Ofiara wykorzystywania seksualnego Gisele Pellicot została uhonorowana we Francji ikoną narodową za swoją odwagę w sądzie.

Reklama

Jeden petycja internetowa W ubiegłą środę w internecie pojawiła się propozycja przyznania Gisele Pellicote Pokojowej Nagrody Nobla.

Pellicott stała się znana na całym świecie dzięki przeciwstawieniu się swojemu byłemu mężowi i dziesiątkom innych napastników w procesie o gwałt zbiorowy, który zszokował Francję i uczynił ją ikoną feministki.

Teraz pod petycją zebrano prawie 90 000 podpisów w niecały tydzień.

Brytyjska dziennikarka Catherine Mayer, która zainicjowała petycję, w swoim wyjaśnieniu dotyczącym tego posunięcia napisała: „Nikt nie zasługuje na Nagrodę Nobla bardziej niż Gisele Pellicote”.

Przez prawie dekadę były mąż 72-letniej Giselle Pellicotte, Dominic Pelicot, odurzał ją i gwałcił, gdy była nieprzytomna, a do tego samego zapraszał mężczyzn, których rekrutował przez Internet bez jej wiedzy i zgody.

Na początku stycznia założyciel witryny skontaktował się z Dominique Pellicot, aby znaleźć te osoby i nawiązać z nimi kontakt został aresztowany,

Gisele Pellicot przyciągnęła uwagę francuskich i międzynarodowych serwisów informacyjnych oraz grup zajmujących się prawami kobiet na całym świecie swoją otwartością i odwagą podczas trzymiesięcznego procesu przeciwko swojemu byłemu mężowi i 50 innym mężczyznom, kiedy to jako ocalała zapewniła sobie prawo do anonimowości . Odszedł. O wykorzystywaniu seksualnym.

Pellicott skutecznie nalegała na przesłuchanie i rozpatrzenie dowodów – w tym domowych nagrań wideo jej byłego męża – na posiedzeniu jawnym, podkreślając, że „hańba powinna spaść na tych, którzy ją wykorzystali”, a nie na nią.

Mayer napisała: „Giselle Pellicot zdołała przebić się przez mgłę dezinformacji, zachowując anonimowość, aby uczestniczyć i zeznawać na procesie swoich napastników”.

„Nasza walka jest taka sama”

W grudniu sąd w Awinionie na południu uznał Dominique’a Pellicota za winnego gwałtu i wszystkich innych postawionych mu zarzutów. Został skazany na 20 lat więzieniaMaksymalnie możliwe we Francji.

Pięćdziesięciu innych mężczyzn uznanych za winnych zgwałcenia Gisele Pellicot skazano na kary od trzech do 15 lat więzienia.

Po wydaniu wyroku Pellicott wydał przesłanie pełne nadziei.

Powiedziała: „Chcę, żebyście wiedzieli, że nasza walka jest taka sama. Kiedy otworzyłam drzwi do tej sprawy… chciałam, żeby społeczność była świadkiem toczących się tutaj debat”.

„Teraz jestem pewna, że ​​potrafimy znaleźć lepszą przyszłość, w której wszyscy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, będą mogli żyć w harmonii, szacunku i wzajemnym zrozumieniu”.

Gisele Pellicot została uznana Osobowością Roku Francji 2024 sondaż opinii publicznej we FrancjiPokonał światowych przywódców, w tym prezydenta Francji Emmanuela Macrona i Wołodymyra Zełenskiego na Ukrainie.

Reklama

W 2018 r. Komitet Pokojowej Nagrody Nobla przyznał wspólną nagrodę kongijskiemu ginekologowi dr Denisowi Mukwege i jazydzkiej aktywistce Nadii Murad za walkę z przemocą seksualną.

Nagrodę w 2024 roku otrzymała japońska organizacja Nihon Hidankyo – oddolny ruch ocalałych z bomby atomowej w Hiroszimie i Nagasaki.

Source link