Prezydent Syrii Bashar al-Assad został zmuszony do ucieczki z kraju w niedzielę po tym, jak rebelianci zajęli stolicę Damaszek, kończąc jego 24-letnie rządy. W miarę nasilania się wieści o wkroczeniu rebeliantów do Damaszku, szalały spekulacje na temat miejsca pobytu 59-letniego przywódcy, który przez lata szukał pomocy u sojuszników, takich jak Rosja, Iran i libański Hezbollah, aby utrzymać swoją władzę przez lata.

Początkowo pojawiały się doniesienia, że ​​w niedzielę wszedł na pokład samolotu lecącego do nieujawnionego miejsca docelowego w Damaszku. Agencja informacyjna Reuters podała, że ​​syryjski samolot wystartował z lotniska w Damaszku mniej więcej w tym samym czasie, gdy nadeszły wieści o zajęciu stolicy przez rebeliantów.

Samolot początkowo leciał w kierunku przybrzeżnego regionu Syrii, bastionu alawickiej sekty Assada i siedziby dwóch głównych rosyjskich baz wojskowych, ale potem nagle zawrócił i przez kilka minut leciał w przeciwnym kierunku, po czym zniknął z mapy kierunek.

Przeczytaj | Bashar al-Assad odchodzi, rebelianci przejmują władzę: co dalej z Syrią i jej obywatelami?

Powołując się na dwa źródła syryjskie, Reuters powiedział, że nagła zmiana kursu i zniknięcie samolotu ze śledzenia może wskazywać, że został zestrzelony lub że wyłączył transponder. Nie było jasne, kto był na pokładzie samolotu.

Jednak po ponad 12 godzinach spekulacji poinformowano, że Assad przebywa z rodziną w Moskwie i że Rosja udzieliła mu azylu ze względów humanitarnych.

„Wiadomość z ostatniej chwili! Bashar al-Assad i jego rodzina w Moskwie. Rosja nie zdradza przyjaciół w trudnych sytuacjach” – powiedział na swoim kanale komunikacyjnym Telegram Michaił Uljanow, ambasador Rosji przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu.

W zeszłym tygodniu sojusznicy Assada, Iran i Rosja, również zwrócili się do swoich obywateli o opuszczenie Syrii, powołując się na pogarszającą się sytuację w zakresie bezpieczeństwa.

Rząd Bashara al-Assada upadł 11 dni po tym, jak islamistyczna grupa Hayat Tahrir al-Sham (HTS) piorunem rzuciła wyzwanie ponad pięćdziesięcioletnim rządom jego rodziny.

Przeczytaj | Syryjscy rebelianci nie odnoszą sukcesów od 13 lat. Jak pokonali reżim Assada w 13 dni

Rebelianci rozpoczęli kampanię 27 listopada, tego samego dnia, co zawieszenie broni między Izraelem a wspieranymi przez Iran członkami Hezbollahu w sąsiednim Libanie i wkrótce zdobyli kluczowe miasta Aleppo i Hama. Następnie w niedzielę zdobyli Damaszek, aby położyć kres reżimowi Assada.


Source link