Tokio: Shigemi Fukahori(Nie żyje ocalały z bombardowania atomowego w Nagasaki w 1945 r., który poświęcił swoje życie pokojowi. Miał 93 lata. Fukahorika zmarł 3 stycznia w południowo-zachodniej Japonii. Urakami zmarł w niedzielę w szpitalu w Nagasaki – podał Kościół katolicki, gdzie do zeszłego roku modlił się niemal codziennie. Lokalne media donosiły, że zmarł ze starości.
Kościół, położony około 500 metrów od Strefy Zero i w pobliżu Parku Pokoju w Nagasaki, jest powszechnie postrzegany jako symbol nadziei i pokoju, ponieważ jego dzwonnica i niektóre posągi przetrwały bombardowanie atomowe.
Fukahori miał zaledwie 14 lat, kiedy 9 sierpnia 1945 r. Stany Zjednoczone zbombardowały Nagasaki, zabijając tysiące ludzi, w tym jego rodzinę. Miało to miejsce trzy dni po ataku nuklearnym na Hiroszimę, w którym zginęło 140 000 ludzi. Japonia poddała się kilka dni później, kończąc II wojnę światową i prawie półwieczną agresję tego kraju w całej Azji.
Fukahori, który pracował w stoczni oddalonej około 3 km od miejsca zrzucenia bomb, przez lata nie mógł rozmawiać o tym, co się wydarzyło, nie tylko z powodu bolesnych wspomnień, ale także z powodu tego, jak bardzo czuł się wtedy bezsilny.
Około 15 lat temu podczas podróży do Hiszpanii stał się bardziej szczery po spotkaniu z mężczyzną, który w wieku 14 lat doświadczył bombardowania Guerniki podczas hiszpańskiej wojny domowej w 1937 roku. Wspólne doświadczenia pomogły Fukahoriemu się otworzyć.
„W dniu, w którym spadła bomba, usłyszałem wołanie o pomoc” – Fukahori powiedział w 2019 r. japońskiemu nadawcy narodowemu NHK. „Kiedy tam poszedłem i wyciągnąłem rękę, skóra mężczyzny stopiła się. Nadal pamiętam to uczucie”.
Często zwracał się do uczniów, mając nadzieję, że w nawiązaniu do jego poparcia przyjmą to, co nazywał „pałeczką pokoju”.
Kiedy papież Franciszek odwiedził Nagasaki w 2019 r., to właśnie Fukahori wręczył mu wieniec z białych kwiatów. W następnym roku Fukahori złożył „Przysięgę pokojową”, reprezentując ofiary bomby podczas ceremonii, mówiąc: „Zobowiązuję się wysłać moją wiadomość, aby Nagasaki stało się ostatnim miejscem, gdzie kiedykolwiek zrzucono bombę atomową”.
Na niedzielę zaplanowano czuwanie, a na poniedziałek nabożeństwa pogrzebowe w kościele w Urakami, gdzie rodzinę będzie reprezentować jego córka.

Source link