Żyjemy w epoce niepewności. Nie tylko z powodu globalnych zagrożeń dla społeczeństwa, ale także dlatego, że wiele osób, zwłaszcza młodsze pokolenie, stoi w obliczu bezprecedensowej niepewności na poziomie indywidualnym. Nikt z nas nie wie, co się wydarzy, ale równie dobrze możemy się z tym zmierzyć. A to jest pierwsza lekcja przewidywania: nie przepowiadajTo znaczy, nie tylko zgaduj, co się stanie. Zamiast, ogarnij niepewność I zamień to w szansę. Tędy:

Myśl szybko i powoli o niepewności

Niepewność to „świadoma świadomość niewiedzy”. To osobista relacja z czymś, czego nie znamy – możemy nie być świadomi tego, co dzieje się w danej chwili lub co wydarzy się w przyszłości. Psycholog Daniel Kahneman zidentyfikował dwa szerokie sposoby myślenia; Używanie naszych szybkich, nieświadomych, przeczutych reakcji lub powolne i celowe rozwiązywanie problemu. Przez większość czasu można szybko myśleć o przyszłości: gdy prowadzimy samochód lub wybieramy film do obejrzenia. Ale w przypadku ważnych decyzji lepiej poświęcić trochę czasu.

pielęgnując możliwą przyszłość

Pierwszym krokiem do powolnego myślenia o przyszłości jest wyobrażenie sobie, jak sprawy mogą się potoczyć. Organizacje mogą tworzyć scenariusze odzwierciedlające optymistyczne i pesymistyczne wyniki oraz wykorzystywać „czerwony zespół”, aby świadomie myśleć o tym, co może pójść nie tak. Brytyjskie Ministerstwo Obrony zatrudnia także pisarzy science-fiction, aby wnieść trochę wyobraźni do możliwych przyszłości.

Osobiście możesz przyjąć „mentalność czerwonego zespołu”, w której świadomie krytykujesz nasze standardowe podejście, niezależnie od tego, czy jesteś osobą, która szuka dobrych stron, czy też spodziewa się najgorszej.

Problem z używaniem samych słów do opisania niepewności

Niejasna terminologia dotycząca niepewności może zostać łatwo błędnie zinterpretowana. Łatwo powiedzieć, że coś „może” lub „może” się wydarzyć, a nawet, że istnieje „prawdopodobne” wystąpienie. Ale co właściwie oznaczają te słowa? W 1961 roku CIA planowała inwazję na Kubę w Zatoce Świń, aby obalić rewolucyjny rząd Fidela Castro, ale Połączeni Szefowie Sztabów uznali, że prawdopodobieństwo sukcesu wynosi tylko 30 procent – ​​czyli 70 procent szans awaria.

Zgłoszono to jako „uczciwą” okazję, która jego zdaniem zostanie zinterpretowana jako „niezbyt dobra”. Ale prezydent Kennedy odczytał to sformułowanie optymistycznie i zatwierdził inwazję, która okazała się całkowitą porażką i popchnęła Kubę jeszcze dalej pod wpływem sowieckim.

Zaznaczanie naszej niewiedzy

Wydarzenia takie jak katastrofa w Zatoce Świń zachęciły agencje wywiadowcze do wyrównania słów z pogrubionymi liczbami. Na przykład, jeśli istnieje Brytyjski wywiad twierdzi, że incydent jest „prawdopodobny,Oficjalna interpretacja wynosi od 55 do 75 procent prawdopodobieństwa. Podobną skalę stosuje się w naukach o klimacie, gdzie a „Może” Częstość występowania oznacza od 90 do 95 procent.

Jako jednostki możemy spróbować uszeregować możliwe przyszłości na podstawie ich prawdopodobieństwa, a następnie ocenić je na jakiejś przybliżonej skali, powiedzieć, że zdobycie określonej pracy to zdarzenie „2 na 10”. Przy odrobinie wyobraźni możemy myśleć o wszystkich możliwych przyszłych trajektoriach niczym spaghetti; W około 20 procentach z nich znajdziesz pracę.

Co wyróżnia dobrego proroka?

„Superprognozy” potrafią oszacować duże prawdopodobieństwa przyszłości, gdzie „dobre” oznacza (a) są „skalibrowane” w taki sposób, że gdy mówią „70 procent szans”, zdarzenia te wystąpią w około 70 procentach przypadków oraz (b) mają one charakter „dyskryminacyjny”, w ramach którego przypisuje się wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń. Są na ogół otwarci na nową wiedzę i chętnie pracują w zespołach, mają wgląd we własne myślenie i wszystkie swoje uprzedzenia, są gotowi zaakceptować niepewność, popełniać błędy i zmieniać zdanie. Jest pokora. są podobne Izajasza Berlina Tak zwane „lisy” chętniej przyjmują nowe dowody niż „jeże”, które utknęły w tym samym sposobie myślenia.

zaakceptowanie nieznanego

Donald Rumsfeld uwiecznił „znane wiadome, znane niewiadome i nieznane niewiadome” – rzeczy, które przekraczały naszą wyobraźnię i nawet o nich nie myśleliśmy. Kiedy uznamy tę możliwość, nazywa się ją „głęboką niepewnością”, gdy nie możemy nawet wymienić możliwych przyszłości, kierując się mentalnością czerwonej drużyny. Jednak Rumsfeld nie uwzględnił „znanych niewiadomych” – czyli założeń, które przyjmujemy bez zastanowienia. Mogą to być najniebezpieczniejsze błędy i dlatego potrzebujemy krytycznych przyjaciół, którzy pomogą nam wydostać się z naszych stałych linii tramwajowych.

bądź przygotowany na zaskoczenie

W 1650 roku armia Olivera Cromwella obozowała pod Edynburgiem, a on próbował przekonać szkockiego Kirka do wycofania swojego poparcia dla powrotu Karola II. Cromwell napisał: „Czy zatem wszystko, co mówisz, całkowicie zgadza się ze Słowem Bożym? Błagam cię w sercu Chrystusa, rozważ możliwość, że możesz się mylić. Apel ten został zignorowany. Cromwell pokonał Szkotów w bitwie pod Dunbar .

„Prawo Cromwella” Oznacza to, że musisz myśleć jak lis i mieć na tyle pokory, aby zawsze brać pod uwagę możliwość, że możesz się mylić. Mając na uwadze niewielki margines błędu, możesz szybko przyswoić sobie zaskakujące nowe informacje.

rola szczęścia

Sprawy mogą ułożyć się dla ciebie pomyślnie lub źle, głównie z powodu czynników, na które nie masz wpływu, czyli losu. Filozofowie zidentyfikowali trzy główne typy. Konstytucyjne przeznaczenie: sposób, w jaki się urodziłeś, Twój czas i miejsce w historii, Twoi rodzice, Twoje geny, Twoje wrodzone cechy i wczesne wychowanie. To niezwykle ważne — musisz jak najlepiej wykorzystać rękę, którą otrzymałeś przy urodzeniu. Przypadkowe szczęście: bycie we właściwym miejscu o właściwym czasie lub bycie w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Wynikowe szczęście: jak się sprawy potoczyły dla Ciebie w tym właśnie momencie.

Ale nie wszystko jest poza twoją kontrolą – „szczęśliwi” ludzie korzystają z okazji, mają pozytywne oczekiwania i są odporni na wszystko, co pójdzie nie tak.

życie w niepewności

Bycie niepewnym jest częścią bycia człowiekiem i niektórzy z nas chcą wiedzieć, co dostaniemy na Boże Narodzenie, jaki będzie wynik nagranego meczu piłkarskiego lub czy jest możliwe, że umrzemy. Niepewność jest nieunikniona i możemy reagować na świadomość niepoznawalności na różne sposoby – możemy czuć niepokój lub podekscytowanie, nadzieję lub strach, w zależności od okoliczności i naszej osobistej tolerancji dla niewiedzy.

Nie możemy uniknąć niepewności. Ale przy odrobinie powolnego myślenia możemy być w stanie to zaakceptować, być wobec niego uprzejmi, a nawet cieszyć się nim.

Source link