Władze w Rzymie rozstawiły tylko dwa z czterech dużych namiotów, które obiecały zapewnić tej zimy około 250 łóżek polowych dla bezdomnych.
Wiosną 2024 r. Rada Miasta Rzymu przeznaczyła 4,3 mln euro na cztery gigantyczne wiaty namiotowe zapewniające schronienie w miesiącach zimowych. Jeden miał znajdować się pomiędzy stacją Termini a San Lorenzo, jeden w pobliżu stacji Tiburtina, jeden na stacji Ostiense i jeden w pobliżu stacji San Pietro. Każdy został zaprojektowany tak, aby pomieścić 70 osób na dobę i działać 24 godziny na dobę.
Na wigilię Jubileuszu przygotowano tylko dwa namioty
Jednak w przeddzień Jubileuszu do inauguracji gotowe były tylko dwa z nich: jeden w pobliżu dworca Termini, niedaleko dzielnicy San Lorenzo, w którym docelowo pomieści się 40 osób, oraz jeden przy piazzale dei Partigiani, niedaleko dworca Ostiense, który będzie dom około dziesięciu. Inwestycja rzędu milionów euro.
„Zostaną wybudowane wszystkie cztery pawilony. Postępują zgodnie z planem i będą gotowe na rozpoczęcie Jubileuszu” – podkreślił burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri, odnosząc się do obchodów roku 2025 w Watykanie jako roku szczególnego. ,
W Rzymie jest około 22 000 bezdomnych
Pomijając opóźnienia, wybrany plan obejmujący około 240–250 miejsc w schroniskach pozostaje rozwiązaniem, które będzie służyć jedynie niewielkiej części populacji bezdomnych.
Podczas inauguracji obiektu w pobliżu stacji Ostiense Barbara Funari, radna ds. polityki społecznej Urzędu Miejskiego Rzym, podkreśliła, że miasto pracuje nad rozbudową swoich możliwości recepcyjnych.
„Do 2026 roku, kiedy prace się zakończą, będziemy mieli dodatkowe 250 miejsc na potrzeby drugiego etapu budownictwa mieszkaniowego w mieszkaniach i małych modułach rozsianych po całym mieście” – Funari powiedział Euronews.
20 kwietnia 2024 r. podczas akcji „Noc Solidarności” promowanej przez Departament Polityki Społecznej i Zdrowia Stolicy w Rzymie naliczono 2204 bezdomnych.
Większość, bo 82,7%, stanowili mężczyźni w wieku od 40 do 49 lat, nocujący głównie w pobliżu stacji Termini i Tiburtina, a także Placu Świętego Piotra i Tuscolany. Populacja bezdomnych to głównie Włosi, Rumuni, Somalijczycy i Marokańczycy.
Próba ta jest wprawdzie istotna, ale nie jest na tyle duża, aby dokładnie odzwierciedlać pełną skalę bezdomności w gminie.
„W Rzymie nie ma stanu nadzwyczajnego” – podkreślił Funari podczas prezentacji danych zebranych w Campidoglio.
„Liczby pokazują rzeczywistość obecności osób bezdomnych na ulicach” – stwierdził radny. „Liczymy, że liczba miejsc będzie zwiększana o 200 rocznie, aby osiągnąć liczbę 2000 miejsc recepcyjnych w Rzymie”.
Jednak dane zebrane przez Narodowy Instytut Statystyczny (ISTAT) pod koniec 2022 r. sugerują, że problem jest znacznie poważniejszy.
ISTAT naliczył 23 420 bezdomnych i bezdomnych w 121 gminach obszaru metropolitalnego Rzymu, z czego 22 162 w samej stolicy, która jest gospodarzem najwyższego odsetka we Włoszech. Jednak raport ten pozostaje również częściowym obrazem sytuacji.
Ubóstwo we Włoszech osiągnęło nowy poziom
W raporcie Caritas o ubóstwie za rok 2024 podkreślono, że ubóstwo bezwzględne we Włoszech osiągnęło nowy szczyt i obejmuje 5,7 mln osób, co stanowi prawie dziesięć procent populacji.
W raporcie podkreślono, że ta sytuacja skrajnych potrzeb ma nie tylko charakter ekonomiczny, ale także wielowymiarowy i obejmuje takie czynniki, jak dostęp do mieszkań, opieki zdrowotnej i edukacji.
Według danych ISTAT w 2021 r. w 2198 włoskich gmin naliczono 96 197 osób bezdomnych.
Jednak 50 procent z nich koncentruje się w zaledwie sześciu gminach, a najwyższy odsetek – 23 procent – gości w Rzymie. Za stolicą plasują się Mediolan z 9 proc., Neapol (7 proc.), Turyn (4,6 proc.), Genua (3 proc.) i Foggia (3,7 proc.).
Jak podkreślił Parlament Europejski, dostęp do godnych warunków mieszkaniowych jest podstawowym prawem człowieka. Na tej podstawie posłowie w rezolucji z 24 listopada 2020 r. wezwali państwa członkowskie UE do „położenia kresu bezdomności do 2030 r.”. Zaproponował utworzenie unijnych ram strategii narodowych, które mogłyby uwzględniać alokację większej ilości środków na poziomie państwa.