Dołącz do naszych codziennych i cotygodniowych biuletynów, aby otrzymywać najnowsze aktualizacje i ekskluzywne treści na temat wiodącego w branży zakresu sztucznej inteligencji. dowiedz się więcej


Szybkie przedsięwzięcia zaprezentował nowość indeks spółek zajmujących się sztuczną inteligencją Dziś powstaje pierwszy systematyczny system punktacji, który ma identyfikować spółki publiczne dokonujące rzeczywistych inwestycji w technologię AI, a nie tylko mówić o tym w rozmowach o zarobkach.

Firma venture capital opracowała indeks, dostosowując duże modele językowe do analizy transkrypcji tysięcy zarobków, danych dotyczących zatrudnienia i wkładu w badania. Analiza wykazała, że ​​chociaż firmy wspominały o sztucznej inteligencji ponad 16 000 razy w rozmowach o wynikach za ostatni kwartał, tylko niewielka część dokonuje znacznych inwestycji w tę technologię.

„Wszyscy widzą, że świat się zmienia – sztuczna inteligencja zmienia świat, ale większość ludzi nie ma możliwości uczestniczenia w pozytywnych zmianach” – powiedział Brett Wilson, współzałożyciel Swift Ventures, w ekskluzywnym wywiadzie dla VentureBeat. „Nie mogą inwestować w prywatne firmy tak jak ja jako VC, a znalezienie prawdziwych firm zajmujących się sztuczną inteligencją nie jest łatwe poza zakupem Nvidii lub Siedmiu Wspaniałych”.

Jak czołowe firmy zajmujące się sztuczną inteligencją miażdżą zyski rynkowe: nowe dane dotyczące wydajności

Indeks śledzi obecnie około 90 firm i wykorzystuje trzy główne wskaźniki: inwestycje w badania nad sztuczną inteligencją i wkład w oprogramowanie typu open source, gęstość talentów w zakresie sztucznej inteligencji oraz przychody z operacji związanych ze sztuczną inteligencją.

Spółki spełniające kryteria włączenia do indeksu wykazały się niezwykłymi wynikami rynkowymi, przy czym indeks wykazał 37% roczny wzrost w ciągu ostatnich trzech lat w porównaniu do 12% indeksu Nasdaq i 19% indeksu S&P w tym samym okresie lepsze niż oba.

Być może najbardziej godnym uwagi badaniem jest związek między inwestycjami a rentownością. „Kiedy przyjrzeliśmy się firmom, które regularnie wnoszą wkład w badania nad sztuczną inteligencją i modele open source, widać, że znajduje to odzwierciedlenie w ich rentowności” – powiedział Wilson. Średni zysk brutto tych firm jest dwukrotnie większy niż zwykłych firm technologicznych, czyli nie 55% w porównaniu z 25%.

Kryzys talentów AI: dlaczego tylko 1% spółek publicznych wygrywa wyścig rekrutacyjny?

Indeks ujawnia poważny niedobór talentów na rynkach publicznych. Z analizy Swift wynika, że ​​pomimo powszechnych twierdzeń o przyjęciu sztucznej inteligencji, tylko około 200 spółek publicznych zatrudnia ponad 1% swoich pracowników na stanowiska związane z sztuczną inteligencją. Wskaźnik ten staje się coraz ważniejszy Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy Przewiduje się bezprecedensowe zapotrzebowanie na inżynierów AI.

„Nie można po prostu mówić o sztucznej inteligencji i być firmą zajmującą się sztuczną inteligencją” – podkreślił Wilson. „Chodzi o inwestowanie w talenty i infrastrukturę AI oraz badania, a także wnoszenie wkładu w społeczność”.

Poznaj przełomowy plan Swift Ventures mający na celu transformację inwestowania w sztuczną inteligencję

Indeks zidentyfikował kilka ukrytych spółek, które dokonują znaczących inwestycji w sztuczną inteligencję, m.in Doksymalnośćktóra opracowuje aplikacje medyczne do pisania oparte na sztucznej inteligencji oraz LeidosKtóry koncentruje się na systemach autonomicznych zorientowanych na obronność. Według Wilsona firmy te „rozwijają się o ponad 50% rocznie”, co sugeruje szerszą transformację sztucznej inteligencji wykraczającą poza dobrze znanych liderów technologii.

Swift Ventures planuje bezpłatne udostępnianie indeksu w ramach kwartalnych aktualizacji i rozważa uruchomienie funduszu ETF już w 2025 r., jeśli zainteresowanie inwestorów okaże się pozytywne. Podejście firmy stanowi znaczącą zmianę w stosunku do istniejących instrumentów inwestycyjnych AI, które koncentrują się na punktacji programowej, a nie na wybieraniu poszczególnych akcji.

„Nie chcemy wyglądać jak coś Kathy Woodpojazdu, w przypadku którego dana osoba wybiera konkretny towar” – wyjaśnił Wilson. „Naszym zamiarem było zastosowanie pewnego rodzaju kryteriów programowych przy wyborze firm i umożliwienie tego systemowi”.

Wprowadzenie indeksu następuje w krytycznym momencie dla inwestowania w sztuczną inteligencję, ponieważ inwestorzy na rynku publicznym mają trudności z rozróżnieniem spółek Znacząca inwestycja w sztuczną inteligencję Oraz tych, którzy dopiero przyjmują terminologię związaną ze sztuczną inteligencją. Pochodzą one również od prywatnych firm zajmujących się sztuczną inteligencją, takich jak kostki danych, skala AI I antropiczny Przygotuj się na potencjalne oferty publiczne w nadchodzących latach, które mogą ujawnić, że krajobraz firm zajmujących się sztuczną inteligencją może się radykalnie zmienić.

Ta nowa metodologia może stać się standardowym punktem odniesienia przy ocenie inwestycji w sztuczną inteligencję, potencjalnie wpływając na sposób, w jaki przedsiębiorstwa przeznaczają zasoby na rozwój sztucznej inteligencji oraz na sposób, w jaki inwestorzy mierzą możliwości sztucznej inteligencji na rynkach publicznych.

Liderom korporacji indeks zapewnia jasne wskaźniki rzeczywistych inwestycji w sztuczną inteligencję. Jak powiedział Wilson: „Prawdziwe inwestycje w sztuczną inteligencję oznaczają, że masz mnóstwo ludzi zajmujących się sztuczną inteligencją, że inwestujesz w badania nad sztuczną inteligencją, wnosząc wkład w społeczność, a te inwestycje w sztuczną inteligencję mają zasadniczy wpływ na Twoje przychody”.


Source link