Ten podziemny tunel zostanie zablokowany na 100 000 lat, ponieważ Finlandia zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem ilości odpadów nuklearnych.
Prawie 4000 pokoleń ludzi nie będzie mogło postawić stopy w podziemnym tunelu w Eurajoki na zachodnim wybrzeżu Finlandii.
Dzieje się tak dlatego, że w kraju utworzono pierwsze mauzoleum wypalonego paliwa jądrowego.
Obiekt o nazwie Onkalo jest okrzyknięty „modelem dla całego świata”, jeśli chodzi o trwałe magazynowanie energii jądrowej.
Onkalo znajduje się 450 metrów pod ziemią, a odpady będą gromadzić się głęboko w skale.
Cmentarz energii jądrowej w pobliżu elektrowni jądrowej Olkiluoto zostanie oficjalnie zamknięty dla ludzi w 2025 roku.
Przeczytaj więcej na temat energii jądrowej
Niektórzy mieli szczęście odwiedzić placówkę, która tworzyła historię, jeszcze przed jej zamknięciem.
Dziennikarka BBC Erica Benke, która spacerowała po podziemnym tunelu, opisała swoją wycieczkę po tym miejscu: Przyjąć że „pomysł zakopywania wysoce radioaktywnych odpadów przez 100 000 lat… niepokoi mnie”.
Po znalezieniu się sam w ciemnym tunelu Behnke powiedział: „Przeżywam chwilę strachu – stoję w miejscu, w którym począwszy od 2025 r. przez 100 000 lat żaden człowiek nie postawi stopy”.
Grupie dano sprzęt ochronny, w tym kaski wyposażone w urządzenia śledzące, a następnie poprowadzono przez drzwi bezpieczeństwa do niemożliwie ciemnego tunelu służbowego.
Na 15 minut grupa schodzi w skałę, aby dotrzeć do stacji serwisowej Onkalo, znajdującej się 430 metrów pod ziemią.
Tunel o długości 4,8 mili poprowadził ich dalej w dół i ostrzegł kierowców o ograniczeniu prędkości do 20 km/h, a także o regularnych znakach wskazujących, jak głęboko się znajdują.
„Pokazano nam demonstracyjny tunel do osadzania” – powiedział Benke.
„Wejście do niego jest znacznie głębsze niż obszar obsługi, a podłoga jest nierówna i mokra, a w wielu miejscach zabłocona.
„Ściany są nagą skałą, która błyszczy w świetle pochodni”.
Firma zajmująca się gospodarką odpadami radioaktywnymi Posiva Oy buduje system unieszkodliwiania odpadów.
Wypalone odpady nuklearne zostaną umieszczone w żeliwno-miedzianym cylindrze, a następnie owinięte glinką bentonitową w celu uszczelnienia pojemnika.
Następnie następuje tunel, który wypełnia szczeliny ekspandowaną gliną, uszczelniając tunele i otaczający je obszar, a także formacje skalne.
Każdy kanister zostanie odebrany przez pojazdy zrobotyzowane i przewieziony do otworów składowych, gdzie pozostaną na zawsze.
W ubiegłym roku przeprowadzono na obiekcie wspólne testy funkcjonalne, które nie wiązały się z wykorzystaniem paliwa jądrowego.
Po tym teście rozpoczęto kopanie pierwszych pięciu tuneli do ostatecznej utylizacji, wyjaśnił kierownik budowy Posiva Juha Riihimäki. światowe wiadomości nuklearne,
„Faktyczne ostateczne usuwanie odpadów w jednym z tuneli rozpocznie się około 2025 r.” – powiedział.
Gareth Law, profesor radiochemii na Uniwersytecie w Helsinkach, powiedział BBC, że według doniesień projekt o wartości 860 milionów funtów zainspirował inne kraje, w tym Wielką Brytanię, USA, Francję i Kanadę, do przyjęcia podobnych rozwiązań w zakresie magazynowania energii jądrowej.
Prawo w Finlandii nie jest zaangażowane w projekt, ale twierdzi, że kraj ten jest „co najmniej o dekadę przed wszystkimi innymi”.