Pierwsze 10 godzin ekspozycji na słoną wodę w czerwcu 2022 r. miało niewielki wpływ na nasz las przybrzeżny i rósł normalnie przez resztę roku. W czerwcu 2023 r. zwiększyliśmy ekspozycję do 20 godzin, a las nadal wydawał się w większości nienaruszony, chociaż tulipan topolowy Woda była powoli wyciągana z gleby, co może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym.
Sytuacja uległa zmianie po 30-godzinnym proteście w czerwcu 2024 r. Liście topoli tulipanowej na wolności zaczęły brązowieć w połowie sierpnia, kilka tygodni wcześniej niż zwykle. W połowie września korony lasu były już nagie, jakby nadeszła zima. Zmiany te nie wystąpiły na pobliskiej działce, którą traktowaliśmy w ten sam sposób, tyle że słodką wodą zamiast morskiej.
Wczesną odporność naszego lasu można częściowo wytłumaczyć stosunkowo niską zawartością soli w wodach tego ujścia rzeki, gdzie mieszają się słodkowodne wody rzeczne i słona woda oceaniczna. Opady deszczu powstałe po eksperymentach w latach 2022 i 2023 wymyły sól z gleby.
Ale po eksperymencie w 2024 r. nastąpiła wielka susza, więc sól pozostała wówczas w glebie. Długotrwałe narażenie drzew na słone gleby po naszym eksperymencie z 2024 r. może przekroczyć ich zdolność do tolerowania tych warunków.
Woda morska pompowana do pożarów w południowej Kalifornii jest słoną wodą morską o pełnej mocy. i panujące tam warunki stały się bardzo sucheZwłaszcza w porównaniu z naszą działką leśną na wschodnim wybrzeżu.
Zmiany w podłożu są wyraźnie widoczne
Nasza grupa badawcza wciąż próbuje zrozumieć wszystkie czynniki ograniczające tolerancję lasu na słoną wodę i to, jak nasze wyniki odnoszą się do innych ekosystemów, takich jak obszar Los Angeles.
Liście na drzewach, które przed jesienią zmieniły barwę z zielonej na brązową, były cudem, ale gleba pod naszymi stopami kryła też inne niespodzianki.
Woda deszczowa przenikająca przez glebę jest zwykle czysta, ale po raz pierwszy w 2022 r. i po około miesiącu wystawienia na działanie słonej wody przez zaledwie 10 godzin, woda glebowa zrobiła się brązowa i taka pozostała przez dwa lata. Brązowy kolor pochodzi od związków na bazie węgla wypłukanych z martwego materiału roślinnego. Jest to proces podobny do parzenia herbaty.