Recenzja GreedFall – pełna życia opowieść

Moja przygoda rozpoczyna się na królewskim dworze Kongregacji Kupieckiej, gdy mam wypłynąć i objąć dyplomatyczne stanowisko na wyspie Teer Fradee. Na ulicach Sérène szerzy się epidemia malichoru, którą sam zostałem naznaczony. By znaleźć lekarstwo na zaraze wyruszam z bliskimi mi osobami i ekspedycją w podróż kolonistyczną na owianą tajemniczą aurą Teer Fradee

De Sardet, Sérène 1646

Legata Kongregacji Kupieckiej poznajemy gdy zdecydowany jest pozostawić swoje dworskie życie i wyruszyć na Teer Fradee w roli dyplomaty i wysłannika państwa. Jego zadaniem jest poznanie kultury rdzennych mieszkańców, jak i odnalezienie remedium na malichor. Teer Fradee bogate jest w nieznaną faune i flore. Tubylcy zaś władają nieznaną magią, która potrafi też leczyć. Według kolonistów te aspekty nie mogą być długo ukrywane. W tym momencie rozpoczyna się Twoja przygoda.

Spędziliśmy jeszcze trochę czasu w Sérène przed wyruszeniem na Teer Fradee. W mieście czekały na nas codzienne problemy, które musieliśmy rozwiązać by pewnie rozpocząć rejs. Gdy wydawało się, że wszystko dopięte jest na ostatni guzik, nagle odkryliśmy straszliwy sekret Teer Fradee

De Sardet, Sérène 1646

Francuskie studio Spiders Games wykreowało bohatera i jego podróż jako pełną życia historie – każdy gracz będzie potrafił utożsamić się z nią. Widać inspiracje największymi tuzami z tego gatunku jak Gothic, Dragon Age, Risen, czy chociażby poprzednią grą studia The Technomancer. GreedFall zdobywa jednak większe zainteresowanie wśród graczy niż inne pozycje tego studia. Jest to zasługa promocji, pracy nad tytułem czy może kreatywnego IQ twórców? Tak czy siak w GreedFall po prostu trzeba zagrać jako szanujący się fan gatunku i nie tylko. Fani gier RPG z pewnością będą w niebie, sącząc samą esencje GreedFall.

Zacumowaliśmy bezpiecznie w mieście Kongregacji Kupieckiej na Teer Fradee. Constantin, który objąć ma posade nowego gubernatora, od razu pochłonięty został New Sérène. Zaś mi pozostało dowiedzieć się więcej o tajemniczej wyspie

De Sardet, New Sérène 1647

Spiders Games zasługują na brawa za aktorów głosowych i wyśmienitego bohatera, czyli De Sardet. Podkłady głosowe w każdym calu oddają zachowanie bohaterów, gdy trzeba jest westchnienie albo przyśpieszenie tempa. Mimika twarzy nieco zostaje w tyle, jednak nie psuje ona rozgrywki. Dialogi poprowadzone zostały perfekcyjnie, o ile będziecie chcieli się wczytać. Najważniejsze, że GreedFall jest przetłumaczony na język polski i to bez większych błędów. Uniwersum gry jak i postacie, potrafią zainteresować. Fabuła składa się z bardzo wielu twistów oraz sekretów i na to trzeba być gotowym. W głównej linii fabularnej prawie w każdym zadaniu można oczekiwać nagłej zmiany prowadzenia toku i to też się ceni. Co do eksploracji w GreedFall, poruszamy się między lokacjami – brak swobodnego zwiedzania całej wyspy. Zaś ukształtowanie wyspy może przypominać Vvardenfell z serii The Elder Scrolls.

Jeśli gotowy jesteś poznać moje dalsze losy, czeka Ciebie miłe zaskoczenie ilością przygód, które czekają na Teer Fradee. Każde zadanie przede mną to inna opowieść. Odkryj Teer Fradee!

De Sardet, New Sérène 1647

GreedFall jest tytułem dla pojedynczego gracza nastawionym na fabularną opowieść, poznanie siebie i swoich decyzji. Niektóre aspekty gry przypominają The Technomancer, dlatego zalecałbym przynajmniej liznąć poprzedni tytuł Spiders Games – przed albo po. Barok w gatunku RPG nie był jak dotąd lepiej przedstawiony. GreedFall to połączenie stylu kreowania francuskiego studia i pomysłów z innych gier, w jedną spójną całość.

Velans
Autor: Velans

Administrator i redaktor naczelny Consolezone.pl

GreedFall

9

Ocena

9.0/10

Plusy

  • język ojczysty Teer Fradee, stworzony na potrzeby gry
  • pauza taktyczna, pozwalająca z chirurgiczną precyzją na wykonywanie akcji
  • aktorzy głosowi, nasz bohater, barokowe uniwersum
  • fabuła pełna sekretów i twistów, która starczy nawet do stu godzin gry
  • zarys kolonistyczny i personalne decyzje

Minusy

  • problemowe zapisywanie gry, z wychodzeniem ze streamowania
  • lokacje chociaż są duże to są ograniczone
  • ładowanie lokacji ciut za długie
0 0 vote
Ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x