Waszyngton:
Prezydent elekt USA Donald Trump mianował Adama Boehlera na głównego negocjatora swojej administracji w sprawie zakładników w czasie, gdy Stany Zjednoczone starają się zapewnić uwolnienie więźniów przetrzymywanych w Gazie i innych częściach świata. Pan Bohle, dyrektor ds. opieki zdrowotnej, będzie specjalnym wysłannikiem prezydenta USA do spraw zakładników.
Zastąpi Rogera Carstena, który pełni tę funkcję od 2020 r., po tym jak podczas jego pierwszej kadencji Trump mianował go specjalnym wysłannikiem prezydenta do spraw zakładników. Pozostał na tym stanowisku przez cały okres administracji Bidena i przypisuje mu się sprowadzenie do domu kilkudziesięciu Amerykanów przetrzymywanych jako zakładników lub bezprawnie przetrzymywanych w krajach, w tym w Rosji. Do godnych uwagi wymian więźniów podczas jego kadencji należą gwiazda WNBA Brittany Griner i reporter Wall Street Journal Ivan Gershkovich.
O Adamie Bohlerze
Adam Boehler, założyciel i dyrektor generalny firmy inwestycyjnej Rubicon Founders w sektorze opieki zdrowotnej, był pierwszym dyrektorem generalnym International Development Finance Corporation, nowej agencji federalnej utworzonej podczas pierwszej administracji Trumpa, która zakończy się w 2021 r.
Ogłaszając swoją nominację, nadchodząca prezydencja stwierdziła, że Boehler jest dla niego kluczowym negocjatorem w swoim zespole, który w 2020 r. pracował nad Porozumieniami z Abrahamem – serią porozumień o normalizacji i kompleksowym uznawaniu między Izraelem a krajami arabskimi.
„Negocjował z jednymi z najtwardszych ludzi na świecie, w tym z talibami, ale Adam wie, że nikt nie jest twardszy od Stanów Zjednoczonych, przynajmniej gdy prezydent Trump jest ich przywódcą. Adam niestrudzenie pracuje, aby osiągnąć to, co do nas należy”. Obywatele amerykańscy w domu” – napisał Trump w poście Truth Social.
Według doniesień, Boehler w college’u dzielił pokój z Jaredem Kushnerem, zięciem prezydenta-elekta, który przez krótki czas był głównym negocjatorem Porozumień z Abrahamem.
Nominacja Boehlera nastąpiła dwa dni po tym, jak prezydent-elekt ostrzegł przetrzymywanych jako zakładników, że grozi im „pełna zapłata”, jeśli nie zostaną zwolnieni do czasu objęcia urzędu 20 stycznia. Hamas nadal przetrzymuje około 100 zakładników. Żywi i umarli w Gazie. Wśród zakładników jest także siedmiu Amerykanów.
z @kilmeade Ale @foxnewsradio omówić wpływ na @realdonaldtrump Obejmuje to już niedawne porozumienia o zawieszeniu broni w Izraelu i realną możliwość ostatecznego uwolnienia amerykańskich zakładników.
Zabierz je do domu! pic.twitter.com/X1lMzXn8HZ
– Adam Boehler (@aboehler) 28 listopada 2024 r
Boehler głośno krytykował administrację Bidena za jej podejście do kwestii zakładników w Gazie. W zeszłym tygodniu w wywiadzie radiowym powiedział, że „następnym krokiem Izraela i Stanów Zjednoczonych będzie upewnienie się, że odzyskamy zakładników”. Wezwał także do demontażu irańskich obiektów nuklearnych.