Kilka ciekawostek na temat statuetek Oscara:

Nagroda ma 13 i pół cala wzrostu i ogólnie waży około ośmiu i pół funta. Posągi wykonane są z litego brązu i pokryte prawdziwym złotem. W czasie niedoborów metali podczas II wojny światowej Oscary wykonywano z malowanego gipsu, choć zwycięzcy mogli zastąpić je brązem, gdy materiału znów było pod dostatkiem.

Mówi się, że zbyt częste dotykanie Oscara może zepsuć złoto, dlatego zdobywcy Oscarów muszą zachować ostrożność. Kto stworzył posągi? Odlewnia dzieł sztuki w Chicago o nazwie Polisch TalixTa sama firma, która zajmowała się Royem Lichtensteinem i pomnikiem wojny koreańskiej w Waszyngtonie.

Te posągi, technicznie rzecz biorąc, nie przedstawiają wyborców ani ludzi, którzy je zdobyli. Rzeczywiście, począwszy od 1951 roku Akademia Filmowa wprowadziła nową zasadę zabraniającą odbiorcom sprzedaży Oscarów za jakąkolwiek cenę. Dla MPA ważne było zachowanie nienaruszonego wizerunku i prestiżu Oscarów. Według ich własnego regulaminuZdobywcy Oscarów nie mogą sprzedawać ani wyrzucać swoich statuetek bez zaproponowania ich odsprzedania Akademii za 1 dolara. Zasada ta dotyczy także osób, które odziedziczyły bożki po zmarłych krewnych lub które otrzymały bożki jako osobisty prezent.

Niektóre Oscary trafiły w przeszłości na czarny rynek, ale większość z nich będzie można zobaczyć jedynie w muzeach, studiach lub domach utalentowanych ludzi.

Akademia zakazuje sprzedaży statuetek Oscara w celu zachowania reputacji

Cytując cały regulamin Akademii, brzmi on:

„Zdobywcy Nagród Akademii nie mają praw autorskich ani wartości firmy Akademii do Statutu Oscara ani do zarejestrowanych znaków towarowych i usługowych związanych z nią znaków towarowych. Zdobywcy Nagród muszą przestrzegać niniejszego Regulaminu. Zdobywcy Nagród nie będą sprzedawać ani w żaden inny sposób zbywać Statutu Oscara.” ani nie pozwalać na jego sprzedaż lub zbycie zgodnie z prawem, bez zaoferowania go Akademii za kwotę 1,00 dolara. Postanowienie to ma zastosowanie także do spadkobierców i osób mianowanych po laureatach Oscara, którzy mogą otrzymać statuetkę w drodze darowizny lub zapisu.”

Oczywiście część Oscarów trafiła na rynek.

marka strony internetowej Wymieniono fakt, że Michael Jackson kupił Oscara w 1999 r., który „Przeminęło z wiatrem” zdobył nagrodę dla najlepszego filmu. Zapłacił za to 1,5 miliona dolarów. Zanim wprowadzono zakaz sprzedaży, aktor Howard Russell, zwycięzca filmu „Najlepsze lata naszego życia” z 1944 r., sprzedał swojego Oscara za 60 500 dolarów, aby pokryć rachunki szpitalne swojej żony. Dodatkowo scenarzysta Herman J. Oscar, który Mankiewicz zdobył za współautorstwo scenariusza „Obywatela Kane’a”, trafił na aukcję i został sprzedany za 588 455 dolarów.

Reportaż CBS News Odkryto, że w 2007 roku ktoś próbował sprzedać dwa Oscary zdobyte przez Mary Pickford w latach dwudziestych XX wieku. Akademia pozwała sprzedawcę, wygrała i odebrała statuetki. w 2014 roku, Według raportu ReutersBratanek zdobywcy Oscara Josepha Wrighta (za kierownictwo artystyczne filmu „Moja Gal Sal” w 1943 r.) faktycznie sprzedał na aukcji Oscara swojego wuja za 79 200 dolarów. Gdy Akademia dowiedziała się o sprzedaży, pozwała zarówno sprzedawcę, jak i dom aukcyjny. On także wygrał sprawę i musiał zwrócić Oscara. Nieszczęście dla kupującego, kimkolwiek jest.

Inne przykłady sprzedaży Oscarów

Słynny reżyser Steven Spielberg, chcąc zrobić dobrze dla Akademii, zamienił kiedyś Oscary zdobyte przez Clarka Gable’a na „Przeminęło z wiatrem” oraz dwa Oscary zdobyte przez Bette Davis za „Niebezpieczne” i „Wymyślone”. Kupili na aukcji parę Gable za 607 500 dolarów, a parę Davisa za 758 000 dolarów. Jednak Spielberg nie był kolekcjonerem i przekazał Oscary z powrotem do Akademii. Myślę, że nie zgodziłby się na odkupienie ich za 1 dolara. To było w 2002 roku i Poinformował o tym „Los Angeles Times”.,

W 2012 roku Yahoo! powiadomiony Bogaty magik David Copperfield sprzedał swojego Oscara za 2 miliony dolarów. Był to Oscar, który reżyser Michael Curtiz zdobył za rolę w „Casalance”, a Copperfield podobno kupił go w 2003 roku za 231 500 dolarów.

Biorąc pod uwagę, że zakaz sprzedaży Oscarów wprowadzono dopiero w 1951 roku, większość opowieści o statuetkach czarnorynkowych dotyczy nagród zdobytych w latach dwudziestych, trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Jeśli osobiście widziałeś jakieś nowe Oscary, prawdopodobnie zostały one przekazane lub wypożyczone muzeum w celach wystawowych.

Niestety, nie ma oficjalnych danych dotyczących liczby statuetek Oscara, które nie zostały obecnie rozliczone. Będzie to wymagało wielu badań i dochodzeń, a także dużo ciężkiej pracy. Jeśli jednak Akademia poszukuje kogoś do tego rodzaju pracy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że na całym świecie znajdą się wykwalifikowani kinomani, którzy chętnie pomogą. Podobnie jak samej Akademii, jej fanom zapewne zależy na tym, aby instytucja zachowała swoją reputację.

Source link