Po wielkim ogłoszeniu Marka Zuckerberga, że ​​Meta nie będzie już sprawdzać faktów, Google wysyła również wiadomość do UE: gigant wyszukiwania rezygnuje z nowego prawa UE wymagającego sprawdzania faktów.

Chociaż firmy technologiczne mogą teraz czuć się ośmielone do podejmowania takich decyzji politycznych w celu zjednania sobie przychylności prezydenta-elekta Donalda Trumpa, jest nieco inaczej w przypadku Google – firma tak naprawdę nigdy nie promowała swoich produktów do wyszukiwania ani filmów w YouTube. -Testowanie nie jest zapewnione. , którego jest właścicielem. Przynajmniej na razie Google niczego nie wstrzymuje i nie zamierza pójść jeszcze dalej.

Otrzymano list od Kenta Walkera, prezesa Google do spraw globalnych, do Renate Nicolay, szefowej Komisji Europejskiej ds. treści i technologii. osie i opisuje odrzucenie przez Google unijnego kodeksu postępowania dotyczącego dezinformacji.

możliwa do zmiażdżenia prędkość światła

Kod wymagałby od Google opracowania funkcji sprawdzania faktów w rankingu wyszukiwarek i algorytmach YouTube.

Podpisanie się pod tymi zasadami było dobrowolne, gdyż kodeks dezinformacyjny nie jest prawnie wiążący. Jednak wiele platform mediów społecznościowych, w tym Google, Meta, a nawet Twitter – przed przejęciem Elona Muska – zostało podpisanych jako pierwsze. Jak Krawędź Europejska Sieć Standardów Kontroli Faktów wyjaśnia również przed nagłą zmianą polityki w Meta znaleziony Wiele platform internetowych, które dobrowolnie podpisały umowę, „wycofało się ze swoich zobowiązań”.

Kod powstał przed wejściem w życie w 2022 r. oficjalnej unijnej ustawy o moderowaniu treści, ustawy o usługach cyfrowych, w skrócie DSA. DSA jest prawnie wiążąca, więc ciekawie będzie zobaczyć, czy w ramach DSA wejdzie w życie kodeks dezinformacyjny i czy duże firmy technologiczne podejmą w tej sprawie działania, jeśli tak się stanie.

W piśmie Google do Komisji Europejskiej stwierdzono, że firma „zrezygnuje ze wszystkich zobowiązań zawartych w Kodeksie w zakresie sprawdzania faktów, zanim stanie się on Kodeksem postępowania DSA”.

Source link