Simitis zostanie poddany kremacji z honorami urzędującego premiera. Do najważniejszych sukcesów jego ośmioletniej kadencji należało przystąpienie Grecji do strefy euro, a także wysiłki na rzecz zapewnienia przystąpienia Cypru do Unii Europejskiej.
W wieku 88 lat zmarł były premier Grecji Kostas Simitis. Według doniesień znaleziono go nieprzytomnego w swojej wiejskiej rezydencji w Agioi Theodoroi i zabrano do szpitala w Koryncie, gdzie lekarzom nie udało się go przywrócić do życia.
Jego pogrzeb odbędzie się 9 stycznia w metropolii Aten. Ceremonia odbędzie się z pełnymi honorami państwowymi i na koszt publiczny w uznaniu jego znaczącego wkładu w Grecję.
W związku z jego śmiercią rząd grecki ogłosił czterodniową żałobę narodową.
Simitis, urodzony 23 czerwca 1936 r., był wybitnym greckim pracownikiem naukowym i politykiem. W latach 1996–2004 był przywódcą Panhelleńskiego Ruchu Socjalistycznego (PASOK) i przez te same osiem lat był premierem Grecji.
Simitis, czołowa postać greckiej epoki postjunty, odegrał kluczową rolę w założeniu PASOK w 1974 r. i piastował kilka stanowisk ministerialnych, gdy partia doszła do władzy.
30 czerwca 1996 r., kilka dni po śmierci byłego premiera Andreasa Papandreou, na czwartym zjeździe partii Costas Simitis został wybrany na prezesa PASOK. Reprezentując „modernistyczną” frakcję partii, Simitis skupił się na wdrażaniu reform gospodarczych w gospodarce Grecji i pogłębianiu integracji społeczno-gospodarczej kraju z Unią Europejską.
Po wygranych wyborach we wrześniu 1996 r. i kwietniu 2000 r. został ponownie wybrany na premiera.
Jako premier Simitis prowadził liberalną politykę zagraniczną, nadzorując jednocześnie stopniową prywatyzację greckiego sektora publicznego. Jego celem było zapewnienie stabilności gospodarczej kraju i dostosowanie jej do polityki UE.
Pod jego kierownictwem retoryka PASOK zmieniła się w stronę bardziej centrowego stanowiska, opowiadającego się za głębszą integracją Grecji z Europą w kontekście globalizacji. Podczas jego drugiej kadencji wprowadzono programy oszczędnościowe mające na celu ograniczenie inflacji i zmniejszenie długu publicznego.
Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, Simitis pracował nad rozwiązaniem długotrwałych sporów Grecji z Turcją, szczególnie w kwestii Cypru. Przypisuje mu się także przewodnictwo w niektórych z najważniejszych osiągnięć Grecji, w tym przystąpienie tego kraju do unii gospodarczej i walutowej w 2001 r. Odegrał także rolę w przystąpieniu Cypru do Unii Europejskiej w 2004 roku.
Do Daphne Simitis N. Wrażliwość Androlakisa
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola zamieściła na Twitterze wiadomość w języku greckim, w której złożyła kondolencje, a także określiła Simitisa jako „polityka głęboko europejskiego i wizjonerskiego, którego dziedzictwo zajmuje szczególne miejsce zarówno w polityce Grecji, jak i Europy”.
Prezydent PASOK Nicos Androlakis złożył kondolencje Daphne Simitis, wdowie po zmarłym byłym premierze.
Prezydent republiki Katerina Sakellaropoulou wzruszająco pożegnała Simitisa, uznając go za jedną z najważniejszych postaci politycznych we współczesnej historii Grecji, składając jednocześnie jego rodzinie najszczersze kondolencje.
Inni przywódcy polityczni, w tym premier Kyriakos Mitsotakis, również złożyli hołd Simitisowi.