych czasów.”
Inni kwestionują harmonogram i logikę strategiczną inicjatywy. Przedsiębiorca technologiczny i komentator Arnaud Bertrand przeniesiony do x Porównanie podejścia OpenAI wymagającego dużej infrastruktury do oszczędnej, bardziej zdecentralizowanej strategii przyjętej przez Chiny Zarządzanie kapitałem na najwyższym poziomieTwórcy nowego, najskuteczniejszego modelu wielkojęzykowego (LLM) o otwartym kodzie źródłowym, DeepSeek-R1, który został wydany na początku tego tygodnia.
Bertrand zauważył, że DeepSeek osiągnął porównywalną wydajność z najnowszymi modelami OpenAI przy zaledwie 3% kosztów, korzystając ze znacznie mniejszych klastrów GPU i centrów danych.
Opisał tę rozbieżność jako zderzenie filozofii, w której OpenAI stawia na scentralizowaną infrastrukturę na dużą skalę, podczas gdy DeepSeek dąży do zdemokratyzowanego, opłacalnego rozwoju sztucznej inteligencji.
„Pozostaje zasadnicze pytanie” – napisał Bertrand w X. „Co tak naprawdę zapłacą klienci OpenAI, jeśli znacznie tańszy DeepSeek dorówna wydajnością ich najnowszym modelom? Wydawanie ogromnych sum pieniędzy na centra danych samo w sobie nie przynosi korzyści klientowi.
Bertrand dalej argumentował, że skupienie się OpenAI na infrastrukturze może oznaczać przestarzałe myślenie. „Ten zakład o wartości 500 miliardów dolarów na infrastrukturę może być ostateczną bitwą dla OpenAI” – ostrzegł, wskazując na sukces DeepSeek. Wskazał na sukces DeepSeek jako dowód na to, że innowacyjność i zwinność – a nie skala – są kluczowymi czynnikami napędzającymi postęp współczesnej sztucznej inteligencji.
Wielki podział filozoficzny: czy w końcu zwycięży scentralizowana czy zdecentralizowana sztuczna inteligencja?
W swej istocie debata Stargate odzwierciedla głęboki filozoficzny podział na temat przyszłości sztucznej inteligencji. Zwolennicy projektu argumentują, że do odblokowania sztucznej inteligencji ogólnej (AGI) i stawienia czoła najpilniejszym wyzwaniom świata niezbędna jest wielkoskalowa scentralizowana infrastruktura. Postrzegają Stargate jako strategiczny imperatyw utrzymania amerykańskiego światowego przywództwa w dziedzinie technologii, szczególnie w obliczu rosnącej konkurencji ze strony Chin.
Krytycy mają jednak wątpliwości, czy taka centralizacja jest konieczna – a nawet wykonalna – w czasach, gdy zdecentralizowane i oparte na otwartym kodzie źródłowym podejścia dają coraz bardziej konkurencyjne rezultaty. Na przykład Bertrand porównał obecny wyścig sztucznej inteligencji do rywalizacji pomiędzy Apple i Microsoftem w latach 80. i 90. XX wieku.
Pionowo zintegrowany ekosystem premium firmy Apple ostatecznie utracił dominację rynkową na rzecz utowarowionego i powszechnie dostępnego systemu operacyjnego Microsoftu. Zasugerował, że jeśli różnica w wydajności będzie się nadal zmniejszać, klienci OpenAI mogą skłaniać się ku tańszym alternatywom, takim jak DeepSeek.
Debata nad projektem Stargate wykracza poza branżę technologiczną i obejmuje kwestie polityki krajowej i globalnej. Zwolennicy postrzegają to jako inwestycję niezbędną, aby zapewnić USA utrzymanie przewagi technologicznej i stawić czoła egzystencjalnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne, opieka zdrowotna i nierówność ekonomiczna. Sceptycy obawiają się, że może to odciągnąć zasoby od bardziej skutecznych i włączających strategii sztucznej inteligencji, zwłaszcza w miarę jak modele open source nabierają rozpędu.
Zaangażowanie takich osobistości jak Elon Musk, który ma wyjątkową pozycję zarówno jako specjalista od rządu, jak i konkurent OpenAI poprzez swój start-up XAI, jeszcze bardziej komplikuje dyskusję, ponieważ rzuca wyzwanie projektowi z tych samych władz, skąd to zostało ogłoszone.
Projekt Stargate to niewątpliwie jedno z najbardziej ambitnych przedsięwzięć w historii sztucznej inteligencji, jednak jego ostateczny efekt pozostaje niepewny. Jeśli się powiedzie, może ponownie uprzemysłowić amerykańską gospodarkę, zapewnić amerykańską dominację w dziedzinie sztucznej inteligencji i zapewnić przełomowe przełomy w wielu branżach. Jeśli jednak krytycy mają rację, można to zapamiętać jako kosztowny błąd – inwestycję, w ramach której nie przewidziano pojawienia się bardziej oszczędnych, bardziej zdecentralizowanych modeli sztucznej inteligencji.
Gdy w Teksasie rozpoczyna się budowa, filozoficzny i strategiczny podział między scentralizowanym i zdecentralizowanym podejściem do sztucznej inteligencji nigdy nie był bardziej widoczny. Stawka jest ogromna, a wynik tej debaty może ukształtować trajektorię sztucznej inteligencji – i globalnej potęgi – na nadchodzące dziesięciolecia. Na razie świat patrzy, jak najbardziej ambitna amerykańska inicjatywa w zakresie sztucznej inteligencji stawia pierwsze kroki, podczas gdy pretendenci tacy jak chiński DeepSeek w dalszym ciągu po cichu piszą na nowo zasady gry.
Source link