Arcade Classics: Anniversary Collection – Recenzja

Arcade Classics: Anniversary Collection to zbiór gier z początku branży od Konami. To wtedy gry kiełkowały i pieły się ku arcydziełom. Pisze tutaj szczególnie o latach osiemdziesiątych poprzedniego wieku. W rocznicowej kolekcji znalazłem głównie pozycje nieskomplikowane w opowieści i mechanice gry – pikselowy samolot prący do przodu niszczący każdą wrogą maszyne czy bohatera ratującego porwaną ukochaną w stylu Castlevanii. Gry o których można by napisać, że są proste, jednak to stwierdzenie jest mylne jak letni śnieg. Brak większej fabuły, tak ale konkretnej trudności tych gier nie da się zaprzeczyć. Każdy posiadacz Arcade Classics musi wiedzieć co go czeka.

Przez to, że gry w Arcade Classics: Anniversary Collection są tak wymagające – wciągają, aż nie skończy się poziomu albo gry. Nie pozwalają się oderwać. I to na najłatwiejszych poziomach trudności. Jak ktoś lubi gry z poprzedniego wieku to będzie czerpał przyjemność z zestawu. Dla pozostałej części graczy może to wręcz odrzucić. Sam nie zagrałem jeszcze we wszystkie gry w kolekcji. Jednak to co wypróbowałem i chciałem skończyć pozwala mi ocenić przeszłe tytuły Konami. Oprócz recenzowania i rozgrywki, lubię również moment wpadającego trofeum za wykonanie przedstawionego celu w grze – w tym zestawie Konami trofeowicze też będą mieli pod górkę. Dlatego Arcade Classics: Anniversary Collection polecam szczególnie osobom lubujących się w takich grach.

Nie da się zaprzeczyć, że inicjatywa Konami z przywróceniem do życia starych gier to zbędne starania. Każde pokolenie graczy powinno wiedzieć jak zaczynała nasza branża. Z taką wiedzą później będzie tylko lepiej. Kolekcja zawiera również interesującą dokumentacje oraz szczyptę wywiadów z twórcami tych pozycji. Warto zwrócić uwagę na dokumentacje, która zawiera nie publikowane wcześniej informacje a to wszystko przedstawione w pięknym i przejrzystym katalogu. Informacje te zostały posegregowane według prawidłowego roku wraz z kolorowymi stronami i grafikami. Znajdziemy tam między innymi koncepty gier i przeciwników, porady i triki, komentarze czy przedstawioną każdą linie fabuły. Po prostu wszystko dla przyszłych deweloperów, fanów retro i nawet do promowania własnych publikacji. Ta część rocznicowej kolekcji zasługuje na ogromnego plusa.

Dodatkową atrakcją są japońskie wersje gier w kolekcji, które posiadają różnice między angielskimi wersjami. Tak jak cała kolekcja, japońskie wersje są też zaopatrzone w zrozumiałe angielskie tłumaczenia. Czyli nie ma czym się martwić, jeśli chodzi o odbiór tych wersji. Tyle pisze o kolekcji, jednak do tej pory jeszcze nie przedstawiłem pozycji jakie czekają w Arcade Classics: Anniversary Collection. Są to gry jak: Scramble (1981), TwinBee (1985), Nemesis (1985), Life Force (1986), Tyhoon (1987), Haunted Castle (1988), Vulcan Venture (1988), Thunder Cross (1988).

Arcade Classics: Anniversary Collection jest zestawem dla specyficznego grona odbiorców. By czerpać przyjemność z tych pozycji, trzeba być zafascynowanym grami retro albo głodnym ich poznania. Krócej, trzeba to lubić. Ta kolekcja to nie tylko gry. To również bogate źródło informacji. Których nie można ominąć od tak. Mój werdykt jest nieco zaniżony, jednak jeśli czujesz się w grach retro jak ryba w wodzie to dodaj nawet z dwa oczka w góre do oceny.

Velans
Autor: Velans

Administrator i redaktor naczelny Consolezone.pl

Arcade Classics: Anniversary Collection

6.1

Ocena ogólna

6.1/10

Plusy

  • poznaj początki gier wideo
  • bogate źródło informacji
  • godna inicjatywa Konami na aktualnych konsolach

Minusy

  • trzeba lubić gry retro
  • gry potrafią odrzucić przez swoją trudność
0 0 vote
Ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x