Niezależnie od tego, czy chodzi o pracę, wygodę, łączność czy rozrywkę, polegamy na technologii cyfrowej. Jednak przeważa pogląd, że życie oparte na ekranie nie jest dla nas dobre – że nasze cyfrowe urządzenia i aplikacje uzależniają i są szkodliwe, niszczą uwagę, sen i nie tylko. Jednakże, badania sugerują Czas spędzany przed ekranem nie jest w rzeczywistości siłą napędową pogorszenia zdrowia psychicznego. Zamiast tego technologia cyfrowa jest jednym z elementów ekosystemu czynników.

Mimo to jasne jest, że dzięki naszej technologii opartej na ekranach możemy mieć lepsze relacje. Zastanówmy się, jak.

Przestań się martwić ekranem „Czas”

Jak często korzystamy z naszych urządzeń niezbyt pomocne Podobnie jak myślenie o rodzaju treści, które konsumujemy, kontekście, w jakim je konsumujemy i dlaczego je konsumujemy. niektórzy badacze sugerować Myślimy w kategoriach „diet cyfrowych”. Kiedy zastanawiamy się nad naszą dietą, nie zadajemy sobie pytania: „ile zjeść, to za dużo”. Zamiast tego przyglądamy się szerokiej gamie produktów spożywczych; jak oddziałują na siebie podczas jedzenia; czy ćwiczymy, czy nie; Podobnie różne rodzaje czasu spędzanego przed ekranem mogą mieć różny potencjalny wpływ na nasze samopoczucie. Prawidłowo wykorzystane nasze narzędzia cyfrowe mogą zapewnić nam wiele sytuacyjnych korzyści i udogodnień, natomiast korzystanie z nich w niewłaściwym czasie lub sytuacji nie jest pozytywne.

Pomyśl o nawykach ekranowych, a nie o uzależnieniach

nie jesteś uzależniony Na smartfonie lub w mediach społecznościowych. kiedy wpadniemy na tę ścieżkę MyślącyKoncentrujemy się szczególnie na wykorzystaniu technologii pod kątem negatywnych skutków, a jedynym rozwiązaniem jest umiar. Zamiast, punkt badawczy Może nam zapewnić bardziej użyteczny sposób ujmowania sposobu korzystania z technologii w kontekście kształtowania nawyków skuteczniejsze narzędzia Aby przynieść pozytywne zmiany. Jak wygląda krajobraz wykorzystania naszej technologii cyfrowej? Do czego lubimy używać telefonów? Czy świadomie korzystamy z ekranów, czy może wykształciliśmy w sobie bezmyślne, mniej przydatne nawyki? Jeśli zmienimy nasze myślenie w kierunku bardziej zniuansowanego podejścia, będziemy mogli wyjść poza zwykły „cyfrowy detoks” i sięgnąć po lepsze doświadczenia.

Oceń swoje nawyki ekranowe

Bardziej świadome korzystanie z ekranu nie spowoduje żadnych znaczących zmian, jeśli będziemy to robić tylko od czasu do czasu. Musimy stale zwracać uwagę i być świadomi nawyków cyfrowych, które rozwijamy. Jeśli uda nam się lepiej zrozumieć, dlaczego czujemy potrzebę zagrania w inną grę zamiast iść do łóżka, często możemy odkryć głębsze problemy w pracy, związane z offline. Pierwszym krokiem w tym procesie jest zatrzymanie się w tym momencie i niezależnie od tego, czy zidentyfikowane przez nas nawyki są ostatecznie dobre, czy złe, stworzenie środowiska, w którym możemy wychwycić te nawyki i je ocenić.

Popraw nawyki, które nie działają

Kiedy już rozpoznamy niechciane nawyki, musimy wprowadzić zmiany w naszym zachowaniu, aby zapobiec ich przekształceniu się w poważniejsze problemy. Niestety nie ma tu nieomylnej bazy dowodowej, którą można by wykorzystać, ale możemy spróbować znaleźć to, co działa dla każdego z nas. Częścią tego jest lepsze zrozumienie tego, jak faktycznie działają technologie, których używamy, w tym to, co już w nich jest pomocne, ale przydatne może być również wypróbowanie tych sugestii, które mogą nam pomóc w tym ćwiczeniu. Badania pokazują na przykład, że tryb Night Shift na smartfonach tak naprawdę nie rób nic biologicznego Wspomaganie snu – ale ustawienie czasu, w którym zauważysz zauważalną zmianę odcienia kolorów na ekranie, może być prostym przypomnieniem, że możesz chcieć wcześniej zacząć spać.

Bądź krytyczny w stosunku do korzystania z własnej technologii i tego, co się o niej mówi

Badania mówi nam Jeśli wielokrotnie spotykamy się z jakąś ideą, nawet jeśli początkowo w nią nie wierzymy, z czasem możemy zacząć ją akceptować – jest to tzw. iluzoryczny efekt prawdyDlatego ważne jest, aby pamiętać, że szersza narracja na temat ekranów może wpływać na nasze przekonania i nasze ramy myślenia o ich skutkach oraz ubarwiać je w bezproduktywny sposób. Jeśli chcemy być bardziej kreatywni w zmienianiu na lepsze naszych nawyków technologicznych, oznacza to, że musimy podejść bardziej krytycznie i refleksyjnie nie tylko do samych nawyków, ale także do tego, co nam mówi się o ich skutkach. Celem nie jest natychmiastowe odrzucenie każdego przeczytanego nagłówka na temat ekranów; Musimy raczej podchodzić do nich z ciekawością i rozumowaniem opartym na dowodach. I warto mieć na uwadze, że chociaż niektórzy komentatorzy często upierają się, że (negatywne) skutki smartfonów i mediów społecznościowych są oczywiste, w rzeczywistości nauka o czasie ekranowym Nie ma jeszcze konsensusu co do skutków, czy to pozytywnych, czy negatywnych.

Nie ma nic złego w mówieniu o korzystaniu z technologii

Musimy włożyć wiele wysiłku w organizację naszego cyfrowego życia. Musimy sobie przypomnieć, że rozmawianie o tym, co robimy na naszych ekranach, jest w porządku. Często mamy poczucie winy z powodu korzystania z naszych urządzeń, częściowo z powodu historii pojawiających się w mediach, a częściowo ze względu na sposób, w jaki nauczyliśmy się z nich korzystać. To z kolei oznacza, że ​​to, co robimy, zachowujemy dla siebie. Ale badania wykazały Jeśli chodzi o stawianie czoła trudnościom w Internecie, posiadanie wokół siebie elastycznej sieci wsparcia jest kluczem do stawienia czoła tym trudnościom. Budowanie tego typu sieci wsparcia zaczyna się od bardziej otwartych, szczerych i nieoceniających rozmów między sobą na temat doświadczeń, jakie mamy na naszych ekranach. Dzieląc się tym, co w naszym przypadku się sprawdza, a także tym, gdzie naszym zdaniem nie radzimy sobie zbyt dobrze, zaczynamy tworzyć kulturę, w której prosimy o pomoc, dzielimy się radami, a ostatecznie wspieramy się wzajemnie w zakresie rozwiązań cyfrowych. Łatwiej jest uczyć się na doświadczeniach . Jeśli nam się to uda, będziemy mogli zacząć rozwijać lepsze nawyki technologiczne wśród otaczających nas ludzi i wszyscy na tym zyskają.

Source link