Doug Widley Serial animowany „Jonny Quest” z 1964 r., animowany przez Hannę-Barberę, trwał tylko 26 odcinków, ale dla pokolenia X może to wydawać się dużo. Dzięki sprytnemu remiksowaniu i przepakowywaniu programów z lat 60. i 70. XX wieku, a także serii słodkich umów dystrybucyjnych, kreskówki Hanna-Barbera były emitowane w powtórkach przez dziesięciolecia, umożliwiając nowym pokoleniom poznanie „Scooby-Doo, Gdzie są” Ty?”, „The Flintstones” i, hmm, „Jabberjaw”. Dla dzieciaków lat 80. nie było soboty, aby nie zwrócił naszej uwagi, często zupełnie przez przypadek, jeden z kilku występów Hanny-Barbera.
„Jonny Quest” zawsze wydawał się mieć swoją pozycję w rotacji kreskówek mojego pokolenia, a wielu widzów w moim wieku bardzo polubiło zabawę, bujną animację, styl rysowania grubymi liniami i standardowe „laserowe” efekty dźwiękowe. Jej założenie było tematem powieści przygodowych dla chłopców: Jonny Quest (Tim Matheson) był 11-letnim cudownym dzieckiem, które biegle władało sztukami walki, posługiwaniem się bronią i nurkowaniem. Był synem doktora Bentona Questa (Don Messick), niezależnego naukowca, który często badał niezwykłe akty niewłaściwego postępowania w zakresie zaawansowanych technologii na rzecz rządu USA.
W międzyczasie zmarła matka Johnny’ego, a jego opiekunem był Race Bannon (Mike Rhode). Nic jednak nie wskazuje na to, że doktor Quest i Rode byli chłopakami. Do przygody dołączają 11-letni brat Johnny’ego, Haji (Danny Bravo) i jego pies Bandit (również Messick). Rodzina Quest ma siedzibę i działa na Florydzie. Głosu jego największemu wrógowi, doktorowi Zinowi, podkładał Vic Perrin, być może najbardziej znany jako narrator pierwszego odcinka „The Outer Limits”.
„Jonny Quest” zadebiutował we wrześniu 1964 roku i ukazywał się co tydzień aż do marca 1965 roku, kiedy to został odwołany. Serial został dobrze przyjęty przez krytyków i uzyskał bardzo wysokie oceny. Hanna-Barbera ostatecznie zaprzestała produkcji serii, ponieważ była zbyt droga w produkcji.
Johnny Quest był za drogi
Podobnie jak wiele wcześniejszych seriali, „Jonny Quest” nie zyskał masowej publiczności, dopóki nie zaczął być dystrybuowany. Często był dołączany do innych seriali Hanna-Barbera (dzieci z lat 80. mogą powiedzieć, że powtórki serialu emitowano pomiędzy ogromnymi blokami animacji), więc oglądano go wielokrotnie przez dwie dekady z rzędu. „Jonny Quest” wyróżniał się także tym, że przez cały czas jego istnienia był reemitowany w stacjach ABC, CBS i NBC. Niektóre inne programy były transmitowane we wszystkich trzech sieciach.
„Jonny Quest” w wielu swoich wizualnych inspiracjach zaczerpnął z popularnego komiksu przygodowego Miltona Caniffa „Terry and the Pirates”, w którym Doug Widley dodał najnowocześniejszy sprzęt, taki jak łodzie motorowe i plecaki odrzutowe. W 1986 roku Widley udzielił wywiadu na temat „Jonny Quest” „Jonny Quest” został zachowany na stronie fanów) i ujawnił, że początkowo został zatrudniony przez Hannę-Barberę do zaprojektowania postaci do telewizyjnej adaptacji słuchowiska radiowego „Jack Armstrong, the All-American Boy”. Jednak projekt ten ulegał zmianom w trakcie tworzenia, ponieważ Hanna-Barbera nie mogła zabezpieczyć praw do postaci Jacka Armstronga. Tak więc Widley zmienił postać na Jonny’ego Questa i narodziła się legenda. Początkowo Hanna-Barbera nie chciała przyznawać Vidleyowi uznania za producenta, ale ostatecznie skapitulowała.
Nie można łatwo znaleźć faktycznego budżetu konkretnego odcinka „Jonny Quest”, należy jednak pamiętać, że Hanna-Barbera usilnie starała się pracować jak najmniejszym kosztem. W rzeczywistości wiele postaci Hanny-Barbery zostało zaprojektowanych w taki sposób, że ich animacja zajmowała mniej czasu. Większość postaci Hanny-Barbery widziana jest pod kątem 3/4, co oznacza, że mogą patrzeć w stronę kamery lub w prawo, w zależności tylko od oczu. Pomyśl o Fredzie Flintstonie. Ten etos projektowy pozwolił na stworzenie ograniczonej animacji, która była tańsza i szybsza w produkcji. Pozwoliło to Hannie-Barberze trzymać się cotygodniowego harmonogramu telewizyjnego, czego większość studiów animacji nie była w stanie zrobić.
„Jonny Quest”, będąc bogatszym wizualnie, prawdopodobnie kosztował zbyt dużo pieniędzy, a animacja zajęła zbyt dużo czasu. Być może niezdolny do utrzymania rygoru (i budżetu) Hanny-Barbery, „Jonny Quest” został zamknięty.
Dziedzictwo Johnny’ego Questa
Dzięki niekończącym się powtórkom „Jonny Quest” na lata pozostawał w świadomości popu, a zainteresowanie postacią pozostawało duże. Rzeczywiście, w 1986 roku Hanna-Barbera próbowała ożywić postać za pomocą serialu animowanego „Nowe przygody Jonny’ego Questa”. Scott Menville zagrał tytułową postać, a Don Messick powrócił jako Dr. Quest and the Bandit. Pierwotnie ta nowa seria miała być kontynuacją z dorosłym Jonnym Questem w roli głównej, ale studio zmieniło ją na restart. Jednak ta wersja trwała tylko 13 odcinków.
Dziesięć lat później, w 1996 r., Hanna-Barbera podjęła kolejną próbę z „Prawdziwymi przygodami Jonny’ego Questa”, co dodało przygodom młodego chłopca jeszcze więcej zaawansowanych technologii i „ostrzejszy” ton. Co więcej, Johnny miał 14 lat. „Real Adventures” był bardziej intensywny i wykorzystywał zaawansowaną technologicznie animację komputerową, w której JD Roth wcielił się w rolę Johnny’ego. Został wyemitowany w Cartoon Network i był jak dotąd najbardziej udanym programem „Jonny Quest”, obejmującym 52 odcinki w ciągu dwóch sezonów.
Aktorski film „Jonny Quest” od ponad dekady tkwi w piekle prac rozwojowych, a w projekt zaangażowanych jest blisko tuzina reżyserów. Wersja z Dwayne’em Johnsonem i Zakiem Efronem była gotowa w 2009 roku. Kiedyś mówiono, że Robert Rodriguez pracuje nad filmem „Jonny Quest”, a Chris McKay miał wyreżyserować film „Jonny Quest”. 2018. Nie ma scenariusza i nic nie dostało zielonego światła, więc będziemy musieli poczekać, czy ten film w ogóle powstanie.
Jednak osoby zaangażowane w film powinny się pospieszyć; Wszyscy ludzie, którzy nadal wiedzą o „Jonnym Queście”, są teraz w średnim wieku lub starsi.