Ptak T. Różowe Panie. Wojownik. Teletubisie. Na przestrzeni dziejów film i telewizja stworzyły wiele zastraszających gangów, ale być może najnowszym, który przykuł uwagę świata, są Peaky Blinders. Serial prowadzony przez Cilliana Murphy’ego w wielokrotnie nagradzanym dramacie historycznym Stevena Knighta (który przełamał schemat produkcji telewizyjnej), serial inspirowany jest prawdziwym gangiem z początku XX wieku (choć Knight w zamierzeniu Knight miał bardziej przypominać oldschoolowy western . piła). W dramacie Murphy wciela się w Thomasa Shelby’ego, oddanego człowieka rodzinnego i budzącego strach szefa tytułowego gangu, który przez sześć sezonów i dziewięć lat unikał prawa i bezprawia, a po drodze miał na koncie więcej niż jedno morderstwo. ,
„Peaky Blinders” przez prawie 10 lat przyciągał już takie talenty, jak Sam Neill, Adrien Brody i Tom Hardy, teraz nominowany do Oscara Barry Keoghan ma dołączyć do pełnometrażowego filmu Netflix „Peaky Blinders”. Film, który ma zakończyć historię Thomasa, gdy w końcu wkracza on w mroczny środek swojego życia, ale dlaczego słowo „Peaky Blinders” budzi strach w sercach mieszkańców Birmingham i sąsiednich gangów? Jakie jest pochodzenie ich nazwy i czy istnieją powszechne błędne przekonania na temat tego, skąd wzięła się nazwa klanu Shelby? Cóż, według słów samego Thomasa, żadnej walki! Zamiast tego pozwól nam to dla Ciebie rozbić.
Historia dowodzi, że nazwa Peaky Blinders nie wzięła się od brzytew na ich kapeluszach
Termin „Peaky Blinders” stał się znany po premierze programu BBC o tym samym tytule w 2013 r., ale już wcześniej panowało powszechne przekonanie, że „Peaky Blinders” powstało w wyniku brutalnego aktu popełnionego przez prawdziwą wersję członków gangu. Był regularnie wyświetlany. Na swoich wrogach. W serialu „Peaky Blinders” Shelby i jej załoga wszywają żyletki w czubki swoich kaszkietów i używają ich do cięcia i cięcia przeciwników, często w twarz i oczy do tego stopnia, że ich oślepiają. Wydawać by się mogło, że sprawa jest mniej więcej rozstrzygnięta, przynajmniej dopóki nie przyjrzymy się bliżej kalendarium faktycznego istnienia Peaky Blinders w powiązaniu z ważnym wydarzeniem w historii: wynalezieniem żyletki.
W prawdziwym świecie grupa Peaky Blinders powstała pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku i podobnie jak Shelby i jej towarzyszki z programu telewizyjnego nosiła kaszkiety, które stały się synonimem gangu. Jednak wymienne żyletki były produkowane w Wielkiej Brytanii dopiero w 1908 roku, zaledwie dwa lata przed końcem panowania Peaky Blinders i początkiem utraty kontroli nad swoim terytorium na rzecz rywalizującego gangu znanego jako Birmingham Boys. Czapki z głów przed tym, kto wymyślił genialną historię pochodzenia (bez sarkazmu), ale niestety nie do końca to wyszło. Zamiast tego, rozsądniejszą i prostszą odpowiedzią jest to, że wszystko ma związek z garderobą Peaky Blinders, a może nawet ze sposobem, w jaki ją nosili.
Nazwa Peaky Blinders wzięła się od imponującej garderoby
Biorąc pod uwagę, że oryginalny Peaky Blinders powstał jakieś 28 lat temu, ich nazwa nie miała nic wspólnego z żyletkami. Jaka jest prawda pod słynnym obecnie pseudonimem gangu? To naprawdę bardzo proste. Nazwa Peaky Blinders pochodzi od ich kaszkietów i kapeluszy. Czapki noszone przez gang faktycznie miały daszki, co wyjaśnia „szpiczastą” część ich nazwy. Z drugiej strony „Blinder” miał więcej wspólnego z lokalnym dialektem i sposobem postrzegania gangów.
W Birmingham termin „ślepiec” kojarzy się z dobrym wyglądem i do tego gang zawsze dąży, idąc ulicą, często przechylając kapelusze pod kątem, tak że widać tylko jedno oko, a drugie „ślepe”. „Niech tak będzie”. Również „blinder” jest często używany do opisania kogoś, kto miał szczęście w związku z czymś, co zrobił lub co uszło mu na sucho („zasunął klapkę”). W związku z bardziej brutalnymi konotacjami nazwy, związek między żyletkami a Peaky Blinders pojawił się po raz pierwszy w powieści „A Walk Down Summer Lane” z 1977 roku, napisanej przez Johna Douglasa i prawdopodobnie stał się z nią związaną miejską legendą. Zespół.
Ostatecznie pochodzenie nazwy nie jest istotne. Jeśli chodzi o ulubione programy, ubrania nie dodają mężczyźnie atrakcyjności, ale możliwość chodzenia w zwolnionym tempie po mieście i na torze zdecydowanie sprawia, że wyglądasz dobrze.