Nowe Delhi:
Delhi było gotowe na szczyt G20, przybyli przywódcy z całego świata, a biurokratyczna machina Centrum pracowała na pełnych obrotach, aby zapewnić jego sprawny przebieg. Jednak powodzenie szczytu zależało od jednego pytania: czy w deklaracji przywódców będzie jednomyślność? To samo pytanie zadał premier Narendra Modi Szerpie Amitabhowi Kantowi na godzinę przed rozpoczęciem szczytu.
Kant opisał tę ważną rozmowę z premierem rankiem 9 września 2023 r. w swojej książce „How India Scaled Mount G20: The Inside Story of the G20 Presidency” (Rupa Publications). Premier udał się do Bharatu Mandapam, aby podsumować przygotowania.
„Musiałem go poinformować o naszych dotychczasowych postępach, kiedy zapytał o deklarację przywódców, nakreśliłem konflikt między USA a Chinami i poinformowałem go, że NDLD (Deklaracja Liderów z New Delhi) „wciąż nie została sfinalizowana. ” Agencja informacyjna PTI podała, że Kant napisał w swojej książce.
„Przerwał na chwilę i zastanawiał się, dlaczego na spotkaniu wielostronnym poruszano kwestie dwustronne, po czym odpowiedział, że nie chce wnikać w procesy ani procedury, ale chciałby zobaczyć wynik – konsensus – już wkrótce. Mieli taką nadzieję Szerpa poprowadzi negocjacje i zapewni ostateczne porozumienie” – dodał.
Książka szczegółowo opisuje trudną pracę, która doprowadziła do osiągnięcia szczytu.
Premier ogłosił 37-stronicową deklarację na początku drugiej sesji w dniu otwarcia szczytu i późniejszy konsensus w sprawie jej przyjęcia.
Kant szczegółowo opisał w swojej książce, jak New Delhi poradziło sobie z prądami geopolitycznymi i kwestiami dwustronnymi, aby osiągnąć ten konsensus.
Pisze: „Po 300 godzinach negocjacji podczas ponad 250 spotkań dwustronnych do tekstu napotykano ciągłe poprawki i zastrzeżenia. Wszyscy uczestnicy odczuwali wagę i powagę negocjacji, ale poszukiwanie wspólnie uzgodnionego wyniku nadal umykało”. poza zasięgiem.” w książce.
Napisał, że premier „dobrze zdawał sobie sprawę” z wiążącego się z tym ryzyka i poprosił o regularne odprawy. „Poprosił mnie o przesyłanie pilnych raportów sytuacyjnych co dwie godziny, co wymagało ekstremalnej wielozadaniowości i szybkiej analizy. Ta ciągła komunikacja na bieżąco informowała premiera Modiego, ale także motywowała nas do działania, co pomogło nam zaplanować i podsumować nasze postępy – dodaje.
Shri Kant pisze, że Rosja nalegała, aby w deklaracji znalazło się słowo „sankcja”. Przeprowadzono szeroko zakrojone rozmowy z wiceministrem spraw zagranicznych Rosji Aleksandrem Pankinem, aby przekonać go do ponownego rozważenia tej kwestii.
„Ryzyko było zbyt duże, ponieważ odmowa kompromisu doprowadziłaby do izolacji Rosji większością 19 do 1. Ostatecznie musieliśmy powiedzieć Rosji, że nie jest to możliwe i że inne kraje tego nie zaakceptują”, pisze Kant. Rosja stwierdziła, że jej naleganie w tej sprawie wywarło znaczną presję na Indie i uniemożliwiło nam dalsze działania”.
Szerpa G20 powiedział, że podczas rozmów kraje G7 – Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i USA – wywierały presję na Indie, aby zaprosiły prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ale stanowisko Indii było takie, aby ograniczyć listę gości Do. Przywódcy G20.
„Za radą dr Jaishankara musiałem poinformować rosyjskiego negocjatora, że jeśli się nie zgodzi, Zełenski będzie pierwszym mówcą po przemówieniu premiera Modiego. Ta odważna i asertywna strategia negocjacyjna ostatecznie zadziałała, a Rosja ugięła się” – Shri Kant pisze.
Była jeszcze jedna przeszkoda. Kant pisze, że szef chińskiego zespołu wskazał na dwustronne wyzwanie z USA, wynikające z części zapowiedzi mówiącej, że szczyt G20 w 2026 r. odbędzie się w USA.
Chińscy Szerpowie wyjaśnili, że Stany Zjednoczone nie przyznają im wiz nawet ich gubernatorowi w Hongkongu, pisze Kant. Zapowiada, że nie zgodzi się na postanowienia geopolityczne, dopóki nie otrzyma pisemnej gwarancji, że otrzyma wizę.
Spotkanie przywódców rozpoczęło się o godzinie 9:00, a rozmowy Kanta odbywały się równolegle w godzinach od 9:30 do 11:30 w sali sąsiadującej z Salą Liderów.
„Ja wraz z (amerykańskim szerpą Mikiem) Pylem i Li (szefem chińskiego zespołu Kexinem) opracowaliśmy szczegóły listu. Zdecydowaliśmy się użyć słowa „zapewnić” zamiast „gwarantować”. Po południu mieliśmy Kwestia dwustronna została pomyślnie rozwiązana, chociaż z technicznego punktu widzenia wykraczała poza zakres roli Indii jako przewodniczącego G20, mówi, i ostatecznie wszystkie kraje przyłączyły się do tej kwestii.
Kant pisze, że budowanie konsensusu już pierwszego dnia szczytu było „niemałym wyczynem” i podaje przykład szczytu Bali SUBMIT 2022, podczas którego negocjacje w sprawie tekstu deklaracji przeciągały się do ostatnich godzin.