Gdy zbliża się rok 2024, ludzie spoglądają wstecz, aby ocenić swoje życie i zastanowić się, co można zrobić, aby w roku 2025 osiągnąć bardziej satysfakcjonujące życie. Czyniąc to, możesz zostać z zagadką: dlaczego jest tak, że masz w życiu kilka wspaniałych rzeczy – być może satysfakcjonującą karierę, kochającą rodzinę, wygodny dom – ale wydaje się, że te rzeczy mają tylko negatywny wpływ na Twoje życie? codzienne szczęście? Ma ograniczony wpływ. ,
Jednocześnie mogą wydarzyć się wokół nas niezbyt dobre rzeczy – rozłamy w związkach, niegrzeczność w Internecie, nieefektywność w pracy – i wydaje się, że często przyzwyczajamy się do tych rozpraszaczy, więc jest mniej prawdopodobne, że będziemy próbować je zmieniać. Jest mniej. ,
Inaczej mówiąc, przestajemy zwracać uwagę na to, co zawsze było. Oto jak możesz to zmienić.
rozpoznać nawyk
Nawyk to podstawowa cecha naszego mózgu – tendencja do coraz słabszego reagowania na rzeczy, które są stałe lub powtarzają się.
Wyobraź sobie, że wchodzisz do kawiarni. Aromat świeżo parzonej kawy jest początkowo mocny, jednak po około 20 minutach już go nie czuć. Twoje neurony węchowe przestają reagować – przyzwyczajają się do tego. I tak jak przyzwyczajasz się do zapachu kawy, tak możesz przyzwyczaić się do bardziej złożonych aspektów swojego życia.
Wyzwaniem jest zatem odzyskanie wrażliwości zarówno na wielkie rzeczy w życiu, abyśmy mogli poczuć radość, jak i na te okropne rzeczy, na które przestaliśmy zwracać uwagę, a które potencjalnie moglibyśmy zrobić, gdybyśmy spróbowali. Więc jak to zrobić dzielniceNawyk?
złamać dobro
Odpowiedź kryje się w cudownym cytacie ekonomisty Tibora Scitovsky’ego: „Szczęście wynika z niepełnego i sporadycznego zaspokojenia pragnień”.
Zastanów się, która piosenka Ci się podoba – czy słuchałbyś jej ciągle od początku do końca, czy z krótkimi przerwami? Dziewięćdziesiąt dziewięć procent ludzi mówi „nie” przerwie. Jednakże, Badania Sugeruje to, że ludzie bardziej lubią piosenkę, gdy słuchają jej sporadycznie. Dlaczego? Jeśli słuchasz utworu bez przerwy, początkowa przyjemność z niego maleje z czasem. Jednak przerwy powodują rozczarowanie, więc za każdym razem, gdy piosenka powraca, poziom szczęścia ponownie wzrasta.
Aby zwalczyć nawyki i zmaksymalizować szczęście, musimy spożywać dobre rzeczy w życiu z umiarem. Niezależnie od tego, czy jest to program Netflix, ciasto czekoladowe, czy nowy romans – delektuj się zamiast objadać się.
połknąć złą całość
Z drugiej strony, jeśli musisz dokończyć jakieś nieprzyjemne zadania – prace domowe, zadania administracyjne – to wykonaj je wszystkie na raz. Badania Pokazuje, że ludzie odczuwają mniej niepokoju, jeśli muszą stale słuchać nieprzyjemnych dźwięków (takich jak odgłos odkurzacza), niż wtedy, gdy muszą robić przerwy. Jeśli hałas będzie stale odczuwany, pojawiający się na początku „ból” z czasem ustąpi. Jednak rozstanie generuje frustrację, więc za każdym razem, gdy hałas powraca, poziom cierpienia ponownie wzrasta.
eksperymenty w życiu
A co z tymi aspektami Twojego życia, które, jak podejrzewasz, mogą powodować stres i niepokój, ale tak naprawdę nie możesz stwierdzić, jak bardzo na Ciebie wpływają, ponieważ zawsze tam są, więc nie próbujesz ich zmienić? Unoszą się w tle jak ciągły hałas prądu przemiennego – nie zdajesz sobie sprawy, jak negatywny wpływ ma ten hałas, dopóki ktoś go nie wyłączy i nagle nie poczujesz się znacznie lepiej.
Weź pod uwagę media społecznościowe: czy mają na ciebie negatywny wpływ? w jednym BadanieBadacze zapłacili połowie uczestników po 100 dolarów za opuszczenie platform mediów społecznościowych na miesiąc, podczas gdy druga połowa kontynuowała normalne życie. Pod koniec eksperymentu grupa, która rzuciła palenie, była szczęśliwsza i mniej zestresowana. Najważniejsze, że byli zaskoczeni. Nie zdawał sobie sprawy, jak duży negatywny wpływ wywarła na niego platforma.
Wykorzystaj go w życiu w 2025 roku. Usuń na jakiś czas niektóre elementy ze swojej rutyny i dodaj kilka nowych. Zmierz i oceń wpływ, jaki ma to na Twoje życie, abyś mógł zachować cechy, które inspirują szczęście i cel, oraz wyeliminować te, które tego nie robią.