„Skąd wiesz?” z 2010 roku Jack Nicholson zniknął z Hollywood po niekorzystnym zakończeniu jednej z największych karier filmowych wszechczasów. W filmie Nicholson zagrał szefa dużej firmy, dla której pracuje George Paula Rudda. Jeśli nie brzmi to jak najlepsze wykorzystanie legendy ekranu, to tak nie było. „skąd wiesz?” Ten gwiazdorski film ostatecznie okazał się klapą kasową, a krytycy ganili scenarzystę i reżysera Jamesa L. Brooksa za marnowanie tak imponującego talentu.
„skąd wiesz?” W rolach głównych wystąpili Reese Witherspoon, Paul Rudd i Owen Wilson, ale z pewnością największą stratą był sam Nicholson, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że tym filmem zakończył swoją wybitną karierę ekranową. Do tego momentu Nicholson nie musiał nic robić. Tak naprawdę nie musiał nic robić po podpisaniu świetnego kontraktu z Warner Bros. na zagranie Jokera w „Batmanie” z 1989 roku. Zarobił około 50 milionów dolarówJednak pomimo swojej łobuzerskiej reputacji Nicholson nie przyjechał do Hollywood tylko dla pieniędzy czy sławy.
Aktor zrobił wrażenie New York Timesa„Ron Rosenbaum powrócił w 1986 roku z głębią swojej wiedzy i szczerym zaangażowaniem w swoją sztukę. Autor zauważył, że na początku swojej kariery Nicholson „przechodził od nauczyciela aktorstwa do nauczyciela aktorstwa w poszukiwaniu prawdy” i że pragnienie zrozumienia nigdy go tak naprawdę nie opuściło. Opracowano także technikę pozwalającą mu naprawdę dotrzeć do serca swoich bohaterów. Oznacza to, że Nicholson identyfikował pojedynczy „sekret”, który podkreślał jego rolę, i robił to w przypadku każdej odgrywanej przez siebie roli.
Klucz do występu Jacka Nicholsona
Stanley Kubrick, który w latach 80. wyreżyserował Jacka Nicholsona „Lśnienie”, powiedział, że jego gwiazda wniosła „nieoczekiwaną jakość do jego zawodu”. Tą cechą była inteligencja. Nawet gdy Nicholson rozwinął tę hałaśliwą osobowość publiczną, pozostawał głęboko zamyślony – zauważył to Ron Rosenbaum, rozmawiając z „The Star” w 1986 roku, pisząc o tym, jak na początku swojej kariery. W tym czasie aktorzy „pili kawę w domach w Los Angeles, omawiając Metafizyka Stanisławskiego godzinami z podobnie myślącymi teoretykami kina.”
W miarę rozwoju kariery Nicholsona po jego przełomowej roli w filmie „Easy Rider” z 1969 r. stosował tę troskliwość w swoich własnych rolach, a Rosenbaum opisywał, że aktor zawsze „szukał jakiejś «tajemnicy» tej roli, jakiejś wewnętrznej dynamiki emocjonalnej”. rekwizyt, rzecz, która oddaje istotę charakteru jego postaci.” Nicholson opisał, jak przygotował „sekret” do każdej roli, ale zapytany o swój „sekret” grania diabła w „Czarownicach z Eastwick”, odpowiedział: „Poczuję”. Ujawnienie… To bardzo podstawowa rzecz, której mnie nauczono – nigdy nie ujawnia się tych tajemnic, a już na pewno nie przed wykonaniem pracy, bo można się poczuć zdemaskowanym.
Na szczęście dla nas Nicholson zrobiła wtedy to, czego, jak jej nauczono, nigdy nie robiła, i wyjawiła kilka swoich „sekretów”. Na przykład podczas swojego przełomowego występu w „Locie nad kukułczym gniazdem” w 1975 roku stwierdził, że tajemnicy „nie ma w książce”, dodając:
„Mój sekretny plan polegał na tym, że ten facet jest łajdakiem, który wie, że nie można mu się oprzeć kobietom, i tak naprawdę spodziewa się, że siostra Ratched zostanie przez niego uwiedziona. To jego tragiczna wada. Dlatego ostatecznie mu się to nie udaje. Rozmawiałem o tym z Lewis (Fletcher, współgwiazda i aktor Nurse Ratched): „Rozmawiałem tylko z nim, czułem, że to naprawdę dzieje się z tą postacią. Doszło do długiego i nieudanego uwodzenia, o którym mężczyzna był tak przekonany.”
To nie był jedyny sekret Nicholsona związany z spaniem z kimś…
Sekrety Nicholsona dotyczące Chinatown i Easy Rider
Wyjaśniając dalej swój proces wykorzystywania „tajemnic” do inspiracji swoich występów, Jack Nicholson jako przykład podał „Chinatown”, w którym grał prywatnego detektywa JJ Gittesa. Jednak tym razem tajemnica była powiązana z jej psotami poza ekranem.
„Poza sceną doszło do pewnego rodzaju trójkątnej sytuacji” – powiedział aktor. „Właśnie zacząłem się spotykać z córką (współgwiazdy) Johna Hustona, o czym prawdopodobnie świat nie wiedział, ale to naprawdę odzwierciedlało rzeczywistość mojej sceny z nią z chwili na chwilę”. Nicholson opisał Hustona jako zastępczego ojca, więc być może spanie z jego córką Anjelicą Huston naprawdę pomogło mu nawiązać intensywną więź z koleżanką z filmu – choć nie miało to wiele wspólnego z jego występem i Jackiem, pozostając wiernym dla swojej publicznej reputacji, naprawdę spoliczkował Faye Dunaway w „Chinatown” (za jej pozwoleniem), co zawsze pomoże w sprzedaży serialu i samo w sobie jest bardzo skuteczną „tajemnicą”. Jest.
W innym miejscu aktor wyjawił, że podczas roli George’a Hansona w „Easy Rider” używał okularów przeciwsłonecznych swojego ojca, a Nicholson powiedział: „Niekoniecznie chodzi o wynik, ale o twoje. Chodzi o to, co robi”.
Opowiedziała także o kulminacyjnej scenie w dramacie historycznym „Czerwoni” z 1981 roku, w związku z którą musiała przesłać wiersz swojej koleżance z filmu Diane Keaton. Gwiazda zdradziła, że faktycznie podarowała Keatonowi prawdziwy wiersz. Powiedział: „Dałem ten wiersz pannie Keaton”. „Napisałem prawdziwy wiersz, który był niezwykle odkrywczy (…) To rzecz, której nikt inny nie widzi, ale wiesz, że tam jest. I wierz mi, użyłem tego rekwizytu w niewłaściwy sposób. Nie został zachowany”.
„Skąd wiesz?” Jaki był „sekret” Nicholsona, aby objąć stanowisko dyrektora generalnego? Tego chyba już się nie dowiemy, bo człowiek zupełnie zniknął z branży (Chociaż był na meczu Lakers w 2023 rokuByłoby jednak interesujące dowiedzieć się, czy do tego czasu nadal używał tej techniki – chociaż w rzeczywistości wydaje się, że żadna ilość „sekretów” nie mogła uratować tego konkretnego filmu.