gorąco Ogon roju meteorytów Kwadrantyd Nadchodzi kolejny widok na niebie: Kometa Atlas C/2024 G3, która 13 stycznia osiągnie peryhelium – punkt swojej orbity najbliższy Słońcu. Tego samego dnia dotrzemy także do jej punktu najbliżej Ziemi i może ona stać się najjaśniejszą kometą 2025 roku, w roku, w którym prawdopodobnie żadna inna kometa nie będzie widoczna gołym okiem. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
C/2024 G3 została odkryta 5 kwietnia 2024 roku przez Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System (ATLAS) – sieć teleskopów skanujących przestrzeń w poszukiwaniu asteroid, które mogłyby potencjalnie uderzyć w Ziemię. Skąd pochodzi kometa? chmura OortaOdległy region na zewnętrznej krawędzi Układu Słonecznego, w którym prawdopodobnie znajdują się pozostałości materiału, z którego powstały planety Układu Słonecznego.
Kiedy kometa C/2024 G3 osiągnie peryhelium, znajdzie się na odległość zaledwie 13,5 miliona kilometrów od Słońca – dla porównania Merkury, planeta najbliższa Słońcu, okrąża gwiazdę w odległości 47 milionów kilometrów. Według najnowszych obliczeń podanych przez społeczeństwo planetarneC/2024 G3 może osiągnąć jasność -4,5, mniej więcej taką samą jak Wenus, i prawdopodobnie będzie widoczna gołym okiem w przypadku obiektów znajdujących się na półkuli południowej.
Jednak niezwykle bliska podróż komety do Słońca rodzi pytania, czy kometa przetrwa. Jej trasa orbity sugeruje, że jest to kometa dynamicznie stara i nie jest to jej pierwsza podróż wokół Słońca. Szacuje się, że ostatnie podejście do niej miało miejsce około 160 000 lat temu, co oznacza, że mógł już przetrwać bliskie przejście. „Byłoby zbyt gorąco, aby przetrwać” – mówi Nick James, dyrektor sekcji poświęconej kometom w NASA Astronaut Society. Brytyjskie Stowarzyszenie Astronomiczne„Ale jeśli tak się stanie, może to być imponujący obiekt na wieczornym niebie półkuli południowej po peryhelium”.
Jak obserwować kometę
Jeśli kometa przeżyje bez szwanku, będzie widoczna na zachodzie półkuli południowej wkrótce po zachodzie słońca 13 stycznia. Struktura orbity komety sprawia, że obserwacje komety są trudne dla mieszkańców półkuli północnej – wkrótce potem pojawi się ona bardzo nisko na niebie. Przed zachodem lub wschodem słońca, ale prawdopodobnie po zmierzchu.
Bliskość komety do Słońca oznacza, że jej identyfikacja może być niebezpieczna, a James twierdzi, że C/2024 G3 powinien „być obserwowany tylko przez doświadczonego obserwatora”. Patrzenie bezpośrednio na słońce bez sprzętu ochronnego może spowodować trwałe uszkodzenie oczu.
Wystąpią także zakłócenia światła Księżyca, który będzie w fazie zanikającej, co może utrudnić obserwacje. Na półkuli południowej możliwe jest dostrzeżenie komety gołym okiem, ale może być wymagana lornetka lub teleskop.
Kto nie chce przegapić pokazu, może śledzić kometę na zdjęciach Obserwatorium Słoneczne i Heliosferyczne Lasko C3 Koronograf lub skonsultuj się Centrum Małych Planet IAU Lub Obserwacje komet (COBS) Baza danych.
Ta historia została pierwotnie opublikowana na przewodowe Włochy I zostało to przetłumaczone z języka włoskiego.