Naukowcy z NASA byli zaskoczeni zdjęciami satelitarnymi pokazującymi pojawianie się, a następnie tajemnicze znikanie wyspy „duchów”.
„Dziwne” piaszczyste wybrzuszenie pojawiło się na Morzu Kaspijskim po erupcji wulkanu błotnego na początku 2023 r.
Pod koniec ubiegłego roku zniknęła prawie całkowicie – „jak duch” – podało Obserwatorium Ziemi NASA.
Operational Land Imager i instrumenty czujnikowe OLI-2 na pokładzie satelitów Landsat 8 i 9 wykonały zdjęcia rosnącej i kurczącej się wyspy położonej 25 mil od wschodniego wybrzeża Azerbejdżanu, w pobliżu stolicy Baku.
Wulkan błotny Kumani Bank, znany również jako Chigil-Deniz, wkrótce po erupcji utworzył wokół swojego miejsca efemeryczną wyspę.
Naukowcy uważają, że erupcja uwolniła wystarczającą ilość stałego materiału, aby utworzyć tymczasową formację, która utknęła nad powierzchnią wody.
Podobne wyspy widma obserwowano wokół wulkanu od czasu jego pierwszej erupcji odnotowanej w 1861 roku.
NASA powiedziała: „Wydarzenie, które miało miejsce w maju 1861 r., spowodowało, że wyspa miała zaledwie 87 metrów szerokości i 3,5 metra nad poziomem wody.
„Został zniszczony już w 1862 roku”.
Cykl życia tej konkretnej wyspy rozpoczął się w listopadzie 2022 r., kiedy szczyt wulkanu był jeszcze zanurzony.
Po gwałtownej aktywności wulkanicznej wyspa uniosła się nad wodę, a przez morze unosił się pióropusz osadu.
Geolog Mark Tingay z Uniwersytetu w Adelajdzie powiedział, że dodatkowe obserwacje satelitarne wykazały, że wyspa powstała między 30 stycznia a 14 lutego 2023 r. i miała około 400 metrów szerokości.
Do końca 2024 r. nad wodą widoczny był jedynie niewielki skrawek ziemi na Ławicy Kumani – i nawet on wkrótce zniknął.
Erupcja wulkanu błotnego może być niebezpieczna i może spowodować wyrzucenie dużych ilości materiału, a nawet płomieni w krótkim czasie.
Wulkany błotne w Azerbejdżanie są połączone z rozległym systemem węglowodorów w Basenie Południowego Morza Kaspijskiego i wiadomo, że emitują charakterystyczną błotnistą szlam, a także łatwopalne gazy, takie jak metan.
Region ten jest niezwykły ze względu na dużą częstotliwość erupcji wulkanów błotnych.
Po ostatniej erupcji wulkanu błotnego w 2021 r. Tingay powiedział: „Azerbejdżan ma w zasadzie doskonałe warunki geologiczne dla wulkanów błotnych”.
NASA powiedziała: „Geolodzy odkryli ponad 300 (wulkanów błotnych) we wschodnim Azerbejdżanie i na morzu Morza Kaspijskiego, z których większość odkryto na lądzie.
„Nie jest pewne, jak ognista była erupcja Kumani Bank w 2023 r., ale poprzednie erupcje tego i innych pobliskich wulkanów błotnych wysłały płomienie na setki metrów w powietrze.
„Region znajduje się w strefie konwergencji, w której zderzają się płyty tektoniczne arabska i eurazjatycka” – stwierdziła agencja kosmiczna.
Tingay powiedział na seminarium w Australijskim Towarzystwie Geologicznym, że wulkany błotne są „dziwne i cudowne”. cechy Który został zbadany w dużym stopniu i bardzo mało zrozumiany.
Co to jest wulkan błotny?
Wulkan MUD jest podobny do zwykłego wulkanu, ale nie wpływa do niego ani nie wypływa lawa.
Lawę definiuje się jako stopioną lub częściowo stopioną skałę.
Mogą mieć bardzo różną wielkość – od kilku centymetrów do kilkuset metrów wysokości.
Mogą one powstawać zarówno pod wodą, jak i na lądzie.
Są one spowodowane podgrzewaniem wody głęboko w Ziemi, a następnie mieszaniem jej ze skałami i minerałami.
Gdy ciśnienie wzrasta, mieszanina ta eksploduje ze skorupy ziemskiej, a wyrzucony materiał często zapala się.
Nie wiadomo dokładnie, dlaczego wulkany błotne zapalają się, ale jedna z teorii głosi, że łatwopalne gazy wydobywające się z wnętrza Ziemi zapalają się w wyniku iskier w wyniku zderzenia skał.
Azerbejdżan ma największą liczbę udokumentowanych wulkanów błotnych na świecie, z czego ponad 300 znajduje się w kraju.