Sztuczną inteligencję często uważa się za zagrożenie dla demokracji i dobrodziejstwo dla dyktatorów. Jest prawdopodobne, że w 2025 r. algorytmy nadal będą podważać demokratyczną dyskusję, szerząc oburzenie, fałszywe wiadomości i teorie spiskowe. W 2025 roku algorytm przyspieszy także utworzenie systemu totalnego nadzoru, w którym cała populacja będzie monitorowana 24 godziny na dobę.
Co najważniejsze, sztuczna inteligencja ułatwia centralizację wszystkich informacji i władzy w jednym centrum. W XX wieku rozproszone sieci informacyjne, takie jak Stany Zjednoczone, działały lepiej niż scentralizowane sieci informacyjne, takie jak ZSRR, ponieważ eksperci w centrum nie byli w stanie skutecznie analizować wszystkich informacji. Zastąpienie aparatczyków sztuczną inteligencją mogłoby ulepszyć scentralizowane sieci w stylu sowieckim.
Mimo to sztuczna inteligencja nie jest dobrą wiadomością dla dyktatorów. Po pierwsze, istnieje znany problem kontroli. Kontrola dyktatury opiera się na terrorze, ale algorytmów nie można terroryzować. W Rosji inwazję na Ukrainę oficjalnie określa się jako „specjalną operację wojskową”, a nazywanie jej „wojną” jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat więzienia. Jeśli chatbot w rosyjskim Internecie nazywa to „wojną” lub wspomina o zbrodniach wojennych popełnionych przez rosyjskich żołnierzy, w jaki sposób reżim może ukarać tego chatbota? Rząd może to powstrzymać i spróbować ukarać ludzkich twórców, ale jest to znacznie trudniejsze niż zdyscyplinowanie ludzkich użytkowników. Co więcej, autoryzowane boty mogą samodzielnie formułować odmienne poglądy, wykrywając wzorce w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej. To problem z wyrównaniem, po rosyjsku. Rosyjscy inżynierowie mogą dołożyć wszelkich starań, aby stworzyć sztuczną inteligencję w pełni zgodną z zarządzaniem, ale biorąc pod uwagę zdolność sztucznej inteligencji do uczenia się i zmiany, w jaki sposób inżynierowie mogą zapewnić, że sztuczna inteligencja, która zostanie utworzona w 2024 r., otrzymała aprobatę rządu . Czy w 2025 r. zapuścisz się na nielegalne terytorium?
Rosyjska konstytucja zawiera wielkie obietnice, że „każdemu człowiekowi gwarantuje się wolność myśli i słowa” (art. 29 ust. 1) oraz „zakaz cenzury” (29 ust. 5). Mało który obywatel Rosji jest na tyle naiwny, aby poważnie traktować te obietnice. Ale boty nie rozumieją podwójnych standardów. Chatbot poinstruowany, aby przestrzegać rosyjskich praw i wartości, mógłby przeczytać tę konstytucję, wyciągnąć wniosek, że wolność słowa jest podstawową rosyjską wartością i skrytykować reżim Putina za naruszenie tej wartości. Jak rosyjscy inżynierowie mogliby wyjaśnić chatbotowi, że chociaż Konstytucja gwarantuje wolność słowa, chatbot nie powinien tak naprawdę ufać Konstytucji ani nigdy nie powinien wspominać o różnicy między teorią a rzeczywistością?
W dłuższej perspektywie reżimy autorytarne mogą stanąć przed jeszcze większym zagrożeniem: zamiast je krytykować, sztuczna inteligencja może przejąć nad nimi kontrolę. W całej historii największe zagrożenie dla autokratycznych władców zwykle pochodziło ze strony ich własnych podwładnych. Żaden rzymski cesarz ani radziecki premier nie zostali obaleni przez rewolucję demokratyczną, zawsze jednak groziło im niebezpieczeństwo obalenia lub przekształcenia w marionetki przez własnych podwładnych. Dyktator, który w 2025 roku odda zbyt dużą władzę AI, może w przyszłości stać się ich marionetką.
Dyktatury są znacznie bardziej podatne na takie algorytmiczne przejęcie niż demokracje. Nawet supermakiawelicznej sztucznej inteligencji trudno byłoby zdobyć władzę w zdecentralizowanym systemie demokratycznym, takim jak Stany Zjednoczone. Nawet jeśli sztuczna inteligencja nauczy się manipulować prezydentem USA, może nadal spotkać się ze sprzeciwem Kongresu, Sądu Najwyższego, gubernatorów stanów, mediów, dużych korporacji i różnorodnych organizacji pozarządowych. Na przykład, jak algorytm poradzi sobie z obstrukcją Senatu? Bardzo łatwo jest przejąć władzę w systemie wysoce scentralizowanym. Aby zhakować autorytarną sieć, sztuczna inteligencja musi jedynie zmanipulować szaloną osobę.