Dołącz do naszych codziennych i cotygodniowych biuletynów, aby otrzymywać najnowsze aktualizacje i ekskluzywne treści na temat wiodącego w branży zakresu sztucznej inteligencji. dowiedz się więcej
Technologia sztucznej inteligencji napawa liderów branży półprzewodników większym optymizmem co do roku 2025, jednak przeszkody mogą wynikać z obaw geopolitycznych i problemów związanych z utrzymaniem talentów.
Oto niektóre przewidywania zawarte w 20. rocznym raporcie Global Semiconductor Outlook sporządzonym przez amerykańską firmę audytorską, podatkową i doradczą KPMG oraz Global Semiconductor Alliance (GSA).
Prawie 92% dyrektorów ds. półprzewodników, z którymi przeprowadzono wywiady w ramach badania, prognozuje ogólny wzrost branży do 2025 r.
Nowe dane KPMG i GSA ujawniają znaczny optymizm na rok 2025 wśród dyrektorów ds. półprzewodników, co wiąże się z obietnicą stałego popytu na chipy do zastosowań w sztucznej inteligencji, chmurze, centrach danych, komunikacji bezprzewodowej i zastosowaniach motoryzacyjnych.
Indeks zaufania KPMG Semiconductor Industry Confidence Index wzrósł w 2023 roku do 59 z 54, co odzwierciedla zwiększony optymizm (wartości powyżej 50 oznaczają perspektywę bardziej pozytywną niż negatywną) oraz większą pewność co do następujących czynników: Wzrost przychodów firmy, wzrost rentowności, rozwój siły roboczej, nakłady na badania i rozwój (B+R) oraz nakłady inwestycyjne.
„Sztuczna inteligencja podcina krótkoterminowe oczekiwania branży dotyczące wzrostu i przychodów” – stwierdził w oświadczeniu Mark Gibson, lider mediów i telekomunikacji KPMG. „W perspektywie krótkoterminowej trajektoria wzrostowa branży jest jasna, ale firmy, które potrafią zarządzać swoimi łańcuchami dostaw oraz przyciągać i zatrzymywać talenty, będą dobrze przygotowane do utrzymania boomu AI i czerpania z niego korzyści”.
Pomimo powszechnego optymizmu kadra kierownicza nadal przewiduje znaczące wyzwania w roku 2025, w tym regionalizm geopolityczny – taki jak cła i ograniczenia handlowe – oraz ciągłe problemy z talentami w branży. (Prezydent-elekt Donald Trump zapowiada nałożenie ceł pierwszego dnia urzędowania, czyli 20 stycznia).
Zwiększanie rozwoju i zatrzymywania talentów, a także wzmacnianie elastyczności i odporności łańcucha dostaw będzie ważne, ponieważ popyt na chipy stale rośnie. Poruszanie się w tym złożonym krajobrazie w 2025 r. będzie wymagało strategii adaptacyjnych.
o ankiecie
W czwartym kwartale 2024 r. KPMG i GSA przeprowadziły przełomowe, 20. coroczne badanie Global Semiconductor Industry Survey, w ramach którego zapytano 156 dyrektorów firm zajmujących się półprzewodnikami o ich wizję branży na rok 2025 i lata kolejne. Ponad połowa respondentów pochodziła z firm o rocznych przychodach na poziomie 1 miliarda dolarów lub więcej.
Dyrektorzy firm zajmujących się półprzewodnikami optymistycznie oceniają rok 2025 pod każdym względem, a pięciopunktowy wskaźnik zaufania rośnie rok do roku (z 54 do 59). Co ciekawe, najbardziej pozytywne perspektywy mają małe firmy, definiowane jako organizacje o rocznych przychodach poniżej 100 milionów dolarów.
Ogólnie rzecz biorąc, wyniki indeksu zaufania wszystkich producentów półprzewodników są pozytywne, przy czym mniejsze spółki wykazują największy optymizm w odniesieniu do roku 2025, potencjalnie widząc możliwości szybszego wzrostu przychodów ze względu na swoje wczesne etapy rozwoju.
Uczestnikami badania było 58 dużych firm (rocznych przychodów wynoszących co najmniej 1 miliard dolarów); 54 średnie firmy (roczne przychody od 100 do 999 mln USD); oraz 68 małych firm (roczne przychody poniżej 100 mln dolarów).
Dyrektorzy firm zajmujących się półprzewodnikami bardzo optymistycznie patrzą na swoją firmę i ogólny wzrost przychodów branży, a ponad jedna trzecia przewiduje wzrost przychodów o co najmniej 10%.
Zdecydowana większość (86%) spodziewa się wzrostu przychodów swojej firmy w 2025 r., a prawie połowa (46%) spodziewa się wzrostu o ponad 10%. 92% prognozowało ogólny wzrost przychodów branży, a jedna trzecia (36%) przewidywała wzrost przychodów branży o ponad 10%.
Po raz pierwszy w historii prognozy sztuczna inteligencja jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na przychody z branży półprzewodników, wypierając branżę motoryzacyjną, która przez ostatnie dwa lata zajmowała pierwsze miejsce.
W rezultacie mikroprocesory, w tym procesory graficzne (GPU) wykorzystywane w sztucznej inteligencji, są postrzegane jako wiodące produkty, które mogą przyczynić się do rozwoju branży, wyprzedzając pamięć i czujniki/MEM.
Technologie produkcyjne, które według przewidywań będą miały największy wpływ na branżę w ciągu najbliższych trzech lat, to technologie umożliwiające sztuczną inteligencję, takie jak pamięć o dużej przepustowości. Inne kluczowe czynniki przychodów oczekiwane w 2025 r. obejmują centra chmurowe/data (wzrosnąć do 2)Ra lokalizacja), komunikacja bezprzewodowa (mieszkano w 3).trzeci Lokalizacja) i Motoryzacja (spadek do 4).t lokalizacja, na pierwszym miejscu czynnik generujący największe przychody).
Obawy geopolityczne, w szczególności napięcia regionalne i ograniczenia handlowe, takie jak cła, to najważniejsze kwestie kształtujące łańcuch dostaw w branży. Ryzyko talentów pozostaje stałym problemem w miarę wzrostu popytu na chipy.
Regionalizm (w tym cła i ograniczenia handlowe) to największy problem, przed którym stanie branża w ciągu najbliższych trzech lat, w połączeniu z ryzykiem talentów. Jednak regionalizm był niewątpliwie największym problemem wśród dużych firm o rocznych przychodach rzędu 1 miliarda dolarów lub więcej.
Ankietowani dyrektorzy firm Semiconductor uważają konflikt zbrojny i cła za dwie najbardziej niepokojące kwestie geopolityczne, które mogą mieć wpływ na ekosystem półprzewodników w ciągu najbliższych dwóch lat. Na szczycie znajdują się także dotacje rządowe i nacjonalizacja technologii półprzewodników.
W odpowiedzi liderzy półprzewodników zwiększają dywersyfikację geograficzną, aby poprawić elastyczność łańcucha dostaw. Po zajęciu drugiego miejsca w zeszłorocznym badaniu, zapewnienie większej elastyczności i możliwości dostosowania łańcuchów dostaw do zmian geopolitycznych (związanych z rozwojem i utrzymaniem talentów) jest najwyższym priorytetem strategicznym.
Menedżerowie są również bardzo czujni na wypadek zakłóceń w związku z wkraczaniem do tej branży nietradycyjnych firm z branży półprzewodników (gigantów technologicznych, firm zajmujących się platformami i firm motoryzacyjnych).
Podczas gdy większość kadry kierowniczej (39%) w dalszym ciągu postrzega rywalizację o talenty jako główny wpływ na branżę w ciągu najbliższych trzech lat, pojawienie się nowych konkurentów stało się niemal równie ważną obawą wśród kadry kierowniczej (35%), która oznaką zmian w branży. Zbliżać się.
Dla porównania, w ubiegłym roku jedynie 19% dyrektorów zajmujących się półprzewodnikami za obawę uznało pojawienie się nowych konkurentów.
„W miarę jak giganci technologiczni i uznani gracze na rynku półprzewodników zaczynają walczyć o udział w rynku, ciągły rozwój techniczny i optymalizacja chipów pod kątem sztucznej inteligencji ma na celu zwiększenie możliwości szkolenia i wnioskowania w zakresie sztucznej inteligencji” – powiedział w oświadczeniu Lincoln Clark, światowy lider w dziedzinie półprzewodników w KPMG zapewnić opcje.” , „W miarę jak branża stanie się bardziej konkurencyjna, konieczne będą znaczące inwestycje i najnowocześniejsze strategie, aby firmy nie tylko przetrwały, ale także prosperowały w tym szybko zmieniającym się krajobrazie”.
Pełny raport Global Semiconductor Industry Outlook zostanie opublikowany na początku 2025 roku.
Source link