Rok 2025 ma przed nami mnóstwo możliwości, w tym pełny rój meteorów. Przybywają co roku jak w zegarku, co oznacza, że wycieczki w stronę spadającej gwiazdy można planować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Oto, co się będzie działo, kiedy i jak możesz obejrzeć.
Nowy Rok rozpoczyna się od Kwadrantydów, których szczyt przypada na czwartkowe i piątkowe wieczory, ale trwają do 16 stycznia. Następnie, poza okazjonalnymi kilkoma tygodniami tu i tam, następuje nazwany rój meteorów, który występuje zasadniczo przez cały rok. , Mieszają się z nimi Eta Akwarydy, Perseidy, Geminidy i większe psy, takie jak wspomniane kwadrantydy. Są to najlepsze możliwości zobaczenia meteorytów, ale meteoryt można zobaczyć niemal każdej nocy.
Ma to sens z matematycznego punktu widzenia. Przeprowadzono badanie Uważa się, że co roku w Ziemię uderza około 17 000 meteorów, chociaż większość z nich po spaleniu w atmosferze spada na ziemię w postaci pyłu. Szacunki NASA Że co roku w Ziemię uderza 48,5 tony meteorytu. Oznacza to średnio jeden meteor na dwie minuty przez cały rok.
Jeśli chcesz zobaczyć meteoryty w 2025 roku, będziesz miał ku temu mnóstwo okazji dzięki kilkunastu nazwanym rojom meteorów na horyzoncie.
Wskazówki do obejrzenia
Aby mieć największą szansę zobaczenia jak największej liczby meteorów podczas danego deszczu, pierwszą radą jest trzymanie się jak najdalej od dużego miasta – i dotyczy to również mieszkańców przedmieść. Zanieczyszczenie światłem jest wrogiem obserwacji kosmosu, a większość rojów meteorytów jest ledwo widoczna na przedmieściach, nie mówiąc już o dużych miastach. Stamtąd będziesz chciał znaleźć radiant – znany również jako punkt, w którym rozpoczyna się rój meteorów – i następnie skieruj wzrok w tym kierunku. Światło księżyca może być również czynnikiem negatywnym, ale ponieważ deszcz meteorytów zdarza się w określone dni, od natury zależy, czy światło księżyca będzie miało wpływ na widoczność.
czworoboczny
Gdy: do 16 stycznia
Data szczytu: 2 do 3 stycznia
Maksymalny wskaźnik meteorytów: 120 meteorów na godzinę
Promienny: saptarishi
Nowy Rok rozpoczyna się z hukiem, gdy szczyt Kwadrantyd przypada na 2 i 3 stycznia. Jest to jeden z największych rojów meteorów w roku, z liczbą ponad 120 meteorów na godzinę. Meteory te pochodzą z asteroidy 2003 EH, która przepływała obok ogona Ziemi. W przeciwieństwie do większości rojów meteorów, szczyt Kwadrantydów jest niezwykle krótki i trwa około sześciu godzin, więc wieczór z 2 na 3 stycznia to jedyna szansa, aby go zobaczyć.
Kryteria gamma
Gdy: 25 lutego do 28 marca
Data szczytu: 14 do 15 marca
Maksymalny wskaźnik meteorytów: 6 meteorów na godzinę
Promienny: Norma
Gamma Normidy to niewielki rój meteorów widoczny pod koniec lutego i przez większą część marca. Pochodzi dzięki uprzejmości komety C/1913 R1 (Crommelin). To jeden z mniej ekscytujących deszczów w roku. Najjaśniejsza jest konstelacja Norma, która znajduje się na półkuli południowej. Jednakże zagorzali obserwatorzy nieba mogą zobaczyć na horyzoncie kilka meteorów w ciemną noc podczas ich szczytu w połowie marca, a być może jeszcze kilka w pozostałych dniach i tygodniach. Większość ludzi prawdopodobnie nic nie zobaczy, ale on nadal tam jest i wyrzuca meteoryty.
lirydy
Gdy: 15 kwietnia do 30 kwietnia
Data szczytu: 21 do 22 kwietnia
Maksymalny wskaźnik meteorytów: 18 meteorów na godzinę
Promienny: Weena
Sytuacja ponownie się ożywia w kwietniu wraz z deszczem meteorów Lyrids. Jego źródłem światła jest Lyra, która podczas swego biegu każdej nocy wznosi się ze wschodniego nieba. To nieco więcej niż większość – do 18 meteorów na godzinę. Co roku w kwietniu Ziemia mija kometę C/1861 G1 Thatcher, aby sprowadzić ten deszcz na swoich obywateli. Co ciekawe, meteory Lyridów nie mają śladów, ale mogą wytworzyć bardzo jasne kule ognia.
I Akwarydy
Gdy: 20 kwietnia do 21 maja
Data szczytu: 3 do 4 maja
Maksymalny wskaźnik meteorytów: 50 meteorów na godzinę
Promienny: Wodnik
1P/Halley, lepiej znana jako Kometa Halleya, jest odpowiedzialna za eta-Akwarydy i jest największym rojem meteorów występującym wiosną, z prędkością do 50 meteorów na godzinę. Jedyną wadą jest to, że jego promień, Wodnik, osiąga szczyt z południowo-wschodniego nieba dopiero około 4 rano czasu lokalnego, co oznacza, że będziesz musiał wstać bardzo wcześnie lub spać bardzo późno, aby go złapać. Dobrą rzeczą jest to, że do tego czasu księżyc już zajdzie, co oznacza, że nie będzie przesłaniał widoku na rój meteorów.
makaroniki alfa
Gdy: 12 lipca do 12 sierpnia
Data szczytu: 29 do 30 lipca
Maksymalny wskaźnik meteorytów: 5 meteorów na godzinę
Promienny: Koziorożec
Alpha Capricornids to miniaturowy rój meteorów pochodzący z komety 169P/NEAT. Nie jest to ulewny deszcz, ale wyróżnia się wytwarzaniem dużych kul ognia. Jest równie widoczny na półkuli południowej i północnej. Służy temu promienny Koziorożec, który przecina południowe niebo i będzie widoczny przez całą noc w szczytowym okresie. Na szczęście księżyc nie będzie zbyt pełni, więc nie zasłania zbytnio widoku.
Akwarydy z Delty Południowej
Gdy: 28 lipca do 12 sierpnia
Data szczytu: 29 do 30 lipca
Maksymalny wskaźnik meteorytów: 25 meteorów na godzinę
Promienny: Wodnik
Akwarydy z południowej Delty często dominują nad Alfa Koziorożcami. Deszcz meteorów osiąga szczyt zaledwie dzień lub dwa po oficjalnym rozpoczęciu, a następnie kończy się w połowie sierpnia. Jej wczesny szczyt przypada na ten sam dzień, co Alfa Koziorożce, więc jeśli zobaczysz spadającą gwiazdę 29 lub 30 lipca, może pochodzić z jednego z nich. Powodem tego jest promienny Wodnik, który znajduje się tuż obok Koziorożca, tworząc świetną parę. Badacze nie są w 100% pewni, która kometa daje nam Akwarydy z Delty Południowej, chociaż obecnie najbardziej prawdopodobne jest, że to 96P/Machholz.
Perseidy
Gdy: 17 lipca do 23 sierpnia
Data szczytu: 12-13 sierpnia
Maksymalny wskaźnik meteorytów: 100 meteorów na godzinę
Promienny: Perseusz
Perseidy to jedno z najważniejszych wydarzeń kosmicznych, które mają miejsce latem. Pochodzi z komety 109P/Swift-Tuttle i jest jednym z najbardziej ruchliwych rojów meteorów w roku. Co więcej, dzieje się to latem, kiedy jest idealna pogoda na roje meteorów. Najjaśniejszy jest Perseusz, który wschodzi z północno-wschodniego nieba stosunkowo wcześnie wieczorem i nie śpi przez całą noc. Jedynym minusem jest to, że Księżyc będzie prawie w pełni podczas szczytu Perseidów w 2025 r., co utrudni dostrzeżenie mniejszych meteorów.
Południowe Taurydy
Gdy: 23 września do 4 listopada
Data szczytu: 10 do 11 października
Maksymalny wskaźnik meteorytów: 5 meteorów na godzinę
Promienny: BYK
Południowe Taurydy to jeden z najdłużej trwających rojów meteorytów w roku, trwający ponad miesiąc. Nie jest to szczególnie aktywny rój meteorów, ale ponieważ występuje podczas kilku innych rojów meteorów, być może uda się dostrzec jeden, szukając drugiego. Zasila go kometa 2P/Encke, a szczyt osiąga zaledwie kilka tygodni przed Halloween. Łączy się z Północnymi Taurydami, tworząc rój meteorów Taurydów. Jednak ich szczyt przypada na różne dni, dlatego często są wymieniane jako osobne roje meteorów.
Orionidy
Gdy: 2 października do 12 listopada
Data szczytu: 22-23 października
Maksymalny wskaźnik meteorytów: 20 meteorów na godzinę
Promienny: orion
Orionidy to dość aktywny rój meteorów, który występuje głównie w październiku. Wyróżnia się także tym, że pochodzi ze słynnej Komety Halleya, podobnie jak deszcz Eta Aquariids. W przeciwieństwie do Eta Akwarydów, Orionidy pochodzą z konstelacji Oriona, która wznosi się na wschodnim niebie w październiku. Poza tym Księżyc będzie praktycznie w nowiu, więc będzie to jedno z najciemniejszych nieb ze wszystkich rojów meteorów w tym roku.
drakonidy
Gdy: 6 października do 10 października
Data szczytu: 8 października
Maksymalny wskaźnik meteorytów: 10 meteorów na godzinę
Promienny: Draco
Draconidy to niewielki rój meteorów i najkrótszy na liście, trwający pełne cztery dni. Pochodzi z komety 21/P Giacobini-Zimmer i osiąga szczyt przy około 10 meteorach na godzinę. Szczyt przypada zaledwie dwa dni po rozpoczęciu, a rój meteorów kończy się dwa dni później. Najjaśniejsza wśród Draconidów jest Draco, która znajduje się pomiędzy Wielkim Wozem a Małym Wozem, dzięki czemu stosunkowo łatwo ją znaleźć na nocnym niebie.
Północne Taurydy
Gdy: 13 października do 1 grudnia
Data szczytu: 8 do 9 listopada
Maksymalny wskaźnik meteorytów: 5 meteorów na godzinę
Promienny: BYK
Taurydy Północne to druga część roju meteorów Taurydów, który trwa jeszcze dłużej, od połowy października do grudnia. Osiąga szczyt w półokresie 8 listopada, kilka tygodni później niż jego południowy odpowiednik. Poza tym oba są praktycznie identyczne. Obydwa są zasilane przez kometę 2P/Encke i w najlepszym przypadku produkują około pięciu meteorów na godzinę. Na razie badacze uważają, że ten deszcz pochodzi z innego odcinka ścieżki komety Enckego i dlatego często jest wymieniany oddzielnie od swojego południowego kuzyna.
Leonides
Gdy: 3 listopada do 2 grudnia
Data szczytu: 16-17 listopada
Maksymalny wskaźnik meteorytów: 15 meteorów na godzinę
Promienny: Lew
Zaledwie kilka dni po osiągnięciu szczytu północnych Taurydów, szczyt opadów Leonidów również osiągnie szczyt. Utworzone przez kometę 55P/Tempel-Tuttle Leonidy będą pochodzić z konstelacji Lwa, która przez większą część czasu wschodzi na wschodnim niebie około godziny 2 w nocy czasu lokalnego. Jest to większy rój meteorów niż Taurydy, ale mniejszy niż Orionidy. Ponieważ wszystkie cztery przecinają się w pierwszym tygodniu listopada, określenie, który rój meteorów pochodzi z której spadającej gwiazdy, może być trudne. Jest to szczególnie prawdziwe, ponieważ Byk, Lew i Orion są o tej porze roku na wschodnim niebie. Leonidy często charakteryzują się szybkimi, jasnymi meteorami, które zostawiają ślad, co może być jedynym sposobem na odróżnienie meteorytu Leonidów od pozostałych trzech rojów.
geminidy
Gdy: 4 grudnia do 20 grudnia
Data szczytu: 14 do 15 grudnia
Maksymalny wskaźnik meteorytów: 120 meteorów na godzinę
Promienny: Bliźnięta
Geminidy to jeden z największych rojów meteorytów w roku, którego szczyt przypada na niecałe dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Jest generowany przez kometę 3200 Phaethon i w odpowiednich warunkach może wyświetlić do 120 meteorów na godzinę. Geminidy znane są z jasnych, wolno poruszających się meteorów, dzięki czemu łatwo je dostrzec w jasnych obszarach, takich jak miasta czy przedmieścia. Dzieje się tak w zimnych porach roku, ale oglądane spoza dużego miasta może być całkiem atrakcyjne.
Ursydy
Gdy: 17 grudnia do 26 grudnia
Data szczytu: 22 do 23 grudnia
Maksymalny wskaźnik meteorytów: 10 meteorów na godzinę
Promienny: Mały Wóz
Ursydy rozpoczynają się tuż po szczycie Geminidów i trwają aż do następnego dnia po Bożym Narodzeniu. Ponieważ Geminidy kończą się przed Bożym Narodzeniem, statystycznie prawdopodobne jest, że jeśli kiedykolwiek widziałeś film bożonarodzeniowy ze spadającą gwiazdą, prawdopodobnie pochodził on od Ursydów. Największe opady występują od Małego Wozu wieczorem 22 grudnia, co jest dobrze widoczne na nocnym niebie przez większą część wieczoru. Podobnie jak drakonidy, znika niemal tak szybko, jak się pojawia, w sumie trwając tylko dziewięć dni.
czworoboczny
Gdy:: 12 grudnia 2025 r. do 12 stycznia 2026 r
Data szczytu: 3–4 stycznia 2026 r
Maksymalny wskaźnik meteorytów: 120 meteorów na godzinę
Promienny: saptarishi
Rok kończy się tak samo, jak się zaczyna, deszczem meteorytów Kwadrantydów. Rozpoczyna się na początku grudnia i trwa aż do Nowego Roku. Tak więc, choć wyróżnia się tym, że jest to jedyny rój meteorów występujący dwa razy w roku, szczyt przypada zawsze na kilka pierwszych dni stycznia. W przeciwnym razie jest to ten sam meteoryt, co kwadrantydy wymienione powyżej. Wykorzystamy to miejsce do przedstawienia zabawnego faktu. Większość rojów meteorów powodowana jest przez komety – kawałki lodu unoszące się we wszechświecie, które pozostawiają długie ślady, gdy Ziemia przez nie przechodzi, tworząc meteoryty. Jednakże Kwadrantydy są zasilane przez 2003 EH, która jest asteroidą, a nie kometą. Naukowcy uważają, że 2003 EH to najprawdopodobniej kometa, która umarła i stała się asteroidą.